ЉУДИ ТРАЖЕ КИКИН ЗАКОН! Имамо епидемију САЈБЕР НАСИЉА - казне морају бити ДРАКОНСКЕ!
Адвокат Денис Бећирић каже да су оваква дела већ покривена законима, само је потребно да се закон примени
Трагична смрт познате јутјуберке Кристине Кике Ђукић отворила је питање психолошког злостављања и патолошког малтретирања појединаца на друштвеним мрежама, па је група грађана на сајту Петиције.онлајн затражила доношење Кикиног закона, који би додатно регулисао и санкционисао све учесталије интернет насиље и сајбербулинг!
"ТО ЈЕ РАЗЛОГ ЗАШТО ЈЕ ОМИКРОН НАПРАВИО КАТАСТРОФУ У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ" Огласио се др Шеклер о "процулером" истраживању
ОГЛАСИО СЕ КРИСТИЈАН ПОСЛЕ ВЕСТИ ДА ЈЕ ТЕШКО РАЊЕН: Упутио жестоку поруку на Фејсбуку (ФОТО)
ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ОШТРИЈИХ МЕРА ЗА ПРАЗНИКЕ? Др Кон: Против сам дочека, тражићу ковид пропуснице 24 сата
- Насиље на интернету, превасходно над младим особама, децом и особама које остварују егзистенцију од производње садржаја на друштвеним мрежама, попримило је огромне размере. Епидемија психопатолошког понашања, емотивног и психолошког малтретирања појединаца, као и претње физичким насиљем, постали су свакодневна појава. Кап која је прелила чашу је трагична смрт Кике Ђукић, која је подлегла притисцима свакодневног малтретирања на друштвеним мрежама и дигла руку на себе. Насиље које је свакодневно годинама вршено над овом младом девојком, која је окончала живот у 21. години, не престаје ни након њене смрти. Поплава коментара и након овог трагичног догађаја, који се не могу другачије окарактерисати него као друштвена псхиопатологија, не престају. Последњи је тренутак да поводом ове епидемије сајбер-насиља друштво и држава нешто предузму - пише у опису петиције, коју је досад потписало неколико стотина грађана.
- Позивам институције државе, као и цео невладин сектор и НВО да се укључе у ову акцију и подрже иницијативу за доношење Кикиног закона како би покушали да спасемо младе животе у будућности - објашњава се и додаје да казне за сајбер-насиље морају бити драконске.
Социјални психолог Весна Томић каже за Курир да подржава све што ће институционално да регулише социјално-агресивно понашање:
- Не знам како је успео да се акумулира толики бес код младих људи. У тој популацији влада једно опште незадовољство животом и условима, а поврх свега, изложени су медијској промоцији негативних примера. Закључавање због ковида само их је још више везало за екране. Није никада било више насиља и треба подржати све што ће институционално регулисати бахатости друштвеног понашања.
С друге стране, адвокат Денис Бећирић каже да су оваква дела већ покривена законима, само је потребно да се закон примени:
- У Кривичном законику већ постоје чланови којима се могу санкционисати ова дела. Треба видети да ли постоји потреба за тим да се у постојеће законе уведу неки нови чланови, односно да се донесе нов закон.
Иначе, Кристина Кика Ђукић (21) преминула је у ноћи између 8. и 9. децембра. Иако је још увек званично непознат тачан узрок смрти младе јутјуберке, велики део јавности је као главни разлог наводног самоубиства навео сајбер булинг и вређање и малтретирање које је Кика трпела од јутјубера Баке Прасета и његових пратилаца.
На сајту "петиције.онлајн" постоји и иницијатива да се Баки Прасету "забрани емитовање на јутјубу због вређања и булинга над другим јутјуберима и људима". Ову петицију је за неколико дана потписало преко 25.000 суграђана.
Народна скупштина
Одбори разматрају иницијативе
Иначе, како пише на сајту Народне скупштине Србије, право грађана на подношење иницијатива, петиција, представки и предлога гарантовано је Уставом Србије. Сагласно Закону о Народној скупштини, народни посланици разматрају иницијативе, петиције, представке и предлоге.
- Одбори Народне скупштине у оквиру свог делокруга разматрају иницијативе, петиције, представке и предлоге. Након разматрања поднетих иницијатива, петиција, представки и предлога, одбор о свом ставу писаним путем обавештава подносиоца. У случају када одбор поднету иницијативу, петицију, представку и предлог уступи другом органу као надлежном, обавестиће о томе подносиоца.
ЧИЊЕНИЦЕ/Како се подносе петиције
- У писаном или електронском облику, у ком случају могу користити образац који је доступан на интернет страници Народне скупштине
- Грађани се могу обратити путем телефона, преко централе Народне скупштине, на број: 011-30-26-100
- Грађани се могу обратити и непосредно Народној скупштини, односно њеном радном телу, у ком случају ће с њима разговор обавити одговарајућа особа у просторијама Народне скупштине. Дежурства за пријем грађана су понедељком, средом и петком од 10-14 часова, у згради у Краља Милана 14