"ДЕЛТА СОЈ ПРОБИЈА ПРИРОДНУ И ПОСТВАКЦИНАЛНУ ЗАШТИТУ": Најјачи удар нас очекује СРЕДИНОМ СЕПТЕМБРА
Отежавајућа је околност што делта сој пробија и природну и поствакциналну заштиту
Овај талас епидемије трајаће минимум још два месеца, врло вероватно и дуже, с тим што ћемо се у другој половини септембра суочити са драстичним порастом броја заражених на дневном нивоу.
СРПСКИ ВОЈНИЦИ ЗАИГРАЛИ УЗ ПОЗНАТИ ХИТ! Коментари пљуште - "Понос Србије, свака част момци!" (ВИДЕО)
ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ КРИЗНОГ ШТАБА: Забрана јавног окупљања могућа брже него што се мисли
"КАМЕРЕ СНИМИЛЕ СТАРИЦУ КАКО УЛАЗИ У ТАКСИ": Испливали детаљи нестанка Српкиње у Салцбургу
- Болнице ће опет бити препуне, а масовније умирање оболелих је тек пред нама, јер смртност се у епидемијама увек повећава "са задршком" - каже др Радмило Петровић.
Из ове перспективе, без податка колики је заиста колективни имунитет, тешко је, напомиње др Радмило Петровић, да се процени шта би по броју инфицираних могао да буде врх овог таласа ковида, преносе Novosti.rs.
- Не знамо код којег броја вакцинисаних пада имунитет и да ли ће примити бустер дозу, као што не знамо ни колики је природно стечен имунитет: колико се од укупно регистрованих 760.000 случајева инфекције од почетка епидемије, "преклапа" са вакцинисанима, и колико њих још има отпорност само после прележаног ковида. Све су то параметри без којих не можемо ни да наслутимо да ли ћемо опет стићи до 8.000 инфицираних дневно - наводи др Петровић.
Отежавајућа је околност што делта сој пробија и природну и поствакциналну заштиту. Јуче смо стигли до близу 3.000 новоинфицираних, иако су најпесимистичкије прогнозе на почетку овог налета короне биле да у врху таласа можемо да очекујемо до 4.000 оболелих за дан. Стварност би, реално, могла да буде и гора.
- Борба са делта сојем је изузетно сурова и очекујемо да у наредним недељама покаже сву своју снагу. Темпо вакцинације је изузетно спор. Са око 52 одсто вакцинисаних, далеко смо од колективног имунитета, и тако смо продужили опстанак вируса, који је сада мутирао. Тужно је сада видети младе невакцинисане људе на респираторима. - каже др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља.
На машинама за механичку вентилацију у уторак је било 80 оболелих, у болницама укупно 1.231. Према проценама лекара, на основу тежине клиничке слике коју ковид сада има, од 2.981 особе код које је у уторак потврђен вирус, најмање 10 одсто ће у неком тренутку морати на болничко лечење.
Већ се праве планови за додатне капацитете. Према речима др Ђерлека, држава је спремна за нови талас вируса: обезбеђена је довољна количина кисеоника, лекова и болничких постеља.
- Са свим изграђеним капацитетима, очекујемо да здравствени систем функционише паралелно и да ће нековид пацијенти имати бољу здравствену заштиту, као и да неће трпети као претходних годину и по дана - рекао је Ђерлек.
Епидемиолози спас виде у вакцинацији грађана
- Свуда је очигледно да се мере не поштују, да је људима дојадило и нисмо ми никакав изузетак од света, само нема разумног објашњења зашто се у већем броју не вакцинишемо кад има вакцина. Ја сам после две кинеске, примио и трећу дозу "синофарма", нисам проверавао антитела, јер она нису највалиднија мера имунитета. Вакцина коју Руси најављују за следећу годину биће боља од сада доступних, јер ће бити у спреју: спречаваће заражавање јер ће стварати антитела у носној шупљини и тако спречавати вирус да продре у организам - каже др Радмило Петровић.