МОЖЕМО У КУПОВИНУ, АЛИ ПОД ОДРЕЂЕНИМ УСЛОВИМА: У тржним центрима неће радити сви објекти, ове ствари су ОБАВЕЗНЕ
Кризни штаб одлучио је данас да се тржни центри поново отворе, али ова одлука ипак не значи да ће посетиоци моћи да уживају у свим садржајима које ови објекти нуде.
Према одлуци Кризног штаба, тржни центри поново ће отворити врата купцима 12. априла са радним временом до 22 сата. Као и до сада, маске ће бити обавезне за све посетиоце, али и за запослене.
ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ово МОРАТЕ да знате ако узимате витамин Д3!
КАДА БИСМО МОГЛИ У ГРЧКУ НА МОРЕ: Др Тиодоровић дао одговор, али један услов се МОРА ИСПУНИТИ
НИСУ СВИ БИЛИ ЗА НОВЕ МЕРЕ - ТИОДОРОВИЋ ИМА ЈАСАН СТАВ: За отварање угоститељских објеката УСЛОВ је само један
Ипак, до даљег неће бити отворени угоститељски објекти унутар тржних центара, што значи да кафићи и ресторани неће моћи да примају госте.
Када би то могло да се догоди? Ако се настави пад броја заражених, можда би следеће недеље могло да се разговара о отварању унутрашњости локала. То је потврдио и епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић.
- Тржни центри могу да раде од понедељка. И даље остају затворени угоститељски објекти који су у затвореном простору. Надамо се да ћемо и о томе моћи да размишљамо следеће недеље - навео је он након седнице Кризног штаба.
Према ранијим најавама, датум када би унутрашњост угоститељских објеката могао да буде отворен је 19. април, међутим, та одлука данас на Штабу није донета.
Поред отварања тржних центара, Кризни штаб данас је донео још једну одлуку, везану за повратак ђака у школе. Они би у школске клупе требало да се врате од 19. априла, али то је условљено је још једном провером епидемиолошке ситуације.
Уколико бројке буду падале, деца се враћају у школе по моделу од 1. септембра. То практично значи наставу у учионицама, али и комбиновану наставу, као што су ишли средњошколци.
Већ неколико дана бројке су паду ако поредимо са бројем заражених седам раније.
Тако је јуче у Србији позитивно тестирано 3.625 особа, што је у односу на четвртак прошле недеље више од 1.000 мање. У четвртак 01.04. имали смо 4.810 заражених, односно 1.185 више него јуче.
Ако поредимо резултате од среде, пад је још осетнији. Ове среде забележено је 3.615, а прошле 31.03. чак 5.107 новозаражених, што је за 1.492 више него јуче.
Тај пад наосетнији је у престоници, која је недељама уназад, била и највеће жариште. И даље јесте, али после много времена, број новооболелих у Београду пао је испод 1.000. У односу на ранији период када је сваког дана у Београду било 30 до 40 одсто заражених од укупног броја на новоу целе државе, последњих дана тај проценат се креће између 20 и 22 одсто.
Др Кон сматра да је то заслужна комбинација резултата вакцинације и мера.
- Врло јасно се сада види деловање мера, али не смемо занемарити обухват вакцинацијом који је импозантан у неким деловима. У Београду више од 34 одсто пунолетног становништва је вакцинисано. То се последњих дана јасно види. Ми смо тражили минимум две недеље мера, и сада се јасно види успоравање и пад - рекао је.