НОВА ПРЕВАРА КРУЖИ СРБИЈОМ: Стигне СМС од "поште", а сутра зову из Сингапура, ево шта НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДА РАДИТЕ
Пошта Србије је већ месецима на мети превараната.
Преваранти се представљају као "Пошта Србије" и наводно немају довољно информација како би вам доставили пакет.
СТИГЛО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ-а! Упаљен метеоаларм, спремите се, ОВИ крајеви Србије биће на УДАРУ снега и кише!
МАЈКА СА ДЕТЕТОМ УПАЛА У БУЈИЦУ КОД ВЛАДИЧИНОГ ХАНА! Жена се присећа језиве несреће: "Гута воду, дави се, глава му је у води"
СРПСКИ СИБИР Ово је најледеније место у Србији - измерено чак минус 40
- Ваш пакет је стигао на складиште и не може бити достављен због непотпуне информације о адреси. Молим вас, потврдите вашу адресу на следећем линку - пише у СМС поруци.
Пошта Србије већ месецима се налази на удару превараната који, користећи лого и име фирме, покушавају да се докопају података и новца.
- Кликом на линк у СМС поруци, отвара се даље страница на којој се тражи да у одговарајућа поља унесе број своје банковне картице и ЦВВ број. Ако то не урадите сутрадан вас зову са броја из Сингапура. Значи, не досутају, ако не одреагујете на поруку, настављају - каже Београђанин који је добио ову поруку.
- Потребно је да будемо свесни да су нападачи изузетно маштовити и пуни идеја, и да се нови начини покушаја преваре појављују свакодневно. Постоји неколико типичних превара које се срећу, и које злоупотребљавају име и логотип Поште Србије, и услуга које предузеће пружа, попут Пост-експрес услуге - наводе у "Пошти".
- Преваранти најчешће користе СМС поруке или онлајн апликације Viber, WhatsApp и слично, али и имејлове са намером крађе личних података и података о платним картицама, а све у циљу остваривања финансијске добити - додају.
Како кажу, починиоци преваре шаљу СМС поруку којим корисника обавештавају о наводном приспећу поруџбине или било које друге пошиљке, као и да је за испоруку потребно да плате одређене трошкове.
Намазани
Пошта од корисника никада не захтева овакав начин плаћања за испоруку било које врсте пошиљака. Потребно је да обавезно обратите пажњу на линк на веб страници на којој се од вас захтева давање неких личних података. Нападачи се углавном труде да линк буде што сличнији оригиналном линку, па тако, на пример, уместо posta.rs они могу написати posta-rs.com, rsposta.com, possta.rs или било коју другу комбинацију која на први поглед личи на прави домен Поште Србије - истичу у овој установи, а преносе медији.
Извор: Србија Данас/Курир