"НЕЋЕ БИТИ ЧУДНО АКО У СРБИЈУ ДОЂЕ ТОРНАДО" Метеоролог упозорио на велике климатске промене
Ђурђевић да ће нагле временске промене бити све интензивније и израженије.
Од тропских плус 40, до пада температуре за 20 степени, праћених градом и кишом која одмах покрене бујичне поплаве, те жестоком олујом или мини торнадо - тако изгледају промене времена у Србији, којима смо сведоци у овом месецу. Све је последица глобалних климатских промена на које су упозорили климатолози.
Travelland ради и данас да бисте од сутра већ били у Грчкој! Хотели са 4* и 5* по најнижим ценама
ВОДА КОЈА УПРКОС ЛЕПОТИ КРИЈЕ СТРАШНЕ ТАЈНЕ: Језива прича о језеру Ћелије које сваке године узме "по неки живот"
"КРЕНУО ЈЕ НА МЕНЕ, ИЗБО МЕ" Разјарени срндаћ нападао људе код Крушевца, повређене и две девојчице
Припадамо покољењу у којем, уместо протока векова, сведочимо о драстичним климатским променама за само неколико деценија, због чега су се "изгубила" прелазна годишња доба, пролеће и јесен. Објашњавајући шта нам се дешава, метеоролог и климатолог Владимир Ђурђевић сликовито каже "клима је на стероидима", упозоравајући да ће нагле временске промене бити све интензивније и израженије.
Најпре смо имали почетак јуна када се у појединим местима, због хладних вечери, морала у домовима заложити ватра или укључити грејање, да би већ пред крај тог месеца уследио топлотни талас који је у многим градовима оборио максималне вредности дневне температуре за јун. Топлотни удар, са температурама вишим од 40 степени, поновљен је и у јулу, а по свему судећи жарких дана биће већ следеће недеље и у августу. Ђурђевић објашњава да се због климатских промена лето у Србији продужава за месец дана више, али су проблем, опет као последица промене климе, нагли преласци из једног типа времена у други.
- Ми у климатологији кажемо некад да је клима мало на стероидима, односно да је енергичнија него што је била у прошлости. Није само да се планета у просеку загрева и да онда изазива промене, него је проблем и у томе што је начин циркулације ваздуха преко планете промењен и то на начин који баш фаворизује овакву ситуацију, да се при том преласку појаве неки крајње неповољни услови попут интезивног града или недавне појава торнада у Чешкој. То треба да буде упозорење за нас, јер није неочекивано да се и у Србији некада појави мало јачи торнадо - упозоравао је Ђурђевић неколико дана пре него се изнад Бачке Паланке током локалног невремена појавила "пијавица", срећом само слаби торнадо.
Након тропских дана које смо имали почетком месеца, прошле недеље погодило нас је освежење, али не само киша којој смо се надали, већ пљускови праћени олујом и град величине лешника у појединим подручијима наше земље.
Аутоматски су се активирале бујичне воде, јер у многим местима кишни колектори нису могли да приме такву количину воде, а да паника буде потпуна "побринуле" су се вести из Немачке о катастрофалним последицама поплава незабележеним у последњих 100 година. Срећом, како су објаснили хидролози, те поплаве нису угрозиле Србију, иако је Сектор за ванредне сируације одмах упозорио локалне самоуправе да предузму превентивне мере како би се на минимум смањили ризици од бујичних поплава.
- Ово што се десило у Немачкој није могло да утиче на нашу земљу јер се радило о сливу Северног мора. На Србију могу да утичу догађаји у јужној Немачкој и у Аустрији. То је слив Дунава, тако да смо одмах имали умерен пораст водостаја - испричао је хидролог Дејан Владиковић.
А како у исто време промена климе може да покаже оба лица и на микро плану, сведоче примери два места, Прибоја на западу и Петровца на Млади на истоку Србије. У првој општини данима је буктао велики шумски пожар, а у другој је обилна киша проузроковала сливање велике количине воде са околних брда и поплаву саобраћајница и једног броја домаћинстава.
Наранџасти метеоаларми, које је РХМЗ држао укљученим претходних дана поново се пале од почетка наредне недеље – очекује се да температуре у Београду, али и већем делу Србије "добаће" 40 подеок.
По речима метеоролога Горана Михајловића, током августа нас очекује повремена киша, те да понављање сценарија са катастрофалним поплавама из 2014. године није реално очекивати.
Катастрофалан утицај климатских промена
Катастрофалан утицај климатских промена, због чега Европа више није тако безбедно место за живот, видео се сада на примеру Немачке и Белгије, где су историјске поплаве однеле велики број живота и причиниле катастрофалну материјалну штету.
- Климатски модели, према последњим извештајима, показују да Европи заиста прете екстреми. То значи да ако је суша, она ће бити много гора него у прошлости, или ако пада киша, она пада много интензивније, као што смо сада сведоци. Топлотних таласа, којих је било у Београду нула или један, сада ће бити три - навео је за РТС физичар и новинар Слободан Бубњевић.