МЕШОВИТИ БРАКОВИ! Колико се данас често ВЕНЧАВАЈУ Срби и Хрватице/Српкиње и Хрвати? Пре само 10 година је СВЕ БИЛО ДРУГАЧИЈЕ!
Бракови између држављана Србије и Хрватске увек су привлачили пажњу јавности.
Изрека да "љубав не зна за границе" не односи се превише на држављане Србије, који само у 8,2 посто случајева за супружнике бирају странце. Прошле године у Србији је склопљено 36.047 бракова, од којих је 2.944 било са једним страним држављанином. Према подацима Републичког завода за статистику, број склопљених бракова је мањи него на период од пре 10 година, па је тако, на пример, 2008. године склопљено 38.825 бракова.
Прочитајте и:
- НЕ ДАЈУ НАМ МИРА НИ НАКОН 19 ГОДИНА! НАТО бомбе и даље УНИШТАВАЈУ СРБИЈУ, на овим локацијама СЕЈУ СМРТ!
- Шешељева кућа у Хртковцима ИЗАЗВАЛА ХАОС на нету: Поставио чак и неонску рекламу (ФОТО)
- Певао о НАЈВЕЋЕМ КРАЈИШКОМ ХЕРОЈУ, уследио ЕПСКИ СУСРЕТ! Баја дошао поново, али његов пријатељ није био жив (ФОТО)
Са друге стране, у последњих десет година повећан је број бракова који је склопљен између држављана Србије и странаца, али то не важи и за бракове са држављанима Хрватске. Тај број је за последњих десет година са 287 спао на 232 брака.
Судећи према подацима завода, наши држављани највише воле и венчавају се са држављанима Босне и Херцеговине.
- Број склопљених бракова између грађана ове две земље највећи је и то у читавом периоду у ком статистика прати обележје држављанства (од 2005. до 2007. године) - кажу из Републичког завода за статистику.
Бракови између држављана Србије и Хрватске увек су привлачили пажњу јавности, поготово након распада СФРЈ. У последњих 10 година, тај број је смањен са 287 на 232 брака, колико је склопљено прошле године.
Тако је на пример 2008. године склопљено 107 бракова између младожења, држављана Србије и невеста, држављанки Хрватске. Са друге стране, Српкиње су се више удавале за младожење из Хрватске, јер је исте године склопљено 180 бракова.
Наредних година тај број је био у опадању, па је тако 2011. године склопљен 181 брак између држављана Србије и Хрватске. 74 брака су склопљена између младожење Србина и невесте Хрватице, а обрнуто, када је млада Српкиња а младожења Хрват било је 107 бракова.
У наредних неколико година забележен је благ пораст закључених бракова, да би тај број 2015. износио 252 брака. Прошле године стигли смо до бројке од 232 брака између држављана Србије и Хрватске, у случају када је муж Србин а млада Хрватица било је 102 брака, а у супротном случају 129 бракова.
Изгледа да су држављанке Србије свих ових година више ступале у брачну заједницу са младожењама из Хрватске, него обрнуто.
Број склопљених бракова драстично је опао у односу на период пре 1990-их и након распада СФРЈ.
- У 1980-ој години склопљено је 57.500 бракова, од којих је 1.146 било између лица српске и хрватске националности. Тај број је 10 година касније, 1990. пао на 48.261, с тим што је број закључених бракова између лица српске и хрватске националности смањен за дупло, па су те године била само 672 брака - кажу из Републичког завода за статистику.
Да је ситуација у тадашњој Југославији и распад државе утицао и на брачне статусе, говори податак да је наредних година број бракова био такође у опадању. Тако је 2000. године склопљено 327 бракова између лица српске и хрватске националности.
Од других странаца, држављани Србије највише се венчавају са држављанима Црне Горе, Македоније и Бугарске.
Као разлог за ово стручњаци наводе да смо и даље "затворено друштво, па Срби и Српкиње чешће за животне партнере бирају људе са овог поднебља".