ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: У пластичним посудама од сладоледа не држите храну, а ово посуђе одмах баците ако се огребе
Професорка Технолошко-металуршког факултета докторка Љубинка Рајаковић открила нам је опасност чувања хране у пластичним посудама, нарочито оним од сладоледа, али и које судове морамо одмах да бацимо ако се огребе!
Рајаковић је посебно нагласила и у чему се кува, а у чему храна чува у фрижидеру.
ДАНАС ПОЧИЊЕ ВАСКРШЊИ ПОСТ: Ако се спремате за СВЕТУ ТАЈНУ ова правила ОБАВЕЗНО морате да поштујете
СУНЦЕ НАС ОГРЕЈАЛО! Данас и до 20 степени, али лепо време неће дуго трајати
РОДИТЕЉИ, УПОЗОРЕЊЕ! Немојте деци куповати ове лутке, јер садрже канцерогене материје (ВИДЕО)
Ватростално стакло је најздравије посуђе, јер стакло не отпушта ниједну штетну материју, а незгодно је то што не трпи температурне шокове илити велике промене температуре.
- Следеће после њега је керамика од природне глине, односно земљане посуде. Исто тако је осетљиво на температурни шок и мора се рецимо ставити у умерену температуру, не пере се у машини - открива докторка Рајаковић.
Посуђе од емајла је стаклена маса која је затопљена и врло је погодна за кување, здрава, чврста, може да се пере у машини, а једино не сме у микроталасну. Може се препоручити за сваку храну.
- Ако се појави било какво оштећење или се скине заштитни слој па се појаве црне флекице одмах га морате бацити. Ма колико вам прирасла за срце и ма колико не волели да бацате ствари у овом случају то морате урадити. Емајл је заштитна облога и што има више слојева то је квалитетније посуђе. Уколико скинете те слојеве долазите до метала, гвожђа, а то вам никако не треба у организму на овај начин - каже Рајаковић.
Следећа група је посуђе од инокса. То је елегантан материјал и брзо проводи топлоту, а има дебело дно што значи да нема загоревања. Када корисите овакво посуђе, желимо да спречимо или смањимо емисију тешких материјала - олово, хром, никл, бакар, кадмијум итд. Свега помало од набројаних материјала има помало у посуђу од инокса.
- Оно што је важно јесте да суд ставимо на хладну ринглу и постепено повећавамо температуру. Шестицу заборавите, иако сви углавном журимо, али тиме направимо више штете него користи. Никако их не перите са абразивним средствима, само загрејати мало на рингли са детерџентом и то је то. Постоји једна узречица која каже: "у иноксу кувај, у емајлу чувај". Никако оставити у иноксу јер се тиме преносе тешке метали - упозорава Рајаковић.
Тефлонско посуђе се прави од алуминијума, зато је тако и лагано. Што су тешки метали код инокса, овде причамо о аминима, феноли, фталати. Рецимо када се испитује тефлонско посуђе не треба да има ова једињења, а ако их има онда морају бити у траговима. Они су веома штетни и ограничења су још већа. Ако ставите празан суд на високу температуру, то може оштетити. Такође се не препоручује пратити у машини. Уколико имате било каква оштећења, виљушком, ножем или било каква оштећења, љуспице телфона могу доспети у храну.
Произвођач тврди да је та маса толико отпорна да она неће ни у организму да реагује, али боље је не ризиковати. Сви ти премази нису разградиви. Важно је да нема ознаку ПФОА, то је онда добар премаз, односно треба да пише на суду ПФОА фрее, јер је то једињење канцерогено.
Силиконске модле
Стабилне су до 220 степени, флексибилно је и веома је популарно.
Међутим, мора се строго придржавати упутства, никако не пећи на вишим температурама од препоручених.
Што се тиче шоља и тањира, керамика је природни материјал и здрав је. Порцелан такође, печен је на високој температури и тако је здрав. Ако се појаве нека оштећења, то није штетно.
Што се тиче пластике, обавезно погледајте ознаку. Свака од њих има одређени број - 2, 4 и 5 је добра.
Бисфенол А је врло непријатна супстанца, та једињења су замена за хормоне, синтетички естроген.
Ако га унесете они направе дар-мар у организму и утичу на гојазност, стерилитет и нервни систем.
Сви грешимо и код флашица за воду. Произвођач се ту оградио и рекао једнократна употреба и то поштујте.
Пластичне посуде од сладоледа обично оперемо и онда у њих ставимо храну, али то се не препоручује. То су пластичне посуде за једнократну употребу. Једино је безбедно употребити пластику која има ознаку БПА ФРЕЕ, али су оне мало скупље.
- Ако је пластична посуда оштећена од ножа или виљушке исте секунде је баците! Никако је не треба чувати у том случају јер те љуспице могу да доспеју у организам. Још једна важна ствар. Та пластика је растворна у алкохолу и не препоручујем никако алкохол у пластици. Само стакло - каже професорка Рајаковић.
ЈУГ СРБИЈЕ НА УДАРУ! Групе миграната из Турске нон-стоп пристижу, а неколико стотина њих се већ крије у шумама
Стигли резултати ПАЦИЈЕНТА ИЗ КРАЉЕВА: Откривено да ли ИМА КОРОНАВИРУС
Дошао из Италије са температуром? Краљевчанин СМЕШТЕН У КАРАНТИН због сумње да је ЗАРАЖЕН КОРОНАВИРУСОМ
"Стави лутку да не дође још једна смрт" На југу Србије имају необичан обичај ако им заредом умру два сродника
ВАНДАЛИЗАМ У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА: Нападнут Прајд инфо центар, реаговао заштитник грађана (ВИДЕО)