КОВИД 22 - МИТ ИЛИ НОВИ СУПЕР СОЈ КОРОНА ВИРУСА? Српски имунолог зна "кључ" којим се може "закључати" ширење епидемије
Свака нова варијанта представља промену одређене особине вируса – то може бити склоност да вирус успешно избегава имунитет или да изазива тежу клиничку слику.
На интернету су се прошириле вести о такозваном ковиду 22 након што је швајцарски научник Саи Реди упозорио на опасност настајања новог "супер соја" коронавируса, који би могао да зада велику бригу свету у наредном периоду.
СТОПИРАНА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА Милице Адамовић, нашла се на СТУБУ СРАМА "Ово је последње што јој треба"
МИСТЕРИЈЕ након смрти Рође Раичевића изазвале велику БУРУ У ЈАВНОСТИ: Ко је украо свеску са његовим песмама и потписао СЕБЕ као аутора?
НЕВИЂЕНО - МА КАКАВ КИНДЕР СУПРАЈС: Када је разбила јаје у тигањ, Јованку из Лознице сачекало право изненађење!
Реди је нагласио да би у новој фази пандемије вирус могао да мутира тако да постане инфективнији попут гама соја, али и да развије "особине" сличне делта варијанти захваљујући којима би се брже ширио.
Имунолог Душана Попадић истиче да, иако наука не може засигурно да предвиди како ће корона даље да мутира, статистички гледано, вирус не би требало да еволуира у смеру да постане вирулентнији, тј. да изазива тешку клиничку слику.
Наиме, свака нова варијанта представља промену одређене особине вируса – то може бити склоност да вирус успешно избегава имунитет или да изазива тежу клиничку слику.
- Сојеви који могу да 'избегну' антитела обично се брже шире, а они који имају високу вируленцију изазивају теже симптоме. Варијанте са већом вируленцијом временом морају да нестану зато што онеспособљавају домаћина. Зато је вирусу повољније да има нижу вирулентност, а лакше да избегава антитела - истиче Душан Попадић.
Имунолог наглашава да према досадашњем искуству науке, тенденција вируса је да мутира у верзије са слабијом вируленцијом.
- Вирусу није циљ да убије или ослаби домаћина, већ да опстане и да се шири, а то може ефикасно да чини уколико не изазива готово никакву клиничку слику, јер се болесни људи мање крећу и мање преносе вирус на друге - објашњава Попадић.
Ипак, додао је да није у потпуности искључено да корона мутира на начин да постане лако преносива и има високи вируленцију, а једини начин да се од тога заштитимо јесте вакцинација.
Како је Попадић казао, реч "цовид 19" је скраћеница за "Цорона вирус дисеасе 2019", односно болест вируса корона 2019, те бројка само означава годину у ком су потврђени први случаји ове болести.
Зато највероватније научник Саи Реди који је у интервјуу за "Блик" рекао да би следећа година могла да буде тешка, и употребио термин ковид 22, бројем хтео само да алудира на 2022.
Попадић је нагласио да у науци не постоји израз "ковид 22", и упозорио је на проблем ширења дезинформација на интернету.
- Једино научни часописи износе у потпуности релевантне и проверене информације из којих могу да се извуку одређени закључци. Проблем је у томе што су ти радови широј јавности сувопарни и конфузни. Зато се на друштвеним мрежама лако пласирају информације које нису у потпуности тачне - наводи Душан Попадић
Попадић је нагласио да је вакцинација једино решење против пандемије.
- Последњих девет месеци прича о имунизацији, и о томе како вакцине доносе спас, али то до неких људи не допире - подвлачи он.
Посебно је важно, додаје Попадић, да се и млади вакцинишу.
- Као мантра се понавља да млађи имају најмању шансу да да развију тешку клиничку слику. Међутим, сада се ситуација мења. Старе особе су углавном заштићене вакцинацијом, а младе не. Младе особе су најмобилнији део друштва, па самим тим имају највеће шансе да добију вирус, али и да га пренесу - објаснио је.
Први случајеви ковида 19 идентификовани су крајем 2019. године у кинеској покрајини Вухан, а већ 5. јануара 2020. Светска здравствена организација (СЗО) објавила је прве информације о новооткривеном вирусу корона.
Овај вирус који изазива респираторну болест обично се манифестовао симптомима повишене температуре и кашља. Убрзо после откривено је да је веома честа нуспојава болести и губљење чула мириса и укуса.
Прва откривена варијанта вируса корона је био јужноафрички сој маја 2020, а убрзо после и британски сој септембра исте године. СЗО је оба соја именовала 18. децембра.
После тога су се појавили и бразилски и индијски сој новембра и октобра 2020, а Организација их је именовала почетком ове године.
Та четири соја се налазе у категорији "сојева који изазивају забринутост". СЗО је у групу "сојева за посматрање" сврстала: ламбду, прво откривену у Перуу децембра 2020; капу која је други индијски сој; јота варијанту откривену у САД и ета сој који нема државу порекла, а први пут је идентификован децебра 2020.
Истраживања су доказала да се делта варијанта шири знатно брже, а према проценама СЗО, тај сој је 55 одсто заразнији од алфе.