СРПСКИ ГРАД НА ПУТУ ДА ПОНОВО ПОСТАНЕ НАЈВЕЋЕ ЖАРИШТЕ: Да ли ће се поновити пролећни сценарио?
Према подацима локалног Завода за јавно здравље, само од 8. октобра регистрована су нова 132 заражена
Ваљево, пролећни "српски Вухан", мировало је у актуелном таласу епидемије све до прве седмице октобра. Онда се, нажалост, прогноза члана државног Кризног штаба др Предрага Кона да ће уз Београд и Крагујевац и град на Колубари постати ново жариште, остварила.
РЕШЕНА ДИЛЕМА! ОВО СУ НАЈЕФИКАСНИЈЕ МАСКЕ: Српска фармацеуткиња решила недоумицу
"СМРТНЕ ИСХОДЕ ВИДЕЋЕМО ЗА ДВЕ-ТРИ НЕДЕЉЕ" Др Кон упозорио све грађане: "Бројке већ нису охрабрујуће"
"КБЦ БЕЖАНИЈСКА КОСА ИМА ДОВОЉНО МЕСТА ЗА ОБОЛЕЛЕ": Јављају се и реинфицирани пацијенти, имају благе симптоме
Према подацима локалног Завода за јавно здравље, само од 8. октобра регистрована су нова 132 заражена, а на лечењу у болници завршило је 15 позитивних.
Нагли пораст оболелих, објаснио је Завод у свом званичном извештају, у вези је са кластером оболелих са једне приватне прославе у околини Ваљева, где је било око 60 гостију, дупло више од дозвољеног броја. Од њих 60, корона вирус је потврђен код 25 учесника. Уз то, корона се раширила и из једног мањег кластера, трговине у којој је откривено осам инфицираних, а потом су и четири члана једне породице инфицирана контактом са доказаним извором инфекције, рођаком из Београда који им је био у посети.
То су, међутим, доказани случајеви којима је Завод ушао у траг, а незваничне, али поуздане информације говоре да је у Ваљеву и околини током септембра и октобра организовано још најмање десетак прослава, што у затвореном простору, што под шатрама, са више од 50 окупљених на једном месту.
- Инспекције је свакако требало да реагују, али да ли су то учиниле, то не знам. Наш посао је да пратимо и изолујемо контакте. Оно што као грађанин видим јесте да има кршења, као и свуда у Србији - одговорила је на питање о контроли тих прослава др Марија Гавриловић, директорка Завода.
Потврдан одговор да је било прослава са више од 30 окупљених, дао је градоначелник и командант Штаба за ванредне ситуације Лазар Гојковић.
- Наложио сам свим инспекцијама да подигну степен рада и обиласка свих угоститељских објеката, као и могућих објеката и сала које се користе за прославе и окупљања већег броја људи. Видите и сами да та окупљања и прославе на ову ситуацију никако нису добра. То јесте проблем и то је препознао Штаб за ванредне ситуације, зато инспекције то морају контролисати - каже градоначелник.
И заиста, по извештају достављеном Штабу за ванредне ситуације, саобраћајна, просветна, комунална и туристичка инспекција, као и комунална милиција, у периоду од 17. септембра до 14. октобра, контролисале су угоститељске објекте, такси возила и аутобусе, Предшколску установу и школе, и закључиле да прекршених мера заштите од ширења заразе – није било. Једине контролисане прославе су биле након дојаве да су у три угоститељска објекта организоване свечаности, а инспекције су констатовале следеће: "Обиласком ових објеката од 23 часа констатовано је да су у затварању и да нема више гостију". Извештаја о свим другим прославама, а неспорно је да је било венчања, крштења и прославе пунолетстава у приватној режији у двориштима грађана са по неколико десетина гостију, нема јер их инспекције једноставно нису ни контролисале.
Иако је Штаб за ванредне ситиације Ваљева још 17. септембра донео закључак да манифестације треба одложити до повољније епидемиолошке ситуације, колико се то поштовало илустративна су два случаја. Већ истог дана, како се помиње у извештају надлежних инспекција, у порти ваљевске цркве организована је трибина на којој је било преко 50 учесника. У храму Васкрсења господњег патријарх Иринеј је 1. октобра држао парастос епископу Милутину, који је пролетос умро од последица ковида-19, а присустно је било неколико десетина људи.
Лепи дани у овом периоду пунили су и дневне баште кафића, а викендом и поред скраћеног времена врвело је, нарочито, у тешњарским кафанама. Коначно, "шампионски пример" колико се епидемиолошке мере не поштују јесте призор за бензинске станице у центру Ваљева, где се, како сведочи фотографија, већа група младих без маски окупила како би пазарила пиће, а онда провод, далеко иза 23 часа, наставила у оближњем парку код Центра за културу.
На крају, градоначелнику Лазару Гојковићу, с обзиром на све лошије резултате о епидемиолошкој ситуацији, није преостало ништа друго сем да апелује на суграђане, посебно младе, "да схвате озбиљност ситуације, јер је доказано да су окупљања најчешћи пут ширења вируса".
- Поједини грађани од нас траже да кажњавамо и доносимо још строже мере, јер су свесни да због неодговорности појединаца можемо бити у још тежој ситуацији! Градска власт је до сада показивала висок степен разумевања, толеранције и предузимање репресивних мера смо свели на минимум. Нажалост, ако се до краја недеље епидемиолошка ситуација не побољша или стабилизује, а предложене противепидемијске мере не буду доследније спроводиле, мораћемо да прибегнемо доношењу строжијих мера - поручио је Гојковић.
Због епидемиолошке ситуације која је оцењена као неповољна, ванредна ситуација у Ваљеву је на снази још од 7. јула.