НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПРЕСЕК! Још 5.884 оболелих, преминуло 53 лица: Морамо ли два пута да примимо вакцину?
Најновији пресек стања у вези са корона вирусом у Србији.
У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 18.989 особа, њих 5.884 је позитивно, док је нажалост 53 особа преминуло.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института "Батут" на респираторима у болницама широм Србије налази се 312 пацијента, највише до сада од почетка епидемије.
Досадашњи црни дневни рекорди су: највише позитивних у једном дану - 7.999, највише људи на респираторима - 334, највише тестираних - 22.837 и највише преминуих - 69.
Прекомерна употреба антибиотика може бити ШТЕТНА: Урадите ОВО и смањићете ризик од инфекција!
НОВА ГОДИНА ПРЕТИ ДА ПОСТАНЕ ЈОШ ГОРА АКО СТАРУ ИСПРАТИМО НА ЖУРКАМА: Др Јанковић никад озбиљније о празницима
Вирус је ушао у породице здравствених радника, нећемо имати ко да нас лечи: Др Пелемиш упозорио да ситуација није добра
Највише новооболелих још увек у Београду 1.422, затим Нови Сад 408, Крагујевац 237, Ниш 200, Краљево 163, Панчево 161, Ужице 118, Шабац 101, Суботица и Ваљево по 100 новооболелих, док остали градови у Србији имају мање од 100 новооболелих. Приметно је да се жаришта по градовима полако гасе.
Вакцина против короне увелико се даје грађанима у Великој Британији. Цео свет исчекује како ће се овај процес даље развијати, а ево шта о вакцинацији каже чувена професорка Нада Куљић-Капулица.
- Тек је почела вакцинација. Треба прво испоштовати примену две дозе, односно размак од две до три недеље, у зависности од саме врсте вакцина (у случају Фајзерове вакцине прву и другу дозу деле три недеље), затим треба да прође одређен период како би се стекао имунитет према вирусу - објашњава проф. др Нада Куљић-Капулица и додаје да је размак од вакцинације до стицања имунитета месец дана.
Имајући у виду извештај америчке Агенције за храну и лекове (ФДА) тај период у случају Фајзерове вакцине је 10 дана, али то тек треба потврдити.
Када су у питању ефекти, односно резултати вакцинације, професорка каже следеће:
- Пандемија ће стати када се стекне колективни имунитет 60 до 70 одсто становништва. То се делимично може постићи вакцинама, а делимично пребољевањем односно контактом са вирусом. Питање је колико људи ће се вакцинисати и колико њих ће оболети.
Како коментарише рекордни рок проналаска вакцина против ковида?
- То је добро. Вакцине се сада праве новим технологијама којима се скраћује тај рок... Енглези су нешто пожурили. Европска агенција за лекове још није аминовала коришћење вакцине, а очекује се да то уради крајем године. Очекује се да релевантне институције кажу - сада би вакцина могла да се примени - истиче докторка.
Маске и након вакцине
Могу се чути препоруке стручњака да ће и након вакцинисања остати на снази мера обавезног ношења маски.
- Ако добијете вакцину, ви нисте одмах имуни на вирус. Треба да прође одређено време док се не постигне имунитет, тако да има логике у тим саветима - каже проф. др Куљић- Капулица.
Све актуелнија је и тема ревакцинације о којој докторка нема дилему:
- Струка ће рећи да ли ће бити неопходна ревакцинација која је неопходна за велики број вакцина. Меродавне институције ће одлучити да ли ће и када почети.