"НЕМОЈТЕ ДА ТРПИТЕ АМБРОЗИЈУ, ИМАТЕ ОВАЈ ЛЕК" Чувени СРПСКИ АЛЕРГОЛОГ открио ефикасно решење!
Амброзија јесте један од "најучесталијих, најопаснијих и најалергогенијих полена који загорчава живот"
Како се изборити са амброзијом која сваке године у ово време ствара велике проблеме особама алергичним на њу? Алерголог КЦС доктор Радојица Стошовић напоменуо је да је решење односно лек вакцина, а његов савет је и да пацијенти траже преглед алерголога, који једини може да процени када је та имунотерапија потребна.
ВРАЋА СЕ СЕРИЈА А: Време је за детронизацију Јувентуса
ГДЕ СУ СРБИ НЕСТАЛИ? На граници са Црном Гором као да гужви никад није ни било, али најављен је нови ТАЛАС ПОВРАТНИКА!
Она је српска Коко Шанел: Да ли знате да је Србија била препознатљива у СВЕТУ МОДЕ захваљујући ЊОЈ! (ВИДЕО)
- Та алергија је узрок онога што називамо болешћу 21. века, што значи да је тај број који бележимо у нашим амбулантама у складу са датим трендовима у епидемиолошком кретању алергијама - објаснио је у Јутарњем програму др Радојица Стошовић, алерголог, који је напоменуо да се последњих година бележи веома велики пораст броја људи који се јављају са типичним симптомима алергија дисајних путева, посебно у периоду цветања полена корова.
Како је додао, овај тренд је заступљен последњих неколико деценија и представља наставак раније објављеног и медицини познатог, а присуство алергија назвао је епидемијом.
Амброзија јесте један од "најучесталијих, најопаснијих и најалергогенијих полена који загорчава живот", нагласио је алерголог, док се као чести алергени издвајају и други корови, полен црног пелина, боквице, киселице и осталих корова, који чак нимало не заостају за амброзијом.
Др Радојица Стошовић је истакао да је улога ових алергена изузетно велика и зато расте број људи са тегобама.
Особе којима сметају амброзија и остале биљке су уморне, поспане, слабије концентрације, немају уредан сан, не могу да обављају нормалне физичке активности и све то нарушава квалитет њиховог живота.
Код алергија постоје три главне стратегије лечења. У првој се пацијентима саветује строго избегавање и контакт са поленима корова, напоменуо је алерголог (мора се признати да ово није тако лако изводљиво).
Када је реч о другој стратегији, ту се највећи број болесника ослања на фармаколошку терапију која се свима препоручује и јесте ослонац у борби против алергија.
- Међутим, имамо тренд који је врло специфичан, 30 процената болесника не реагује, односно нема добар одговор на лекове које свакодневно примењујемо и онда се окрећемо трећој стратегији која је данас кључна, а то је примена имунотерапије или добро позната вакцина - нагласио је Стошовић за РТС и додао да лекови одлично отклањају симптоме болести, али да не могу да излече, односно "не могу да натерају организам да стекне толеранцију на те полене и да самим тим престану тегобе".
- То је један терапијски поступак којим ми модулишемо или мењамо имунски одговор наших болесника који имају поленску алергију и приморавамо њихов организам да ствара толеранцију на присуство полена у ваздуху, а самим тим да избегавамо наставак алергија. Неће имати присуство тегоба и смањиће их готово за половину, а неки неће имати потребу за лековима - објаснио је алерголог.
Оваква терапија је присутна у модерној форми и не захтева одлазак код лекара већ се може примењивати и у кућним условима.
Назива се сублингваона терапија која је последњих деценија у све већем замаху. Алерголог Стошовић је поручио да пацијенти треба да се, пре свега, информишу да лек постојипа напоменуо да многи лекари то не знају да кажу и не говоре својим пацијентима. Апеловао је на колеге, а посебно на пацијенте, да се обрате лекарима, па да траже преглед алерголога који је једини индикован да каже када је та имунотерапија потребна.
- Не морамо да трпимо, лека има - поручио је Стошовић.
Према одлуци Европске агенције за аеробиологију дозвољена концентрација полена која се толерише у ваздуху износи 32 поленова зрна по кубном метру ваздуха, осим за амброзију где износи осам зрнаца.
- Ми данас имамо преко 1.000 и 1.500 поленових зрнаца и зато морамо да примењујемо те мере - рекао је лекар који је препоручио да се прозори отварају касно поподне и ноћу, а никако ујутру, јер је тада концентрација полена висока.
- Требало би максимално користити клима-уређаје у становима, колима, а пре сваког изласка у природу узети терапију, па по повратку опрати гардеробу и истурширати се и отклонити полен који смо донели са собом - поручио је на крају.