ПРЕСУДНА ОДЛУКА ЗА 48 САТИ: Кризни штаб не одустаје од потпуног затварања на седам до десет дана
Нове мере Кризног штаба
На седници Кризног штаба која је раније завршена, медицински део затражио је потпуно затварање Србије на седам дана.
ПОТПУНО ЗАТВАРАЊЕ СРБИЈЕ НА СЕДАМ ДАНА НА СТОЛУ: Кризни штаб жели да само ОВЕ продавнице раде у земљи
НАЈНОВИЈИ ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Највише заражених у овим местима у Србији
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 3.469 оболелих од корона вируса, преминуло 16 особа - Да ли нам прети ново закључавање?
Међутим, одлука да се Србија затвори на седам дана није донета јер би то захтевало увођење ванредног стања.
Медиицнски део Кризног штаба је предложио да се максимално спречи могућност сивх контаката искључиво кроз вид ванредног стања, односно полицијског часа. Одлука би требало да буде донета у наредних дан два, рекао је данас покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.
- Они једино то виде као могуће решење проблема у односу на епидемиолошку ситуацију и повечање броја. Јасно и децидно се изјашњавају да би то било најцелисходније решење што се тиче медицинског дела. Они у овом тренутку нити могу нити желе да се баве какве ће последице изазвати закључавање, у вези са економским делом приче. Остало је да у следећем временском интервалу, од дан два, се састанемо поново и да имамо конултације како бисмо донели адекватну одлуку.
Закључавање би трајало седам до десет дана!
Како је истакао, мора се водити рачуна о јавном здрављу, али и размишљањем како ћемо успети као држава да поднесемо не само економски, већ и социјално, ментално и психолошки, нови локданун.
- Једина опција коју продлаже медицински део је полицијски час, забрана свих врста контаката, јер је то једини начин да се спрече контакти - рекао је Гојковић и додао:
- Желим да будем потпуно јасан, жеља епидемиолога је да се максимално спрече сви контакти, то једино може полицијским часом и варедним стањем. Без ванредног стања и полицијског часа не можете да спречите контакте чак и ако огреничите време рада ресторана. У следећем временском периоду морамо да направимо консултације и видимо како бисмо изашли у сусрет тим захтевима медицинског дела, везано за тај период - рекао је он.
Како је додао, смањивање рада објеката где имамо велику фреквенцију људи на сат или два ништа не значи.
- То не би епидемиолошки ништа могло да донесе. Али ово је ствар о којој мора више људи на више нивоа да разговара, биће и за и против, али мора се наћи одговор на ситуацију у којој се налазимо.