"МЕДИЦИНСКИ ДЕО ЈЕ БИО ПРОТИВ РЕЛАКСАЦИЈА" Др Кон о попуштању мера, осврнуо се и на НОВИ СОЈ вируса
Кон је казао да медицински део Кризног штаба није био за релаксације.
Епидемиолог Предраг Кон, члан Кризног штаба за борбу против корона вируса казао је синоћ гостујући на Б92 да је медицински део овог тела био апослутно против релаксације мера, да су остали уздржани, али да разумеју економски диктат.
УСВАЈАЊЕ ОПЕРАТИВНОГ ПЛАНА ДАНАС! Прва радна седница координационог тима за ИМУНИЗАЦИЈУ
ПРЕСЕК СТАЊА У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ: У ужичкој болници још увек велики број пацијената
ДАНАС СТИЖЕ ФАЈЗЕРОВА ВАКЦИНА У СРБИЈУ: Први контингент слеће на београдски аеродром у 10.30
- Медицински део Кризног штаба није подржавао било какво попуштање мера, али смо чули и потпуно смо свесни те економске ситуације. У тој ситуацији продужено је радно време, па уместо до 17 часова, то је сада до 20 часова укључујући и кафиће, ресторане, локале, што повећава ризик. Међутим, понашање наших грађана за Светог Николу, јако охрабрује. Очекујемо да ће се поштовати мере и у овој ситуацији - навео је епидемиолог.
- Важно је да се чујемо узајамно. Јако је важно разумети економски притисак. Ја сам својевремено то звао економски диктат. Медицински део Кризниг штаба свакако не може да подржи релаксацију, али разуме ситуацију, тако да смо ми остали уздржани. Није стао на страну да су те мере апсолутно неопходне јер ризик се ипак повећава - каже др Кон.
Ипак, рекао је да се он осетио боље што је дошло до попуштања.
- Осећам се и расположеније због тога - казао је он.
Коментаришући то што су многи за Нову годину изнајмили куће, као и да ли су причали на штабу о дочеку, поновио је да свима треба да буде јасно да се она неће дочекивати као ранијих година.
- Није реално размишљати да може да буде дочека као ранијих година. Мислим да је свима то јасно. Постоје они који покушавају да се измигоље. У сваком случају, не бих ја о томе. Ситуација се дефинитивно мења. Одлуке се доносе као што ће се доносити. Ми не можемо другачије. Свака одлука је веома тешка. Ни ово што смо донели није било лако - каже он.
У болницама ванредна ситуација
Др Кон је казао да је мање регистрованих нових случајева заразе у земљи, да је мање пријема, али да је све више оних који се дуже налазе у болницама.
- Ми још увек имамо попуњеност болница веома висок, више од 9.000. Смањује се број пријема, међутим, све више имамо оних који се дуже лече. Тренутно имамо око 319 на респиратору, али има око 1.000 оних који су на интензивној нези на оксигеној терапији. Ситуација је крајње озбиљна што се тога тиче. Нешто попушта број што се тиче броја новозарежених. У Београду је максимум био 2. децембра, када је било 2.208 нових заражених, а сада имамо 900. Али, сачекаћемо уторак. Што се тиче броја оних који су и даље у болници, то не може другачије да се третира него као ванредна ситуација. У Београду нема где да се лече. Да није било болнице у Батајници били би у катастрофалној ситуацији - казао је др Кон.
Додао је да је нови сој корона вируса сој са малом променом, и објаснио је да вирус мутира да би опстао.
- Мала је вероватноћа је да је то велика промена, да је то нека друга болест. То је иста болест, а вирус то ради само да би опстао - истакао је др Кон.