КОРОНА ВИРУС НА ПРЕДМЕТИМА ОСТАЈЕ И ДО 150 САТИ: Четири навике могу вам помоћи да смањите ризик од ковида
Посебно су ризични памук, дрво, стакло, пластика и челик.
Уколико сте од почетка пандемије корона вируса навикли да сваки час прскате дезинфицијенсом радни сто, компјутер, кваке, врата, сто, мобилни телефон, ташну, немојте се плашити да сте претерали.
Сада је научно доказано да честице које садрже корона вирус остају заразне на предметима по неколико дана, претварајући се у микроскопски филм када вода из капљица испари.
"ВЕОМА ТЕШКА НОЋ ЈЕ ЗА НАМА" Директорка Батута: Већина пацијената мора у болницу након прегледа
КОРОНА БАЦА СРПСКИ ГРАД НА КОЛЕНА: Недостаје лабораната, ових дана се се отвара још једно ковид одељење
НОВА ИСТРАЖИВАЊА ШОКИРАЛА! ИМА ЛИ КРАЈА ОВОМ ЗАЧАРАНОМ КРУГУ? Заразу ширимо и 10 дана пре симптома короне!
Заправо, више од 99,9 одсто течности нестаје у року од неколико минута, али вирус преживљава у заштитном филму течности која је преостала.
Филм у потпуности испарава у различито време, у зависности од материјала - на нерђајућем челику и бакру опстаје 24, односно 16 сати, на стаклу 80 сати, а на полипропилену може да преживи и дуже од 150 сати!
Ове бројке засноване су на експериментима изведеним у лабораторијским условима, а претпоставља се да би могле да буду нешто ниже у ванлабораторијским условима где постоје променљиве количине топлоте и протока ваздуха - фактора који подстичу испаравање.
Рајниш Бардвај и Амит Агравал, професори са Института у Бомбају, специјализовали су се за коришћење рачунарског моделирања и физике да би разумели како капљице корона вируса могу да шире болест.
Раније су открили да ношење маске за лице смањује величину облака заразних честица корона вируса када неко кашље и до 23 пута.
Течност испарава, вирус опстаје
Подаци из студије, објављене у часопису "Пхисицс оф Флуидс", открили су да се дебљина заштитног филма полако смањује, али да количина корона вируса у њему опстаје.
- Пожељно је дезинфиковати површине које се често додирују, попут квака на вратима или ствари које често користимо, као и унутар болница како би се спречило ширење заразе - каже Агравал.
- Такође препоручујемо грејање површина, јер чак и краткотрајне високе температуре, при којима је површина на вишој температури од собне, могу да подстакну испаравање нанометријског филма и тако допринесу уништавању вируса.
Корисници паметних телефона требало би да редовно чисте екране како би се заштитили од корона вируса и болести ковид 19 коју он изазива, упозоравају научници.
Поред екрана телефона, памук и дрво су материјали који могу пружити сигурно уточиште вирусу и који би такође требало да буду темељно очишћени, апелују научници. Наиме, памук и дрво су материјали високог ризика, јер заразне капљице које садрже корона вирус не испаравају брзо са ових површина.