МЕДИЦИНАРИ НА ИЗМАКУ СНАГЕ - АПЕЛУЈУ И МОЛЕ: Грађани Србије вакцинишите се да би избегли тоталну катастрофу!
Медицинари клиничко-болничких центара "Бежанијска коса" и "Земун" налазе се на измаку снага
Из дана у дан све је већи број пацијената који захтевају хоспитализацију, поручују наши лекари и упозоравају да су пуне болнице младих особа које нису вакцинисане и имају обостране упале плућа, за разлику од имунизованих.
ДА ЛИ НАМ ПРЕТИ НОВИ ТАЛАС КОРОНЕ? Др Тиодоровић забринут због онога што нас очекује за Ускрс
"ГДЕ СИ КРЕНУО ЈУНАЧЕ? - НА КОСОВО!" Са српском заставом и шајкачом човек кренуо у јединствену мисију! (ВИДЕО)
ПРЕСЕК КОРОНЕ ПО ГРАДОВИМА: Највише заражених у овим местима у Србији
Медицинари клиничко-болничких центара "Бежанијска коса" и "Земун" налазе се на измаку снага. Наиме, како је истакла директорка КБЦ "Бежанијска коса" др Марија Здравковић, у овој установи лечи се 220 пацијената што попуњеност капацитета приближава максимуму.
- Нама још један део запослених ради у ковид болници у Батајници, на испомоћи. Очекујемо да се врате да бисмо могли да радимо пуним капацитетом. Најтежи дан је био у понедељак, тада смо за 24 сата имали 132 пријема. Мислим да је то највећи број пацијената у корони који је примљен у једну установу за 24 сата - навела је она.
Ништа боља ситуација није ни у КБЦ "Земун" где је, према речима директора проф. др Драгоша Стојановића, смештено 307 пацијената, од тога 55 на интензивним негама, 24 је интубирано, а 28 је на неком од неинвазивних видова вентилације.
- Ти пацијенти су претећи да могу да пређу са неинвазивних видова вентилације у интубирани статус - нагласио је проф. др Стојановић.
Истакао је да је код британског соја примећен готово дупло бржи развој клиничке слике и знатно тежи налази, као и да је у јануару овај сој био присутан око 14 одсто, у фебруару је тај проценат износио 58 одсто, а у марту 84 одсто.
- Анализирали смо у последњих 15 дана и негде око 80 одсто пацијената је од 1970. до 1980. годишта, и у трећем-четвртом дану развоја клиничке слике имају обостране упале плућа - рекао је он.
Професор Стојановић је истакао да пацијенти који су се заразили после прве или друге дозе вакцине имају много лакше клиничке слике и да засад нису забележили ниједан тежи налаз.
То је потврдила и др Здравковић, али упозорила да је све више невакцинисаних младих са тешком клиничком сликом.
- Имамо вакцинисане људе који су се разболели. Постоје пацијенти који су примили прву вакцину пре неколико дана до оних који су пре месец дана примили другу дозу вакцине. Морам да кажем да је карактеристика да млађи пацијенти имају теже клиничке слике и нису вакцинисани, а старији пацијенти су, углав лакше него у претходним таласима - истакла је др Здравковић и поручила грађанима да нема разлога да осећају страх због вакцине.
И проф. др Стојановић апеловао је на грађане да се вакцинишу, као и да се придржавају мера.
- Ја поново молим, помозите себи да бисмо ми могли да помогнемо вама и онима који су са вама. Није мали број читавих породица да леже по болницама - упозорио је он и додао да у овом тренутку у КБЦ "Земун" има њих пет.
Нагласио је упркос свим протоколима лечења, напредовање болести изнова показује непредвидивост.
- Без обзира на то колико се потрудили око сваког пацијента, колико год смо дали лекова, били у праћењу његовог респираторног статуса, компликације су непредвидиве - подвукао је он.
Захвалио се медицинским радницима и поручио да није лако сваког јутра изнети 60 боца за кисеоник, као и да многи од њих не одлазе кућама, већ спавају у болници.
Први пацијенти у Клиничком центру Војводине (КЦВ) примили су нови лек против короне, "бамланивимаб", који спречава прогресију болести из благе у тешку клиничку слику, рекла је директорка КЦВ-а Едита Стокић.
- На тај начин се смањује број хоспитализација због компликација ковида. Ову терапију могу да приме пацијенти старији од 65 година или они старији од 55 година који имају придружене болести попут кардиоваскуларних, артеријске хипертензије или хроничну опструктивну болест плућа - навела је директорка КЦВ-а Едита Стокић.
Додала је да се овај лек даје пацијентима након одлуке конзилијума лекара. Пацијенти који су примили терапију кажу да су сигурни у лек и очекују све најбоље. Терапија се даје једнократно, у виду инфузије, након чега се пацијент враћа на кућно лечење.
Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек позвао је све студенте да се вакцинишу и нагласио да треба да знају да до стерилитета не доводи вакцина већ последице које изазива вирус корона.
- Требају нам здраве породице, репродукција и повећање наталитета, а свеукупно здравље очуваћемо само помоћу вакцине - рекао је Ђерлек.
Студентима је поручио да не треба да се плаше вакцине, као и да не слушају "др Гугла" и друштвене мреже већ струку и професоре.
- Вакцина помаже и штити. Ковид изазива поствирусни синдром, то је мултисистемска болест која напада цео организам и срце, плућа и репродуктивне органе. Разумем забринутост студената, али морају да знају да вакцина спасава од оболевања, па и стерилитета - подвукао је он.
Ђерлек је додао да надлежни желе да истовремено заштите и старије грађане и младе, али да је много опасније ако се студенти не вакцинишу.
Стање је и даље веома тешко, али су нас вакцине спасле од катастрофе, рекао је јуче председник Србије Александар Вучић и додао да ће у наредним данима стићи нове испоруке цепива.
- Чекам велике испоруке вакцина у наредним данима и недељама и "Фајзера" и "Синофарма", па ћемо пробати дневно да вакцинишемо 1.000 људи - навео је Вучић.