"ТО МУ ЈЕ ПОСЛЕДЊА ШАНСА ДА ПРЕЖИВИ!" Др Лађевић о пацијентима на респиратору и надљудској борби за живот
Неко ко доспе на респиратор значи да је пре тога био већ у критичном здравственом стању
Трећи талас је толико јак и имамо велики број оболелих, тако да без капацитета болнице у Батајници тешко да бисмо имали где квалитетно да сместимо пацијенте, каже проф. др Небојша Лађевић, директор Центра за анестезиологију и реаниматологију Клиничког центра Србије.
ГОДИНА ПРОЂЕ, АЛИ ДАН У 2020. НИКАДА: Смрт је харала и носила познате, а листа је све дужа и дужа!
ШТА ЈЕ СЛАВА И КО ЈЕ ЊЕН ТВОРАЦ? Многи је обележавају, али не знају ко је заправо заслужан што је данас славимо на јединствен начин
ОВО ЈЕ ПРВИ СРБИН КОЈИ ЈЕ ПРИМИО ФАЈЗЕРОВУ ВАКЦИНУ: Љубиша открива све детаље вакцинације и како се осећа
Неко ко доспе на респиратор значи да је пре тога био већ у критичном здравственом стању јер му је последња шанса да преживи примена механичке вентилације. Самим тим и шансе за преживљавање се смањују, сматра др Лађевић.
- Клиничка слика је различита али су овде примљени углавном пацијенти с умерено тешком и тешком клиничком сликом. Веома брзо се напунио овај објекат болнице, где већ имамо 390 пацијената у полуинтензивној нези и 68 на различитим типовима механичке вентилације у интензивној нези - каже проф. др Небојша Лађевић.
- С обзиром на то да је овај трећи талас овако јак, са много оболелих, без капацитета ове болнице тешко да бисмо имали где квалитетно да сместимо пацијенте. Права, визионарска одлука је била да се подигне ова болница али и болница у Крушевцу - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Највећи број пацијената је средње и старије животне доби, али као што видите, има и младих пацијената. На сву срећу и уз нашу помоћ, највећи број пацијената иде ка излечењу али оно је дуготрајно и напорно - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Засад све функционише. Има оних почетних организационих проблема и упознавања са простором. Све је као када се уселите у нову кућу или стан, а гости вам одмах дођу. Овога пута због великог броја оболелих после усељења нисмо имали времена да се полако распакујемо и навикнемо на простор већ смо то радили у ходу, и одмах примили оне који нису више имали где другде да буду примљени и лечени. Срећни смо што смо могли да им помогнемо - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Моја улога је велика у правилном ангажовању и распоређивању анестезиолога који су кључни за рад у јединицама интензивног лечења са најтежим болесницима. Правилно коришћење људских ресурса је јако битно. Трећи талас је најтежи јер има доста ковид позитивних здравствених радника, већ смо и уморни јер све ово дуго траје, а сада имамо и највећи број заражених и хоспитализованих. Наду дају сви они који не одустају у свом раду и који и даље иду у своју смену у пола дана и пола ноћи. Хвала свим онима који раде у здравственом систему Србије, од ковид амбуланте до интензивне неге - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Невероватно је колико се наш здравствени систем показао као флексибилан, лако прилагодљив. Директори установа су веома способни и као лекари а сада и као менаџери болница који успевају да за 24 часа промене намену болнице, организују екипе за рад, зелене и црвене зоне, набаве лекове и кисеоник. Запослени их у томе прате, а безрезервну подршку им даје Министарство здравља - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Неко ко доспе на респиратор значи да је пре тога био већ у критичном здравственом стању јер му је последња шанса да преживи примена механичке вентилације. Самим тим и шансе за преживљавање се смањују. Код ове болести у најизраженијим формама код пацијената на механичкој вентилацији шансе за преживљавање се крећу од 30 до 40 одсто - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Шта је то што никако не смемо да заборавимо? Већ седам месеци понављам да је маска наша вакцина и то се до сада по 100 пута показало као истина. Носите маску правилно, увек када сте у друштву са неким. Чувајте и себе и друге - каже проф. др Небојша Лађевић.
- Надам се да долази. Потребно је да прође време од вакцинације до стварања антитела, али прво и да се вакцина одобри. Ја верујем у нашу Агенцију за лекове и медицинска средства и у оно што ће они одлучити - каже проф. др Небојша Лађевић.