КОРОНАВИРУС НИКАДА НЕЋЕ НЕСТАТИ? Ево који су могући исходи смртоносне епидемије
Епидемија коронавируса протеклих дана је доживела велики скок - од смртоносног вируса заражено је око 65.000 људи широм света, а преминуло је 1.383. Научници предвиђају три могућа исхода ове глобалне опасности.
Према истраживању Светске здравствене организације (СЗО), свака особа која се зарази новим сојем коронавируса преноси га на 1,4 до 2,5 других људи. Један од модела преношења заразних болести сугерише да би чак 300.000 људи могло да буде заражено до 24. фебруара.
Четири позната коровавируса која тренутно постоје су ендемска, што значи да су трајно присутна у глобалној популацији. Сви изазивају прехладе, а у ретким компликацијама и упалу плућа и смрт.
СТРАШНА ИСПОВЕСТ СРБИНА ЗАРОБЉЕНОГ У КАРАНТИНУ: Испричао праву ИСТИНУ о смртоносном вирусу!
Ни КОРОНА, ни ПТИЧИЈИ ГРИП му не могу ништа! Српски продавац насмејао цео свет својим изумом! (ФОТО)
Беба од само 9 МЕСЕЦИ победила СМРТОНОСНИ ВИРУС: Уз аплауз изашла из болнице у Пекингу са мајком! (ВИДЕО)
Са константним ширењем са човека на човека, многи стручњаци процењују да је епидемија већ достигла почетак благе пандемије. Криза ће наставити да узима маха док, као и све претходне, не прође, али да ли ће се нови вирус прикључити клубу ендемских вируса или ће човечанство наћи начин да га трајно победи и даље је под знаком питања.
Први сценарио: Вирус никада неће нестати
Како епидемија све више узима маха, многи стручњаци се слажу да вирус никада неће бити заустављен. Тренутно је највероватнија опција да ће нови коронавирус постати још један у низу вируса који из године у годину циркулишу међу људима попут грипа или прехладе узроковане другим коронавирусима.
Због великог броја случајева преноса без симптома, нова и самоодржива жаришта у великом градовима готово су неизбежна.
Следеће питање је како ће изгледати живот ако се овај сценарио оствари?
Вируси који се преносе међу људима углавном не воле влагу и високе температуре, због чега су далеко мање у оптицају током летњих месеци. Ако се нови коронавирус буде понашао на сличан начин, онда ће посустати већ са првим недељама лета на северној полулопти.
Али то не значи да ће потпуно нестати. Он би могао да прође фазу пандемије да би коначно постао респираторна болест, која ће из сезоне у сезону узроковати упале плућа. Шта ће узроковати нови коронавирус ако постане пандемски и након тога сезонски, за сада је велика непознаница.
Један од најважнијих чинилаца биће и брзина којом ће вирус мутирати. Очекује се да ће он мутирати тако да се брже размножава, што са друге стране значи да ће бити мање смртоносан, јер мртви и болесни људи нису најбољи преносиоци вируса.
За очекивати је да ће последице каснијих таласа ширења коронавируса бити мање од првог удара, зато што ће у каснијим ширењима велики број људи већ имати развијен имунитет.
Постоји и још једна, оптимистичнија, али мање вероватна верзија овог сценарија. По њој ће се нови вирус придружити групи раније познатих коронавируса који редовно циркулишу током хладнијих сезона и узрокују обичне прехладе.
Ова четири коронавируса одговорна су за око 25 посто годишњих прехлада које обично брзо прођу и изузетно ретко доводе до компликација.
Други сценарио: Строгим мерама у области јавног здравља искорењујемо вирус
Нова епидемија слична је епидемији САРС-а из 2003. године - у оба случаја у питању су коронавируси, деле око 80 посто свог генетског материјала и прешла су са слепих мишева на људе на кинеским пијацама. То значи да би и исход епидемија могао да буде сличан.
САРС је од новембра 2002. до јула 2003. године усмртио скоро 800 и заразио око 8.000 људи, али је до 2004. године нестао. Стручњаци за јавно здравље напорно су радили на проналажењу и изолацији људи са вирусом како би га потиснули.
Ширење САРС-а на крају је ограничено карантинима, ограчењем путовања, кампањама јавног информисања и проверама на аеродромима. Дакле, истим мерама које сада спроводе Кина и друге земље.
Ако ти напори доведу до тога да се број оболелих спусти испод одређеног прага, епидемија ће бити обуздана.
Међутим, САРС је био далеко мање заразан од новог коронавируса. Углавном се ширио у здравственим установама и људи нису били заразни пре испољавања симптома.
Такође, многи оптужију Кину да је закаснила у свом одговору на нову опасност. На пример, државни медији почетком године нису посвећивали ни приближно довољно простора и важности инфекцијама вирусом. Власти су оптужене и да су у почетку умањивале размере опасности коју представља коронавирус, чак и да су прве случајеве покушавале да прикрију.
Трећи сценарио: Научници проналазе вакцину
Оно у чему се сви стручњаци слажу је да је вакцина неопходна уколико свет жели да зада завршни ударац коронавирусу.
Многе акције које стручњаци за јавно здравље предузимају заправо су покушаји да се вирус контролише док вакцина не буде направљена.
Пет водећих фармацеутских компанија најавиле су истраживања за развој лека против новог коронавируса. Неки развијају вакције од нуле уз помоћ генетског кода вируса, док други тестирају ефикасност постојећих лекова.
Иако све компаније раде на развоју лека што је брже могуће, долажење до вакције увек је био тежак вишегодишњи посао.
УЗ БРАЋУ КАД ЈЕ НАЈТЕЖЕ! Ужичани питали Кинезе како да помогну, а пакет је послат одмах НАКОН ОДГОВОРА
ЛЕКАРИ У КИНИ НА "ПРВОЈ БОРБЕНОЈ ЛИНИЈИ": Носе пелене и не иду у WC, ако стану вирус ће победити
КОРОНАВИРУС УБИЈА И МЕДИЦИНАРЕ: Од болести умрло шест здравствених радника у Кини, а 1.700 заражено!
КОРОНАВИРУС СТИГАО У ОМИЉЕНО СРПСКО ЛЕТОВАЛИШТЕ: Забележен први случај и у Египту