НАЈВЕЋЕ СТАДО ОВАЦА НА БАЛКАНУ ЈЕ У СРБИЈИ: Вредна браћа имају више од 1000 грла, на Пештеру праве невероватне количине сира (ФОТО)
Сви су остали са породицама на породичном имању и успешно се баве сточарством
На тромеђи између Албаније, Црне Горе и Србије, на непрегледном Пештеру, са ког свако ко је могао већ је одавно отишао, живи и поносно ради вредна породица Куртагић.
ВЕЛИКО БРАВО ЗА НАШУ ЗЕМЉУ! Близу смо цифре од пет милиона датих вакцина, расте број оних који су примили обе дозе
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Листа се сужава, само у Београду двоцифрен број заражених - ево каква је ситуација у другим местима
"МОРАО САМ ИМ РЕЋИ ДА ИДУ" Преокрет у причи о којој је брујала Србија - столар Синиша и даље поклања две куће и радионицу (ФОТО)
Отац и мајка имају деветоро деце, осам синова и једну кћерку. Четворица су остала на породичном имању и успешно се баве овчарством.
Овде су и формирали породице, па се у њиховом дворишту игра десет малишана док на ливадама пасе највеће стадо на Балкану.
- У ово доба године имамо преко хиљаду грла, никада нисмо успели све да их пребројимо, када отопли и крену да се јањгње тај број прелази и две хиљаде. Тешко је толики број држати у једном тору, па су нам распоређени на неколико места. У току зиме овде није нимало наивно, па је потребно добар део хране да обезбедимо. Имамо ту срећу што сено не купујемо. Имамо и све потребне машине, а радну снагу не плаћамо јер смо многочлана породица, оно што једино купујемо су житарице - казао је Шефкет Куртагић.
Вредни сточари нису се покајали у намери да направе велику фарму и своју чељад на тај начин прехране. Њихово стадо првобитно је бројало око 150 оваца, а ширило се из године и годину и достигло ову невероватну бројку. Пештер је неприступачан терен, па су се много мучили али на крају су, уз велики труд и првенствено слогу у томе успели.
- Саградили смо велики тор где може стати трећина грла, и радимо на томе да још проширимо. Вода нам је била велики проблем, али успели смо да је доведемо до нашег домаћинстава. Градимо сењак у ком ћемо храну држати преко зиме и тако олакшати посао. Прилазни пут до куће нам је веома лош, и то нам је следећи циљ. Настојаћемо да изградимо нови и бољи, а надамо се да ће и локална самоуправа имати слуха за наше потребе - рекао је Саладин.
Њихови верни пријатељи и чувари стада на непрегледним равницама су и пастирски пси кангали. Да њих нема, не би могли да сачувају своје овце на суровом Пештеру.
- Без њих смо као без очију, треба сачувати стадо од предатора и дивљих звери који овде свакодневно шетају. Имамо одрасле кангале који су се неколико пута хватали у коштац, са вуковима и са медведима. Увек су изашли као победници. Код нас вам је овде један кангал, на једног вука - са осмехом прича Саладин.
Производи који се добијају од ових сјеничких оваца немају границу. Породаја иде "као алва", а највише се траже чист сир, млеко и кајмак. То су најјачи адути ових сточара који вредно раде на тромеђи три државе. За ове производе задужене су њихове супруге, које такође не беже од тешких послова на имању.
- У бачве стаје око 55 килограма чистог пуномасног овчјег сира. Начин припреме је мало специфичан јер се прво усири, па то планинке онда цеде и секу на кришке и овакав квалитет је унапред продат и немамо проблем са пласманом. Годишње са наше фарме на продајна места оде око три тоне овчијег сира. Тако да има рачуна овим се бавити, не жалимо се - закључио је најмлађи брат Екрем.