"ЉУДИ, ВИРУС ПОСТОЈИ И МОЖЕ ДА УБИЈЕ" Анестезиолог Марковић открио ко је најугроженији у најтежем таласу до сад
Људи су се уморили и заморили од приче о ковиду, жељни су нормалног живота, али још увек није време, поручује Марковић.
Анестезиолог Дејан Марковић, начелник Јединица за интензивно лечење у Ковид болници у Батајници, каже да се сада код неких пацијената много брже компликује ситуација и да већ други, трећи дан од појаве симптома морају да буду хоспитализовани. Истиче да ковид погађа све, али да је ново то што је женски пол више заступљен него што је то било у претходној години, као и да су најугроженији изразито гојазни пацијенти.
Расте стрепња због короне у Краљеву: У последња 24 часа преминуле четири особе
"ЗА 24 САТА ОД ЛАКИХ ПОСТАНУ ТЕШКЕ КЛИНИЧКЕ СЛИКЕ" Др Јаркан упозорава на НОВЕ мутације и брзо ширење вируса
ПРЕШЛИ СМО 800.000 РЕВАКЦИНИСАНИХ! Србија је лидер у региону и вицешампион у Европи
Доктор Дејан Марковић је навео да су капацитети у ковид болници у Батајници скоро потпуно попуњени.
- У целој болници има близу 900 болесника, а у јединици интензивног лечења најтежих болесника има негде око 90. У сваком тренутку још негде око пет одсто лежећих болесника се погорша у току 24 сата, тако да је стална флуктуација између полуинтензивних нега и интензивног лечења - рекао је Марковић.
Истакао је да је најмлађи пацијент у јединици интензивног лечења 1983. годиште, а најстарији има 89 година.
- На инвазивној механичкој вентилацији је између 50 и 60 болесника и још негде око 30 болесника који су на неинвазивној механичкој вентилацији. Покушавамо да избегнемо инванзивну механичку вентилацију или су у процесу опоравка тј. одвајања од инвазивне механичке вентилације - објаснио је Марковић.
Последње две недеље у Батајници свакодневно има око 90 пријема. Марковић истиче да је у децембру био тежак тренутак када је почела са радом болница и да су у кратком периоду имали пријем великог броја пацијената, али да је тај број био упола мањи него што је данас. Наглашава да се Клинички центар све време бави и збрињавањем нековид болесника.
- Један број запослених када заврши своју смену у ковид болници у Батајници, без предаха, без одмора или са једним даном одмора, враћа се у Клинички центар Србије - поручује Марковић.
"Можда најтежи талас од свих претходних"
Нагласио је да су због повећања броја пацијената који су на болничком лечењу затражили помоћ особља из других здравствених установа.
- Јуче нам је стигла помоћ средњег медицинског кадра са Косова, тако да су заиста укључени и централна Србија, Косово и Војводина. Сви долазе да нам помажу не би ли се изборили са овим таласом који је поприлично тежак и можда најтежи од свих претходних - навео је Марковић.
На питање може ли да се направи неки пресек кога највише погађа ковид, Марковић каже да ковид погађа све, а да млађа популација пролази са блажим симптомима и да још увек нема изразито тешких случајева код младих, док старији пролазе много теже.
- Оно што је ново и другачије, то је да је женски пол више заступљен последих пар месеци него што је то било у претходној години. Раније смо имали 80 одсто мушкараца, а сада је отприлике скоро пола-пола - рекао је Марковић.
Истакао је да су угрожени изразито гојазни пацијенти.
- Имамо болеснике који су тешки и близу 200 килограма и ужасно су тешке њихове клиничке слике иако су јако млади и међу најмлађима у болници - наглашава Марковић.
"Жељни смо нормалног живота, али још није време"
Говорећи о томе да ли се нешто променило у самом вирусу, Марковић каже да се код неких пацијената много брже компликује ситуација, у првих пар дана након појаве симптома се развијају изразито тешке клиничке слике. Болесници морају да буду хоспитализовани већ други, трећи дан од појаве симптома, напомиње Марковић.
- Људи су се уморили и заморили од приче о ковиду, жељни су нормалног живота, али још увек није време. Кренули смо у вакцинацију, али још нисмо достигли број вакцинисаних да можемо да се понашамо иоле нормално - рекао је Марковић и додао да му је Израел звезда водиља у борби против ковида, јер су вакцинисали више од половине популације.
Одговарајући на питање шта му даје снагу да настави са послом после годину дана борбе у црвеној зони, Марковић каже да снагу даје спашен људски живот.
- Најсрећнији смо када видимо болесника који напушта јединицу интензивног лечења, прелази у полуинтензивну и одатле одлази кући. Нажалост, видимо много тешких судбина, видимо много смрти и то је нешто са чиме се боримо и што оставља траг - рекао је Марковић.
Навео је да је највећи проблем здравственим радницима што су уморни и да због рада у сменама имају проблем са инсомнијом.
- Сви смо већ толико исцрпљени да људи имају проблем са спавањем, немогућношћу концентрације и бојим се да ће ово да остави много дубљи и тежи траг када се све ово заврши ја се надам у неком догледном времену - нагласио је доктор.
За крај Марковић је упутио поруку свима који не верују да вирус постоји.
- Људи, вирус постоји и може да убије. Не бира годиште. Није време ни да скинемо маске док се не вакцнишемо, ревакцинишемо, сачекамо да прође тај период. Уколико све то испоштујемо, ја се искрено надам да бисмо можда могли, али бојим се тек са јесени да имамо неку нормалнију ситуацију - закључио је Марковић.