НЕМА МАСОВНЕ РЕВАКЦИНАЦИЈЕ У ФЕБРУАРУ: Погледајте у чему грешимо и да ли то утиче на нашу борбу против короне
Наши стручњаци објашњавају да проблема са цепивом нема и одговарају на питање колико дуго трају антитела
На ревакцинацију ћемо можда тек за шест месеци, можда и тек за две године! Звучи ли вам овде нешто чудно, забринути сте да нових доза ипак нема, поготово ако сте прочитали да "ревакцинација" оних који су се од почетка масовне вакцинације код нас први вакцинисали најављена од понедељка, 9. фебруара?
PlayStation и Xiaomi на поклон - погледај колико је једноставно да их узмеш
ДИВНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ! Стиже нам још 50.000 доза "Спутњик В" вакцине
НИКАД ЈАЧА ПОРУКА ИЗ ЕВРОПЕ: Два фактора објашњавају велики успех Србије (ФОТО)
Места за панику нема, а ево о чему се заправо ради.
Више од пола милиона грађана Србије примило је прву дозу вакицине и од понедељка, 9. фебруара, креће давања друге дозе, а иако готово сви, па и велики број лекара, за то употребљава термин "ревакцинација" то заправо уопште није то!
Наиме, на ревакцинацију ћемо, ако будемо желели, ићи тек за најмање шест месеци, а можда и тек за две године.
Осим тога, ревакцинацију ћемо касније моћи да понаваљамо колико год будемо желели.
- Вакцинација обухвата давање прве и друге дозе, а две дозе дајемо зато што од једне дозе не може да се достигне адекватан ниво заштите, односно не може организам да развије довољан број антитела. Дакле, исправно је рећи прва и друга доза, а ревакцинација ће уследити онда када прође одређени период, односно као код грипа када се сваке године ревакцинишемо - објашњава професор Тиодоровић.
Вакцинација у Србији је у пуном јеку и тренутно располажемо вацинама различитих произвођача "Фајзер-Бионтек", "Спутњик В" и "Синофарм".
Колико нас вакцина штити, односно колико дуго ћемо имати антитела, тренутно не можемо са прецизношћу да тврдимо, али оно што произвођачи наводе јесте да се ниво заштите креће од шест месеци па чак и до две године.
Колико трају антитела?
Дакле сада се не ревакцинишемо, већ примамо прву и другу дозу, а ревакцинација ће се десити тек онда када будемо остали без антитела - дакле најраније за шест месеци.
- Произвођачи тврде различито, за кинеску рецимо кажу да штити и до две године, за Фајзер шест месеци, а за Спуњик осам. Свакако временом ћемо добијати све више података о томе. Оно што ми радимо са грипом је да сваке године вршимо ревакцинацију и то једном дозом, тако да верујем да ће и за ковид бити тако, да ће нам после примљене две дозе, после одређени број месеци или годину дана требати само једна доза. Али опет, кажем, временом ћемо имато јаснију слику - каже епидемиолог.
Др Кон: "Морам да престанем да причам ревакцинација"
И епидемиолог Предраг Кон је појаснио да је реч о два сасвим другачија термина.
- Десило ми се у неким емисијама да уместо друга доза кажем ревакцинација, јер је већ толико ушло у говор па ме је повукло, а реч је о потпуно две различите ствари. Морам да престанем то да радим - казао је наш стрчњак.
Сваке године по нову дозу цепива?
Оно што нас све занима је када ћемо се вратити нормалном животу, када ћемо скинути маске, загрлити ближње и без икаквих бојазни функционисати уобичајено.
Ипак, од нас се у овом тренутку очекује да будемо стрпљиви, али и дисциплиновани. Како буде већи обухват вакцинације то значи и да ће ниво колективне заштите бити већи, а ми ћемо бити слободнији.
- Онај ко прими вакцину он је заштићен, па ако буде у контакту са зараженом особом може се догодити да унесе вирус, с тим што му вирус неће моћи ништа, али могуће је да пренесе некоме ко није заштићен, било природним имунитетом или пак вакцином. Могуће је да ћемо се ревакцинисати сваке године, али опет, сачекајмо. Оно што је сада важно је да обавимо вакцинацију, да подигнемо ниво заштите, придржавамо се мера јер вирус је и даље ту са нама - поручује професор Тиодоровић.