РАЗЛОГ ЗА ПАНИКУ?! Испливали забрињавајући статистички подаци, четвртина преминулих од короне су ДИЈАБЕТИЧАРИ
Оболели од шећерне болести на удару короне
Процена је да у нашој земљи има око 800.000 оболелих од дијабетеса, који већ две година од почетка пандемије чине више од 50 одсто оболелих од ковида-19.
ЛОНЧАР: Не залећимо се са информацијама о омикрону, да не збуњујемо народ
КОМШИЈЕ "СПУСТИЛЕ РАМПУ": Српским држављанима уз наше сертификате дозвољен улазак
ОГЛАСИО СЕ КРИЗНИ ШТАБ: Ево какве су шансе да ковид пропуснице важе од 18 сати
Да је корона много опаснија по дијабетичаре, него по здраве грађане, истакла је и директорка Клиничког центра Војводине Едита Стокић.
- За 18 месеци трајања епидемије вирусном инфекцијом јасно се искристалисало да болесници са дијабетесом тип 1 и 2 имају већи ризик за обољевање од ковид-19 вирусне инфекције. Код њих се развија бржи сценарио погоршања плућне функције и брже се постиже индикација за механичком вентилацијом плућа и лошим леталним (смртним) исходом као резултатом оштећења плућне функције - објаснила је др Стокић.
Каже да су разлози за овакве резултате комплексни, али да је пре свега имуни систем пацијената са дијабетесом истовремено прокоагулантно стање и проинфламаторно стање, са истовремено придруженим болестима срца, оштећења бубрега, гојазности у типу 2 дијабетеса.
- Све су то фактори ризика који су објашњење за чешће обољевање од ковида-19. На основу спроведених студија можемо рећи да је 30 до 40 одсто хоспитализација у јединицама интензивне терапије везано за дијагнозу шећерне болести и чак 25 одсто хоспитализованих пацијената са типом 2 дијабетеса заврши са леталним исходом - нагласила је директорка Клиничког центра Војводине.
Докторка је нагласила да иако су знали да је дијабетес удружен са повећаним морталитетом, али да је тај природни ток који је постојао пре ковида сада увећан за чак 50 одсто.
Постоје и индиректни ефекти за овако суморне статистике, а то је недоступност ендокринолозима и дијабетолозима који су ангажовани код лечења ковид оболелих пацијената и бојазан да се јаве на контролу и буду у чекаоници због страха од заражавања.
- Као ендокринолог и лекар клиничар имам нови изазов у лечењу пацијената са дијабетесом, а то је лечење након излечења од ковид инфекције, знамо да постоји пост-ковид синдром где се могу јавити многе друге компликације - истакла је др Стокић.
Нагласила је да се из свих поменутих разлога треба инсистирати на вакцинацији пацијената оболелих од дијабетеса.
Бојана Марковић из Удружења за борбу против дијабетеса града Београда "Плави круг" каже да им је највећи број пацијената дошао са питањем за коју вакцину да се определе.
- Одговор је увек вакцинишите се било којом вакцином - навела је она и на крају нагласила да су симптоми дијабетеса 1 учестала жеђ и мокрење, нагло мршављење, раздражљивост, док за тип 2 нема тих симптома, те да људи могу да живе десет година без сазнања о болести.
Да подсетимо, академик проф. Небојша Лалић истакао је да је и даље 50 одсто више умрлих од ковида међу дијабетичарима него међу здравима