Акција "Међугенерацијска подршка природи": Пензионери и млади засадили дрвеће у Карађорђевом парку
У оквиру активности које Фонд ПИО предузима на унапређењу међугенерацијске сарадње и солидарности спроводи се и акција "Међугенерацијска подршка природи“
У оквиру акције Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање "Међугенерацијска подршка природи" пензионери и школарци заједно су засадили дрвеће липе, јавора и кестена.
Догађају је присуствовала министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић који је заједно са замеником директора Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање Рељом Огњеновићем, учествовала у сађењу 17 садница у Крађорђевом парку у Београду.
-Када кажемо међугенерацијска сарадња, људи одмах помисле на помоћ старијим и изнемоглим људима, а то није тако. Управо популација најстаријих суграђана нам је за време пандемије ковид-19 показала шта значи солидарност и одговорност. Њихово искуство нам је од огромног значаја, тако да у том смислу је јако битно да негујемо такву врсту сарадње и учимо од старијих- рекла је Кисић Тепавчевић.
У оквиру активности које Фонд ПИО предузима на унапређењу међугенерацијске сарадње и солидарности спроводи се и акција „Међугенерацијска подршка природи“, кроз пошумљавање, односно садњу дрвећа, на којима су ангажовани старији и млади. Оваква активност је јединствена прилика за старије особе да пренесу знање и искуства младим нараштајима, да буду активни и да кроз своју социјално одговорну активност дају допринос друштву.
Истовремено, активност у природи, на отвореном, са контролисаном групом присутних, омогућиће примену мера здравствене заштите и безбедности. Огњеновић је казао да је битно да млади искористе искуство и савете старијих за своју будућност.
-Овим чином садње дрвећа ми не стављамо тачку него зарез на сарадњу младих и старих за које се надамо да ће бити и боља и већа. Држава вредно ради и обраћа пажњу на своје најстарије суграђане, што се види кроз повећање пензија следеће године за 5,5 одсто и кроз исплату једнократне помоћи од 20.000 динара - истакао је Огњеновић.
Циљ ових активности је да се посади и однегује дрвеће која ће допринети бољој еколошкој ситуацији, даваће хлад и заштиту од ветрова, визуелно ће употпунити целину, естетски оплеменити одређени простор, допринети одрживом развоју и заштити природе и обезбедити кохезију природних и вештачких елемената на простору садње.
Избор локалитета на којима се реализује садња/пошумљавање направљен је према степену аерозагађења одређених подручја у Републици Србији, односно према еколошким показатељима, степену загађености ваздуха, да ли је индустријска зона или не, у смислу корисности пошумљавања.
Активности се спроводе у Београду, Панчеву, Смедереву и Бору. Избор и врста садница усклађене су са врстом и потребама микролокације у оквиру ових градова.
Активности се спроводе у координацији са локалним самоуправама, односно са јавним градским предузећима која су задужена за одржавање зеленила и пејзажним архитектама, будући да се садња мора обавити професионално, по свим захтевима успешности и у складу са постојећим пројекцијама озелењавања за сваку микролокацију.