НАГЛЕДАЛА СЕ СВЕГА И СВАЧЕГА! Али оно што је видела код првог пацијента оболелог од короне још није заборавила
Као и сви други ковид-центри и КЦ Војводине је пун
Пуних девет месеци откако је у Клинички центар Војводине ушао први пацијент са ковидом, за професора др Едиту Стокић, директора ове установе, која се за 33 године стажа нагледала свега и свачега, и даље је најјачи утисак управо оно што је видела код тог првог пацијента.
ПРВИ ПУТ ПОСЛЕ 11 ДАНА: Стигли су најновији подаци о корони из Опште болнице у Новом Пазару
НЕМА ВИШЕ НИКАКВИХ НЕЈАСНОЋА: Србија ће имати прве вакцине против короне до краја ове године
БИО НА ТЕШКОЈ КЛАЦКАЛИЦИ - УМРЕТИ ИЛИ ПРЕТЕЋИ! "Ако дочекам сутра": Корона дневник пакла кардиолога из Србије
- Када сам гледала његов рендген плућа, помислила сам: добро, човек има упалу плућа, то је то. Али, када сам после само неколико сати видела како је та упала напредовала, "пресекла" сам се. Тад сам схватила шта нас чека. Толико брз развој пнеумоније ме је шокирао, колико год да сам се свега нагледала као лекар. Ову динамику промене на плућима сам први пут видела код ковида. То се касније потврђивало код пацијената различите животне доби, и са различитим комбинацијама болести. Ми лекари смо спремни на све, немамо дилеме и за ову епидемију смо се спремали од када су пријављени први случајеви ковида у Кини, али то што ова болест може да направи у организму нисмо раније виђали - прича проф. Стокић.
- И У овој тешкој ситуацији има лепих сцена које вам огреју душу и разгале. Пре неки дан, рецимо, заустави ме пацијент сав срећан што иде кући, и држи отпусну листу. Док гледам резултате приђе колега и нешто објашњава, а пацијент упита: "Ко сте ви". Колега се љубазно представи: "Ја сам доктор који вас је лечио месец дана у овој ковид-болници". Тад је пацијент први пут, случајно, видео свог доктора и препознао га је само по гласу, јер раније није могао да га види од скафандера. И као да је био малчице "разочаран", рекао му је: "Мислио сам да сте пуно старији". Наравно, био је то комплимент - прича проф. Стокић.
Као и сви други ковид-центри, КЦ Војводине је пун. Директорка каже да има свега: од лекова до слободних респиратора, али проблем је - наћи слободан кревет.
- Сад више у болницама немамо пацијенте који имају само ковид, него оболеле од других болести, којима је "успут" установљено и да су инфицирани вирусом корона. Зато сад имамо и посебна ковид-одељења за дијабетичаре, ковид-хирургију. Кад гледам крвну слику пацијента, прво о чему размишљам је да ли има и инфекцију новим вирусом. Потпуно нам се пажња усмерила на ковид - прича проф. Стокић.
У КЦ Војводине ноћ пре нашег разговора преминуо је пацијент 1926. годиште. Проф. Едита каже да је за лекаре то исти шок као и када битку са болешћу изгуби неко средњих година:
- Замислите, тај човек је имао ретку срећу да доживи тако дубоку старост, да избегне нека прилично честа тешка обољења, и одлази због вируса. Имали смо и старијег пацијента - 1922. годиште. Срећом, није било млађих од 20 година. Наши пацијенти су у највећем броју у трећој и четвртој деценији живота - прича проф. Стокић.
Ни после толико пацијената са ковидом 19 још нема објашњења зашто је ова болест, срећом ређе, била фатална и за младе и здраве људе.
- Ми то још не знамо. Сваки организам је за себе. Тако да и одговор и клиничка слика зависе од нашег генетског материјала и спољних фактора и других болести - објашњава проф. Стокић.
Иако епидемија дуго траје и уморни су, лекари још имају много ентузијазма, а проф. Стокић каже да се ни са једног састанка, чак и оних на којима се слободно место тражи као сламка у пласту сена, не излази погнутих глава.