ГУШЕЊЕ, КАШАЉ, ЛУПАЊЕ СРЦА, НОЋНЕ МОРЕ... Дугачка листа постковид симтпома забрињава наше лекаре
Опоравак још већа непознаница од самог вируса
Више од милион људи у Србији било је заражено короном. Непознат је број оних који пате од постковид симптома. Као што су различити симтоми за време болести, тако и излечени пате од различитих последица. Због тога су неке болнице и после изласка из ковид режима остале у контакту са онима који су прележали корону.
СЛУЧАЈЕВИ НЕЗАРАЖАВАЊА КОЈИ ЗБУЊУЈУ И НАУКУ: Живим са позитивним родитељима, а ја сам ДВА ПУТА НЕГАТИВАН - Како?
НАЈМЛАЂА ЖРТВА КОРОНЕ У СРБИЈИ! Дечак (13) преминуо од последица вируса
СВЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ О КОВИД РЕДАРИМА: Ево где ће вас сачекати и која ће вам документа тражити
Весна Новаковић се короном заразила у новембру прошле године. У ковид амбуланти су јој препоручили да узима само суплементе, јер је имала лакшу клиничку слику. У исто време и Горан Ергарац је боловао, а од короне се бранио и антибиотицима. Обоје су оздравили, а Весна је, каже, тек неколико месеци касније изгубила чуло укуса и због тога из исхране избацила јаја и лук. Појавио се и проблем са памћењем.
- Прошло је шест месеци после прележане короне када сам приметила и проблем са концентрацијом и памћењем. Поједине речи које користим у свакодневном говору не могу да их се сетим и онда морам да тражим начине да их објасним - навела је Весна Новаковић.
Горан прича да је поред симптома које је имала Весна, имао проблема са лупањем срца, депресивним стањем, лошом циркулацијом, трнуле су му руке и ноге.
- Најпре сам приметио од симптома ноћне море које су трајале. Други симптоми су губитак расположења. Из једног веселог тона доведе вас до тога да чак и заплачете због нечег што се десило у прошлости и губитак концентрације - рекао је Горан Ергарац.
Губитак чула укуса и мириса, опадање косе, гушење, кашаљ, лупање срца, узнемиреност, несаница, проблеми са памћењем, само су неки од симптома са којима се боре пацијенти који су прележали ковид.
Оно што су лекари увидели то је да ковид код сваке особе може да изазове другачију клиничку слику, па и другачији постковид опоравак. Клиника за плућне болести два пута је била у ковид систему. Сада се баве постковид пацијентима који имају проблема са плућима. Довољан је само упут изабраног лекара.
- Јако је важно каква је спирометрија, какав је дифузијски капацитет плућа. Да ли је фина размена кисеоника и угљендиоксида очувана или је дошло до њеног оштећења. Када све то сагледамо уз лабораторијску обраду ми онда даље препоручујемо пацијенту неку терапију - објаснио је др Михаило Стјепановић директор Клинике за пулмологију КЦС.
И док слушамо како вирус стално мутира, а нови сојеви прете већом заразношћу и тежим симптомима, лекари и пацијенти у ходу покушавају да разреше све недоумице. Ни о ковиду 19 се и даље много тога не зна, а изгледа да је опоравак код многих још већа непознаница.