НАЈЈЕЗИВИЈЕ МЕСТО У СРБИЈИ: Ноћу се чује вриска силованих и убијених, преко "Мртвачког моста" прелази само онај ко мора
Мртвачки мост простире се изнад реке Темштице на Старој планини
Стаза према најстрашнијем, а уједно најлепшем видиковцу Старе планине - Мртвачком мосту - отворена је 2019. године, али њоме ће, ипак, ићи само они изразито храбри, или они који о мистерији овог прелаза не знају ништа, јер локалне легенде које круже око моста леде крв у жилама.
Тражите нову пролећну обућу? Deichmann вам нуди и до 50% попуста на сезонске моделе топ брендова!
ТИНЕЈЏЕРКУ ИЗ НИША УЈЕЛА ЗМИЈА: Хитно превезена у Клинички центар!
СЛЕДИ НАМ НЕОЧЕКИВАНИ ТЕМПЕРАТУРНИ ПРЕОКРЕТ: Објављена најновија прогноза за Србију (ФОТО)
- Ту ноћу вриште душе душмана који су по стази клали, силовали, палили и пљачкали. Вриште за својим животима, нерођеном децом, вриште од црног старопланинског млека ког су се напили, па задавили, вриште заробљене у стенама и брзацима Топлодолске реке - пишу мештани.
Мртвачки мост простире се изнад реке Темштице на Старој планини. Лева страна реке над Мртвачким мостом зове се Мртвина.
- Људи које сам питао сагласно су ми причали да се на старом мосту, који је био на месту где је и данашњи, водила борба између хајдука и Турака. Хајдуци су направили заседу у страни, данашњој Мртвини. Турци су се пред данашњим Мртвачким мостом одмарали, али им је стража заспала. На то су хајдуци напали, Турци су примили борбу и у тој борби је погинуо турски вођа Хусеин на самом мосту. Од тада се он зове Мртвачки мост - написао је један И. Крајач у ''Хрватском планинару'' давне 1926. године, када је путовао овим делом Србије.
Није могао да зна да ће касније исто место бити поприште још једне битке.
За време Другог светског рата петоструко јачу јединицу бугарске фашистичке војске победио је нишавски партизански одред на Мртвачком мосту. Сукоб се одиграо 23. марта 1944. године, страдало је око 40 бораца, а неколико је однела река.
Бугарске власти чувале су тајну о броју настрадалих, али када се о бици на Мртвачком мосту прочуло, порасло је чланство у нишавском одреду. Данас о овом окршају сведочи споменик, постављен на месту где су преминули храбри борци.
А чији се крици онда усред ноћи чују? Ко то вришти ''заробљен у стенама и брзацима Топлодолске реке'', Турци, фашисти или неки други непријатељи - остаће тајна једне од најлепших и најтајанственијих планина Србије.