НЕМА ДАЉЕ - ЧЕТВОРОЦИФРЕНИ БРОЈ ИЗИСКУЈЕ УВОЂЕЊЕ РЕСТРИКЦИЈА! Мере се масовно не поштују, сатерани смо уза зид
Евидентно је да корона бројке у Србији вртоглаво расту из дана у дан
Црне слутње су се обистиниле - јуче смо прешли четвороцифрен број новооболелих. Пробијена је психолошка граница од 1.000 новозаражених. Епидемиолози су сагласни да је очекиван скок броја заражених јер се епидемиолошка ситуација игнорише, те из Кризног штаба најављују да четвороцифрени број изискује увођење рестрикција.
ЧЕТВРТИ ТАЛАС СЕ ЗАХУКТАВА - ЧАК 80 ОДСТО ХОСПИТАЛИЗОВАНИХ СУ МУШКАРЦИ: Имају једну заједничку чињеницу која их везује!
УЖИЧКА АНАКОНДА - СНИМЉЕНА ЗМИЈА ДУГАЧКА ВИШЕ ОД ДВА МЕТРА! Мештани фрапирани, откуд она овде (ВИДЕО)
СРПСКИ ХЕРОЈИ СЕ ВРАЋАЈУ КУЋИ: Мисија на Евији је завршена, браћа Грци их даровали у знак захвалности (ФОТО)
Евидентно је да корона бројке у Србији вртоглаво расту из дана у дан, а о томе најбоље говори јучерашњи корона пресек - готово 1.100 новооболелих у дану. Епидемиолошка ситуација се погоршава, а у исто време игнорише - мере се масовно не поштују и питање је дана када ће бити пооштрене.
Да се четврти талас короне захуктава у нашој земљи и да је у болницама све више пацијената са тешком клиничком сликом, указао је државни секретар Министарства здравља др Мирсад Ђерлек. Како је навео, најчешће је реч о невакцинисаним особама који се враћају са летовања или су били на већим окупљањима попут свадби или ноћног провода.
- Имамо већи број пријема и морамо бити спремни на оно што нас очекује. Захуктава се четврти талас и праву снагу ћемо тек осетити. Око 80 одсто хоспитализованих су мушкарци, а заједничко им је то да су невакцинисани, углавном повратници са летовања или весеља, излазака - рекао је др Ђерлек.
С друге стране, епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон очекује да ће следеће недеље број новооболелих достићи цифру од 1.500.
- Сведоци смо озбиљног непоштовања мера у последњих месец дана, ситуација је таква да она захтева озбиљно консултовање. Постоје два рационална излаза, један је да се размисли да ли је заиста немогуће увести ковид пропуснице, што је препорука јавног здравља широм света, а ако се не прихвата тако нешто, нема другог излаза осим рестрикција. Не можемо да се понашамо као да се ништа не дешава јер ће следеће недеље бројка прећи 1.000, ако не и 1.500 заражених - упозорио је раније др Кон.
Додао је да доминира делта сој у узорцима с краја јуна и почетка јула.
- Када имате разна славља и прославе, истина, временски услови нису поговдовали осптанку вируса, али све укупно је дошло до појачања његовог потенцијала. Од јуна се то прати и јасно је било да ће доћи до овог нивоа. Морамо да схватимо да без мера и веће вакцинисаности нећемо моћи лако да изађемо на крај и морамо да се померимо и прихватимо то - истакао је др Кон.
Број пацијената у ковид болници у Батајници се троструко повећао за недељу дана, истакла је директорка ове установе др Татјана Аџић Вукичевић.
- Пре седам дана било је 50 пацијената, а сада је 150. У интензивној нези је 25 пацијената, од којих је 15 интубирано. Најмлађи пацијент има 24 године и дошла је са летовања у Црној Гори, а добили смо сада и младог пацијента са 27 година - навела др Аџић Вукичевић.
Истакла је да више од 90 одсто пацијената није вакцинисано, као и да најчешће пацијенти долазе са одмора, али и наши држављани који долазе из иностранства где живе и раде.
- Људи који леже код нас су 90 посто на кисеоничкој потпори. Обично су то мушкарци, 70-80 одсто на болничком лечењу су мушкарци између 40 и 50 година који нису вакцинисани, и они су најтежи болесници - рекла је она.
Нагласила је да је вирус подједнакао опасан без обзира о којој варијанти је реч.
- Ово је нека врста лутрије, нећу баш ја да се разболим, али сви треба да пођу од тога шта ћу ако се мени то деси. Нажалост, ово је лутрија, неко ће да прође са лаким симптомима, а неко ће да заврши на респиратору. Бројка око 1.000 новооболелих у августу ме баш брине. Ми смо спремни, спремамо се за најгори сценарио, а надам се да до тога неће доћи - истакла је докторка.
Ништа боља ситуација није ни у ковид амбулантама. Наиме, у ковид амбуланти београдског Дома здравља "Палилула" од понедељка се на преглед јавља 30 одсто пацијената више у односу на прошлу недељу, истакла је др Милица Ристић из ове установе. Како је навела, нажалост код већине се установи присуство вируса короне.
Осим тога, расте и број хоспитализоване деце. То је потврдила начелница Дечје клинике КБЦ "Др Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић, која је истакла да је Дечје одељење у Мишовићу пре две недеље било потпуно празно, а да сада имају пет-шест пацијената на болничком лечењу међу којима је и једно новорођенче.
- Били смо пре две недеље са нула пацијената. Дисктретно се повећава број заражене деце, али није алармантно. Деца долазе с блажи симптомима. Долазе из унутрашњости. Добили смо и бебу од 10 дана која је дошла са мамом која је заражена. Крећу да долазе и најмања деца, која добијају инфекцију од родитеља - казала је др Остојић.
Све ово указује на неминовост увођења нових рестрикција. Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић сматра да ће на наредној седници Кризног штаба, која још није заказана, вероватно бити пооштравања мера а које ће се односити на ограничења броја људи на манифестацијама, скраћења радног времена посебно у ноћнима сатима.
Како је навео, до сада је у затвореном простору било ограничење 50 одсто попуњености капацитета, те да би могло да се смањи на 30 одсто и у затвореном и на отвореном простору.
Он је навео да неке мере никада нису укинуте, као што је ношење маски у затвореном простору, физичка дистанца и дезинфекције, те да су локалне самоуправе морале преко инспекцијских служби и комуналне милиције да контролишу примену мера које су и даље на снази.
- Не треба за то да се чека Кризни штаб. Мора свако да преузме на себе одговорност како би се смањила могућност преношења вируса. Ако би се примењивале све ове мере сигурно би довели под контролу укупну ситуацију - рекао је проф. др Тиодоровић и додао да никаквог затварања неће бити, иако се зна да је делта сој који је доминантан у Србији много заразнији од осталих варијанти вируса корона.
И државни секретар у Министартву здравља др Мирсад Ђерлек сматра да ако се настави тренд раста броја заражених не можемо да останемо на постојећим мерама
- Пратићемо ситуацију, ако буде овако брзи тренде мораће се смањити број људи који се окупљају на свадбама и манифестацијама - поручио је др Ђерлек.
Ипак, др Кон нема утисак да ће се на следећој седници Кризног штаба нешто драматично променити.
- Да будем потпуно јасан, одлазак на било који масовни догађај је ризик. Што се тиче већ заказаних фестивала они ће се одржати, али уз пооштрене мере уласка на те догађаје - изјавио је др Кон.
С тим је сагласан и његов колега епидемиолог Тиодоровић.
- Манифестацијама које су у току или тек предстоје, а добиле су дозволу Кризног штаба, морају да испуне одређене услове, а то се односи на капацитет, али и да посетиоци буду вакцинисани или имају негативан антигенски тест - рекао је проф. др Тиодоровић.