КРИВИЧНА ПРИЈАВА БЕЗ ИКАКВЕ ОСНОВЕ: Директори школа у Београду због ПОШТОВАЊА МЕРА завршили у полицији
Директорима се на терет ставља и да наводно противуставно и незаконито, али и супротно ставу Светске здравствене организације, приморавају ђаке и наставнике да носе заштитне маске.
У јеку епидемије корона вируса у Србији, док премијерка, министар просвете и здравствени стручњаци Кризног штаба за сузбијање ковида 19 упорно напомињу да су школе најбезбедниа места управо зато што се стриктно придржавају препоручених мера заштите - против директора основних и средњих школа у Београду, а укупно их има скоро 290, поднете су кривичне пријаве у којима се тврди да "поштујући препоруке нелегитимног кризног штаба" угрожавају живот и здравље ученика и запослених.
ОГЛАСИО СЕ МИНИСТАР ПРОСВЕТЕ: Србија је спремна за онлајн наставу, образовање неће стати
СВЕ ШКОЛЕ КОЈЕ СУ ПРЕШЛЕ НА ОНЛАЈН НАСТАВУ: Чека се одлука за целу Србију
Директорима се на терет ставља и да наводно противуставно и незаконито, али и супротно ставу Светске здравствене организације, приморавају ђаке и наставнике да носе заштитне маске.
Кривичне пријаве поднео је Дејан Ђукић, председник Синдиката запослених у полицији.
Имајући у виду епидемиолошку свакодневицу којој смо сведоци, оправдано је питати да ли су наводи из ових пријава апсурдни и беспредметни у сукобу са здравим разумом.
Надлежни јавни тужилац није их одбацио као неосноване. Треће основно јавно тужилаштво, поступајући по појединачним пријавама, наложило је полицији да обави разговоре са директорима школа и у што краћем року достави извештаје. Тим поводом су у полицији, већ испитани директори школа у општинама Земун и Савски венац. Међу позванима на информативни разговор због кривичне пријаве били су и саговорници Милош Бјелановић, директор Земунске гимназије и Ђурађ Бањац, директор Електротехничке школе "Земун", крајње непријатно изненађени бесмислом кривичне пријаве за рад по прописима.
- Због извршеног кривичног дела угрожавања здравља запослених и ученика школе, чији је директор одговорно лице, у образложењу кривичне пријаве наводи се да смо поштујући препоруке нелегитимног кризног штаба прекршили Устав Републике Србије који у члану 24 каже да је људски живот неприкосновен и члан 25 који налаже да је физички и психички интегритет неповредив, нико не може бити изложен нечовечном или понижавајућем поступању или кажњавању, нити подвргнут медицинским или научним огледима без свог слободно датог пристанка. Указује се да Кризни штаб није законом уређено него саветодавно тело Владе и не може да донесе било какав обавезујући акт већ само да даје препоруке у вези са епидемиолошким мерама. Наводи се и да смо прекршили одлуке привременог парламента и став СЗО да маске не штите од вируса ковид 19 - наводе из кривичних пријава Бјелановић и Бањац.
У допису који потписује Симонида Петровић, заменик јавног тужиоца Трећег основног јавног тужилаштва у Београду захтева се да у разговору са пријављеним директорима полиција осим на наводе из кривичних пријава посебно обрати пажњу на то да ли су и чије антиепидемијске препоруке поштовали директори школа и да ли су и које мере сузбијања заразне болести предузимали.
- Уместо хвала за то што су школе најбезбеднија места у актуелним околностима, добили смо кривичну пријаву. Због тога што радимо по препорукама и прописима идемо да дајемо изјаве у полицији? Не можемо то да прећутимо и да не реагујемо - сагласни су директори.
Није им јасно због чега су пријаве поднете против сваког од њих понаособ, зашто није упућена једна ресорном Министарству просвете по чијим смерницама раде, а најмање им је разумљива чињеница да је тужилаштво наложило да полиција испитује директоре школа.
Зашто Тужилаштво није одбацило пријаве
Уколико тужилаштво сматра да је кривична пријава неоснована оно може да је одбаци, потврђено је у Трећем основном јавном тужилаштву.
На питање због чега нису одбацили пријаве у којима се дискредитује републички Кризни штаб, а директори школа терете да угрожавају здравље ученика и запослених радећи по препорукама тог штаба и смерницама државног и просветног врха, које су у датој ситуацији обавезујуће зарад заштите јавног здравља, јуче нису могли да одговоре. Објаснили су да "тужилаштво кад заприми кривичну пријаву било ког подносиоца мора да изврши проверу навода из те кривичне пријаве преко полиције или позивањем грађана да дају изјаву".
Под претпоставком да има нешто у тим пријавама, због чега оне нису одбачене, казали су и да ће одговорити након увида у предмет и провере са замеником јавног тужиоца као обрађивачем предмета.