ЛЕЧЕ НАС ОНИ КОЈИ НЕ ВЕРУЈУ У ВАКЦИНЕ: Поједини лекари неће да приме ни цепиво против MMR и хепатитиса
Велики број здравствених радника у Србији не само што не жели да се вакцинише против коронавируса већ одбија да прими и вакцине које су за њих обавезне!
Овакво понашање запослених у здравству ствара конфузију код грађана, а истовремено и страх, јер се поставља питање како да уопште верују лекарима - без обзира на то о којој болести је реч - кад многи од истих тих лекара немају поверење у науку и оно што су годинама учили! Они сад треба да убеде пацијента да је нешто добро за њега, а сами се тога не придржавају!
- Постоје у овом тренутку три обавезне вакцине за здравствене раднике - против хепатитиса, против сезонског грипа и MMR вакцина. Највише од овога што смо достигли у вакцинацији здравствених радника јесте 50 одсто против хепатитиса - изнела је премијерка Ана Брнабић поражавајућу статистику и додала да се против сезонског грипа вакцинише 10 одсто здравствених радника.
КОЛИКО ЋЕ ТРАЈАТИ АНТИТЕЛА НАКОН ТРЕЋЕ ДОЗЕ: Бустер "дуже памти непријатеља", стручњаци сагласни око једне ствари
ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ УЖИЧКЕ БОЛНИЦЕ: Опоравља се дечак (2) са тешком упалом плућа изазваном короном
"БОЈИМ СЕ ДА ЈЕ ТО ТЕК ПОЧЕТАК" Саздановић о случају преминуле труднице - апел трудницама да се вакцинишу
Поједини лекари у Србији годинама износе ставове који су супротни званичној медицини, а посебно током пандемије коронавируса, стварајући тако код одређеног броја грађана сумњу у то да ковид 19 постоји и да су вакцине ефикасне, иако су некима од њих од последица короне преминули и најмилији. Тако је, рецимо, Милош Митић (22), вереник труднице Јоване Петровић (20), која је умрла у среду у УКЦ Ниш, рекао да и после свега не верује у корону, те да ни он ни Јована нису били вакцинисани.
Инфектолог проф. др Драган Делић каже да је несхватљиво то да неки здравствени радници одбијају вакцину и званичну медицину. Последице, како каже, могу бити огромне.
- Сваки лекар има право да сумња у одређене научне истине, али ако неки лекар сумња у вакцину, терапију или било шта, треба да дође на стручни састанак и каже своје ставове, да их брани и да се бори за то. Не иде се на телевизију да се лаицима износе сумње. Тај лекар на тај начин само ствара конфузију, истовремено себе промовишући као неког лекара високо моралних квалитета. То је срамота! - каже Делић и додаје да би етички комитети лекарске коморе требало да реагују на то, а не да ћуте.
Премијерка Брнабић је рекла да мере не могу бити исте када имате вакцину и када немате вакцину, "зато што то практично значи да ви у вакцину не верујете".
Поручила је да ће пандемија престати када постигнемо колективни имунитет - или да се сви заразимо или да се сви вакцинишемо. Она је рекла да ово није најтежа епидемијска ситуација, без обзира на то што је број новозаражених био највећи 29. септембра.
- Са овим бројевима захваљујући вакцинацији немамо најтежу епидемијску ситуацију у болницама. Ми видимо учинак вакцинације - рекла је премијерка.
Делић истиче и да је неприхватљиво то што неки лекари одбију и друге вакцине, посебно оне против хепатитиса Б.
- Треба питати директоре здравствених клиника зашто се њихови здравствени радници не вакцинишу. То је законом регулиснао. Лекар који није вакцинисан против хепатитиса се може повредити и добити инфекцију. За то је довољно свега 0,00004 милилитра инфициране крви, то је количина која се не може видети ни голим оком. Ако се лекар повреди на иглу или скалпел где има крви вероватноћа да ће добити хепатитис са зараженог је 33 одсто. Наравно, ако има хроничну инфекцију, он то може пренети и болеснику - каже Делић и додаје да они који имају негативан став према вакцини доводе у питање своју лиценцу.
Да није лекар и да само слуша шта неке колеге причају, др Мома Јаковљевић, помоћник директора КБЦ "Драгиша Мишовић", како каже, и сам би био збуњен:
- Најгоре је када се доктори свађају. Ако ви дођете код мене у амбуланту и ја кажем: "Треба да се оперишете", неко други каже: "Не треба", а трећи: "Можда" били бисте толико збуњени да не бисте имали појма шта да радите. Нема објашњења за то што неке колеге не верују у оно што су учили. Очигледно има неки проценат њих који су, из ко зна ког разлога, залутали на медицину.
- Све установе Медицински факултет, САНУ, ЛКС, Српско лекарско друштво су јасно и недвосмислено рекли шта мисле о вакцинацији, а упорно се у јавности ствара мишљење да је струка подељена. Верујем да сви лекари апсолутно подржавају вакцинацију и верују у њу, а да онај ко се није вакцинисао то вероватно није урадио због здравствених или неких разлога сличне природе - рекао је др Милан Динић, директор Лекарске коморе Србије, иако подаци које је изнела премијерка говоре супртно.