"НАЛАЗИМО СЕ У ОБРУЧУ ОМИКРОН СОЈА" Српски доктор открио шта је једини начин да се ПОБЕДИ КОРОНА
Омикрон је мање опасан од делта соја вируса корона, тврди др Ентони Фаучи.
Да ли ови резултати дају разлог за оптимизам и да ли је нови сој стигао у Србију, питања су на која је овог јутра у "Уранку" на телевизији К1 дао др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља.
"РАДИЛИ СЕ МУТНИ ПОСЛОВИ, ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ" Клинац броји новац и мисли да је "опасан" - шок снимак изазвао бурне коментаре (ВИДЕО)
СТАРЕ ВАКЦИНЕ НИСУ ДОВОЉНЕ ЗА НОВИ СОЈ? Фармацеутске куће већ спремне да праве нове, ево шта каже струка
ВОЗАЧИ, ОПРЕЗНО ВОЗИТЕ ДАНАС! Смањена видљивост представља велику опасност, посебна пажња на ОВИМ ДЕОНИЦАМА
Тренутно имамо више од 1.000 оболелих од короне дневно, и то је озбиљна бројка која указује на то да нема места опуштању – рекао је др Ђерлек у "Уранку".
– И даље је на делу озбиљна борба и наш здравствени систем спреман је да у тој борби истраје. Код мене провејава оптимизам да ће 2022. бити много повољнија година, јер се надам да ће и ова као и све друге пандемије ослабити након две године. И научници се труде да нам буду доступне ефикасне вакцине и иновативни лекови.
Када је о лековима реч, Ђерлек је казао да ћемо их у Србији имати током овог месеца.
- Иновативни лекови ће бити прекретница у борби са вирусом корона. Нама до краја децембра стиже 10.000 доза „молнупиравир“ лека компаније „Мерк“, као и „Фајзеров“ лек - најавио је Ђерлек.
Омикрон сој још увек није регистрован у Србији, али државни секретар казао је да ће он сигурно стићи.
Налазимо се у "обручу", јер је омикрон регистрован у Румунији, Хрватској и Црној Гори. Корона нас стално изненађује и морамо бити спремни за најгори сценарио. Ни делта сој у почетку није давао тешку клиничку слику. Нико са сигурношћу не може казати шта ће се дешавати у наредним месецима. Још је рано говорити о ефикасности вакцина када је о омикрон соју реч. Нови сој даје разлога за забринутост, али нема места паници.
Обавезна вакцинација
Мирсад Ђерлек казао је да се о обавезној вакцинацији разговара у Кризном штабу, али да није реално очекивати да ће се та мера спровести.
- Очекују нас бројни епидемиолошки ризици у наредном периоду, два Божића и Нова година, велики број наших држављана доћи ће из иностранства за празнике. Морамо да се помиримо са чињеницом да ћемо са короном морати да живимо. И даље смо на проценту од 58 до 59 одсто вакцинисаног пунолетног становништва – казао је др Ђерлек.
– У Србији се спроводе истраживања да ли ће нам бити потребна и четврта доза вакцине.
Мањак вакцина у свету
Постоји мањак вакцина у свету али то грађане Србије не треба да брине, казао је државни секретар.
Имамо редовну испоруку "Фајзер" вакцина, а у "Торлаку" смо произвели милион и по доза Спутњик В вакцина. Дај Боже да све те вакцине искористимо. Увек смо били солидарни и нећемо дозволити да вакцинама истекне рок трајања и да их бацимо. Поделићемо их онима који желе да их приме – казао је др Ђерлек.