"МИРОВАЊЕ ЈЕ КЉУЧНО ПРВЕ ДВЕ НЕДЕЉЕ": Даница Грујичић открила које лекове је пила док је имала корону
Проф. др Даница Грујичић, неурохирург и дирекотр Института за онкологију и радиологију у Клиничког центра Србије, изнела је важна предвиђања о томе шта нас још чека у борби против корона вируса, али и портив малигних обољења
На самом почетку борбе са вирусом корона, док свет још увек није знао каквог то “невидљивог непријатеља” има за противника, она је, како то иначе ради, "без длаке на језику", изашла у јавност са јасним ставом - овај вирус је вештачки направљен и представља биолошко оружје.
ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ДР КОНА! ШТА НАМ СЕ СПРЕМА? "У Београду дневно између 10.000 и 20.000 заражених"
КАРАНТИН ОБАВЕЗАН ОД ДАНАС! Грађани Србије на црвеној листи бивше југословенске републике
КОРОНА ПО ГРАДОВИМА: Ситуација критична у целој Србији, у Крагујевцу невероватно изненађење
Више од пола године касније, не да није одустала од тог става, већ, како каже, свакодневно добија потврде да је у потпуности у праву. Са вирусом корона, мораћемо да научимо да живимо, нема нам друге.
Говорећи о општем здравственом стању нације, Даница Грујичић каже:
- Као што можете да видите оболелих од ковида је доста, а оно што мене храбри то је тај број на респиратору, који је око педесет, што значи да нема неког већег повећања броја најтежих болесника и то даје наду да полако стичемо имунитет. Да ли ћемо се ослободити короне икада, ја то у овом тренутку не знам. Мислим да је време да почнемо да учимо да живимо са короном, да је препознајемо на време, да радимо све оне првентивне ствари које нас саветују.
- Мислим да одлуке типа ограичавања, у смслу увођења полицијског часа, ограничавања кретања наших најстаријих суграђана, мислим да то не би било добро. Ограничење окупљања на не више од педесет људи и на отвореном простору, то је оно на чему треба инсистирати и наравно затварање свих клубова - па не мора да се седи по кафићима, може кафа да се попије и код куће - наводи докторка Грујичић.
- Међутим, пазите, хотели, људи који организују симпозијуме и тако даље, мислим да то мора да се одржава и даље - не зато што мислим да се нећемо усавршавати у смислу континуираних едукација, него зато што имате 11.000 људи у Србији који живе од тога. Према томе, ми морамо пружити шансу да људи зараде свој новац од кога ће да живе, али велика окипљања од 100,200,300 људи мислим да не - додаје она.
- Такође, мислим да није добро забранити опет рад позоришта. Свако ко поштује мере, а то су четири квадратна метра, или свако друго седиште пуно, да се носе маске, мислим да је то сасвим довољно да се спречи ширење инфекцје - рекла је др Даница Грујичић.
- Ја увек апелујем, поготово када се обраћам младима, да су они су ти који сада морају да буду одговорни према свима нама. Значи, децо, дружите се, али немојте ни у студентским домовима, да буде вас двадесеторо у једној соби. Ако излазите у кафиће, гледајте да то буде у неко пристојно време и да буде на отвореном. Избегавајте окупљање - каже проф. др Грујичић.
Она остаје при ставу да је вирус корона вештачки направљен вирус и каже да је кључно мировати у тим тренуцима.
- И дан данас сматрам тако, апсолутно нисам одустала, само сваки пут добијам нову потврду. Пазите, у фебруару су Јужнокореанци избацили рад по коме су нашли, већ тада, седам мутација тог вируса, што значи да он заиста брзо мутира. Потврду за то да је то неки вештачки створен вирус сам касније нашла и у изјвама људ који се озбиљно баве вирусологијом, у изјавама нобеловаца и и људи који се заиста баве том базичном медицином - рекла је др Грујичић.
- Ја заиста мислим да је то биолошко оружје, можемо само да нагађамо сада да ли је то заста било усмерено ка кинеској економији, па се то одразило бумерангом и на целу светску економију - додаје она.
- Ја имам једну болест, од 1985. године, зове се саркоидотоза, и то је једна аутоимуна болест. Тада се није знало шта је то, мислило се да је један облик туберкулозе и генерално ја се од тада трудим да ојачам свој имуни систем, различитим начинима, па и природним лековима. Морам да признам да сам успела у томе јер сам једном или два пута од 1985. имала повишену температуру - рекла је др Даница Грујичић.
- Када ми се ово десило, зашто сам одмах сам посумњала да је ковид у питању, да то није обична прехлада? Зато што сам имала једну сахрану, тетка ми је умрла и онда се на малом кругу, нашло јако пуно људи, преко 200 људи. Јесте то било на отвореном, јесте да смо ми носили маске, али џаба. Ви скинете маску у неком тренутку да се са неким поздравите, да се са неким рукујете итд. Та велика концентрација великог броја људи на малом простору, па чак и ако је на отвореном није добро. Ту заиста подржавам кризни штаб да ту мора да се води рачуна о тих 4 квадратна метра. Неко је био ко је носио у себи велики број клица. Можда нисам само ја заражена, ја сам неко ко је препознао о чему се ради, док се неко можда није ни јавио лекару па је прошао са лакшом клиничком сликом - говори др Грујичић.
- Можда је мутација коју сам ја добила таква да изазива једну обичну прехладу. Антитела сам имала негативна, заначи брзи тест је био негативан, што је за очекивати јер треба времена да се створе антитела, а ПЦР је стигао тек трећег дана. Сахрана је била у четвртак, ја сам у недељу поподне добила температуру, осетила да ме ломи. Дошла сам у понедељак, био је негативан тај тест, али морам да кажем да сам све време носила маску, и заиста оно што ми је драго не могу да повежем ни једну појаву короне са мном - наводи др Грујичић.
- Трећег дана сам одмах све своје физичке активности свела на минимум. Ја сам неко ко иначе оде на пети спрат пешке, јер не могу да чекам лифт, немам стрпљења, Бога ми, сам чекала лифт за први спрат. И морам да кажем да ми је требало пет недеља после изласка из карантина да дођем у онај ниво кондиције који сам имала пре болести. Значи постепено. Тачно сам осетила да не могу, плашила сам се само да ми не оде на срце, да не добијем миокардит - додаје докторка.
Шта сам радила?
- Одмах сам лежала, два грама витамина Ц, Витамин Д, и морам признати пила сам Диклофенак зато што он мени прија као анлгетик, и као нешто што обара темературу. Болови у мишићима који су ми били присутни два три дана, он ми је регулисао. Ја два диклофенака дневно и ја после четири дана нисам имала више никакве тегобе - открива др Грујичић.
- Шта је поента? Наставила сам да мирујем, јер мислим да је кључ у те две недеље. Бојим се да чак и они који се мало смире када добију температуру одмах ремну да се крећу чим се мало боље осете. Ја нисам. Испоштовала сам те две недеље, седела сам код куће, никога нисам примала, никуда нисам ишла и одмарал сам. Заиста сам лежала - каже она.
Истиче да Србија има стални пораст броја оболелих од малигних болести.
- Ми имамо стални пораст броја оболелих од малигних болести и он има једну узлазну линију којја се није променила ни смањила. Шта се смањило за онколошке болеснике? Ви имате пацијенте, који су хвала Богу излечени, имате пацијенте код којих није потврђена никаква малигна болест, али треба да се прате и они се прате једном, два пута годишње. Ми смо те прегледе смањили. Молили смо, поготово у првој фази, да ти пацијенти не долазе, у другој фази су кренули да долазе, сад у трећој фази смо опет морали да те пацијенте да замолимо да не долазе. Долазе нам само први прегледи где је сумњиво да постји неки малигнитет или да постоји нешто што мора да се провери, да ли је малигно или бенигно, долазе они пацијенти који имају активно лечење, долазе пацијенти на конзилијуме, јер то такође подразумева некакво активно лечење, и активне контроле - истиче др Грујичић.