КОРОНАВИРУС ЈЕ ДОСАД МУТИРАО 12.000 ПУТА: Познато да ли је производња вакцина угрожена
Иако је коронавирус досад мутирао око 12.000 пута то не угрожава производњу вакцине нити вакцинацију
Вирус корона мутирао је од почетка епидемије око 12.000 пута, али ниједна мутација није значајна да би угрозила производњу вакцине и вакцинацију, каже Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
ДА ЛИ СМЕТЕ ДА ПИЈЕТЕ БРУФЕН И ПАРАЦЕТАМОЛ ЗАЈЕДНО? Коначно откривена највећа апотекарска тајна!
ПЦР ТЕСТ ИПАК ОБАВЕЗАН НА ГРАНИЦАМА? Седница Кризног штаба у петак!
КОНАЧНО ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ СПЦ: Митрополит Хризостом изашао из болнице
Она је навела да сви вируси мутирају, али да је срећа што је САРС-ЦоВ-2 мутирао мало на местима која нису значајна за поступак производње вакцине и вакцинације.
- Сви вируси мутирају. Међутим, код овог вируса је срећа у томе што мутира јако мало на местима која нису значајна нити за поступак производње вакцине и вакцинације нити за одбрану од реинфекције у смислу употребе већ створених антитела уколико је до ране инфекције дошло - објашњава Гњатовићева.
Упозорава да су особе најинфективније неколико дана пре појаве симптома.
- У томе лежи највећи проблем и највећа опасност у ширењу вируса. И оно што је за већину људи веома значајно јесте да се зна да инфективност траје до две недеље од појаве првих симптома - истиче Гњатовићева.
Објашњава да вирус на неким површинама остаје и по неколико дана, али како је рекла то није кључни начин преноса.
- Капљични пут преноса односно директан контак је је најзначајнији за ширење вируса - додаје Гњатовићева.
Напомиње да вакцинацину против ковида-19 прво треба да добију људи који су константно изложени вирусу – лекари, професори у школама, и старији од 65 година.
Додаје да људи који имају добар серолошки одговор на вирус не би требало да буду на првој линији давања вакцине.
- Вакцинација неће решити све наше проблеме, оно што је кључно је да вероватно неће бити ни доступна свима. Свакако људи који имају добар серолошки одговор на вирус не би требало да буду на првој линији давања вакцине - навела је она.
Објашњава да ниједна вакцина која је на листи обавезних вакцинација није 100 одсто поуздана.
- Вакцина ће нам дефинитивно помоћи, али ниједна вакцина која је на листи обавезних вакцинација није 100 одсто поуздана, видећемо колико ће имунитет који је настао као одговор на вакцину да траје - истакла је она.