МИНИСТАРКА МАТИЋ О ПРЕДСТОЈЕЋОЈ МАНИФЕСТАЦИЈИ: Сајам вина прилика за промоцију туризма земаља Отворени Балкана
Београд ће прва четири дана септембра бити домаћин велике манифестацији - ревије вина, гастрономије и туризма земаља, која окупља три државе региона: Србију, Албанију и Северну Македонију.
Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић наводи за РТС да је први Међународни сајам вина јединствена манифестација не само због представљања винског и гастрономског туризма, већ и због промоције туристичких дестинација земаља Отвореног Балкана.
Централни догађај на Београдском сајму, пратиће и многи културни догађаји на најатрактивнијим локацијама у граду. Поред председника Србије Александра Вучића, премијера Албаније Едија Раме и премијера Саверне Македоније Димитара Ковачевског, скупу у Београду присуствоваће и црногорски премијер Дритан Абазовић.
ОВО СУ ТРИ НАЈЗНАЧАЈНИЈА СРПСКА ВИНА КОЈА МОРАТЕ ЗНАТИ: Упечатљиви домаћи брендови (ФОТО)
ПРВИ МЕЂУНАРОДНИ САЈАМ ВИНА У БЕОГРАДУ: "Винска визија Отвореног Балкана" - министарка са поносом најавила догађај (ФОТО)
МЕЂУНАРОДНИ САЈАМ ВИНА У БЕОГРАДУ: Влада Србије покровитељ - све у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Татјана Матић је гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а рекла да влада велико интересовање, да ће се на сајму представити 360 излагача из 22 земље.
- Наравно да је највеће интересовање из земаља региона - Албаније, Северне Македоније, Црне Горе, али ми имамо и госте из Италије, Француске, Аргентине, Чилеа - наводи Матићева.
Како каже, Први међународни сајам вина омогућиће виноградарима, произвођачима вина, представницима винарија, енолозима, сомелијерима, као и дистрибутерима и трговцима вином из региона и шире, да се окупе, умреже, поделе искуства, представе се широј јавности и прошире своје пословање.
Указује да је вински туризам у великом замаху и у Србији, али и у другим земљама у региону.
- Морам да кажем да Србија последњих пар година бележи велики раст. Можемо да говоримо и о самом извозу вина, али када говоримо о произвођачима ми смо 2016. године имали негде око 239 њих, а сада 2022. године имамо преко 430 произвођача вина и то је између осталог један од разлога зашто треба улагати управо у ову индустрију - оцењује министарка Матић.
Наводи да је "Винска визија Отворени Балкан" један је од првих заједничких корака у конкретизацији идеја и стратегије "Отвореног Балкана".
- Кроз иницијативу Отворени Балкан можемо много више да постигнемо, посебно у овако тешким, еконмски изазовним временима у којима живимо и која нас чекају. Тако да и када говоримо о винском туризму и о једном новом туристичком производу који желимо да формирамо кроз иницијативу Отворени Балкан, мислим да су пред нама велике перспективе и да ће то ова иницијатива показати - наводи Матићева.
Ово није само туристичка трговинска, додаје она, ово је важна политичка порука, посебно у овим тешким временима, и ова иницијатива још једном доказује колико је значајна, колико је важна за регион.
Указује да је поред вина и гастрономија важан сегмент на сајму.
- Јер је то још једна туристичка вредност коју желимо да промовишемо и која је заједничка свим земљама у оквиру иницијативе Отворени Балкан. Поред тога ми смо се заједно са нашим колегама из Северне Македоније и Албаније договорили да поред наравно винског туризма и гастрономије које желимо да промовишемо, желимо такође промовишмо и нашу културну баштину, активни туризам, природу, градске одморе. Желимо једноставно да идемо ка већим тржиштима заједно - наводи министарка.
Указује да је ова манифестација плод заједничког рада три државе и идеална прилика да се вински путеви Балкана позиционирају на светској мапи винских тура, али и да се наше земље боље и лакше утврде на светској мапи атрактивних туристичких дестинација.