МИСТЕРИЈА НАПОКОН РЕШЕНА: Ево колико Црногораца СТВАРНО живи у Србији!
- Број Црногораца у Србији варирао је у зависности од унутрашњих миграција живља из Црне Горе према Србији - рекао је Раковић
На последњем попису становништва из 2011. године, у Србији живи 38. 527 Црногораца, што је за око 30.000 мање него на попису 2002, када их је било 69.049. Пре 25 година, односно 1991. године у Србији се 118.934 грађана изјаснило да су Црногорци, док су рекорд достигли 1981. када их је у Србији било 147.466.
ГОСПОЂО, КАКО СТЕ ДАНАС? У троли 28 видела ванземаљца (ВИДЕО)
Историчар др Александар Раковић, научни сарадник Института за новију историју Србије, истиче да се прва појава национално опредељених Црногораца у Југославији бележи 1948. године, на првом попису после Другог светског рата, након што је, према његовим речима, "комунистичка партија из идеолошких разлога, расцепкала српски народ на неколико нација, од којих су једна били Црногорци".
- Број Црногораца у Србији варирао је у зависности од унутрашњих миграција живља из Црне Горе према Србији, али и идеолошким саветима да се сви који долазе из Црне Горе, национално опредељују као Црногорци – наглашава Раковић.
У социјалистичкој Југославији, а посебно у Србији, на руководећим положајима у држави и партији, били су кадрови из Црне Горе, па је у то време било и пожељно изјашњавати се као Црногорац. Раковић, међутим, указује да то истовремено није подразумевало и изричито антисрпско осећање.
ХИТ! ИТАЛИЈАНКЕ И БОСАНКЕ ОПОРАВЉАЈУ ВАГИНЕ У БЕОГРАДУ: Ево и како
Ако је скок од готово 150.000 Црногораца 1981. године, објашњаван каријерним и миграционим разлозима, почетком деведесетих година, буђењем националних осећања и број национално изјашњених Црногораца почиње да опада, јер се они све више изјашњавају као Срби. Тако је од 1991. године, до данас, на сваком попису, број Црногораца у Србији упола мањи.