"МУДРО ОБЕЋАЈТЕ, РЕАЛНО ОЧЕКУЈТЕ" Психијатар саветује - ово треба да знате за улазак у Нову годину
"Мудро обећати, реално очекивати", најбољи је савет који себи можемо да дамо на почетку Нове године, која је синоним за нови почетак животног циклуса. Тако саветује специјализант психијатрије др Александра Аничић, говорећи о томе зашто смо понекад тужни у време празника, како да то стање победимо и куда нас воде новогодишња обећања.
Празници су, како каже др Аничић Тошовић, време када се своди биланс претходног периода, од анализирања шта смо урадили претходне године, до тога која смо обећања дата себи самима испунили.
- То некада зна бити фрустрирајуће, јер време у коме живимо пред нас поставља често нереалне захтеве који могу довести до тога да често будемо незадовољни постигнутим резултатима. Такође, празници су време које је резервисано за породицу, има ситуација када нама важне и блиске особе из различитих разлога нису ту, па је недостајање интензивирано и изазива осећај празнине. У данима празника већина људи не ради, па је у складу са тим више времена да се посветимо таквим размишљањима – објашњава др Аничић Тошовић.
Добро расположење у празничним данима, али и уопште, како каже, одржава се јасним ставом – "бити благонаклон пре свега према себи".
ВРЕО ПОЧЕТАК 2023. ГОДИНЕ: Ово је детаљна временска прогноза за јануар - стиже и захлађење?!
ИМАТЕ ИКОНУ У КУЋИ? Ако је држите на овом месту хитно је скините, може да привуче несрећу
УПОЗОРЕЊЕ МУП-А: Водите рачуна да се "најдужа ноћ" не претвори у хаос или трагедију
- Покушајте да радите ствари у којима уживате, да организујете свој живот на начин који је вама близак, да се окружите позитивним људима који вам изазивају осмех и најважније да селектујете битно од небитног. Научите да поставите приоритете. Не оптерећујте се одлукама које нису реализоване, можда им иедноставно није било време. Јер једна неуспешна ситуација, не карактерише нас као неуспешне, један догађај у коме смо лоше поступили не значи да смо ми каратерно лоши – саветује саговорница.
С обзиром на то да је Нова година синоним за нови почетак, већина људи себи тада даје разна обећања, од "радићу на себи" или "смршаћу", до "купићу нови аутомобил" или "наћи ћу бољи посао". Међутим, др Александра упозорава да није паметно перетнциозно мислити да ће само помишљање новогодишњих жеља довести и до њиховог остварења.
- Еуфорија новогодишњих празника индикује такве ситуације. Обећавамо себи све оно сто смо желели, а претходне године нисмо реализовали, често не процењујући реално сопствене могућности за остварење тих жеља. Нереални захтеви црпе насу менталну енергију на интрапсихичком, унутрашњем нивоу. Губимо снагу на та размишљања, често се не фокусирајући на реалне, свакодневне ствари и то је онда зачаран круг. Нешто где наша ефикасност значајно пада. Ја увек казем и пацијентима, полако. Корак по корак. Не постоји циљ који се решава преко ноћи. Што више труда и напора уложимо у остварење неке жеље, срећа и радост крајњим резултатом ће бити већа – каже др Аничић Тошовић.
У том смислу, како објашњава, свако од нас треба да прихвати да обећања и очекивања нису иста ствар. Зато, упућујући савет на уласку у Нову годину, поручује да у свему треба наћи меру, "јер нереални циљеви доводе до осећаја неуспешности".
- Научите да живите у садашњем тренутку, не трошећи енергију на ствари које су се десиле у прошлости јер их не можете променити, не бавећи се питањима "шта ако" везаним за будућност јер ситуације које антиципирамо да би се могле десити, бесмислено нас троше. Мудро обећајте, реално очекујте!