"НЕМА ТАШНА - МАШНА И У МИНИСТАРСТВО": Лончар о болницама, набавци медицинске опреме и спремности за НОВИ ТАЛАС
Свако јутро је, како је рекао, у Ургентном центру како би добио комплетну слику о епидемиолошкој ситуацији у Србији.
Министар здравља Златибор Лончар говорио је о набави опреме за болнице у Србији, реконструкцији здравствених установа, поштовању мера које се спроводе у борби против корона вируса, али и састанку са лекарима из удружења "Уједињени против ковида".
Колико језика говорите? Неколико савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
СРБИЈА УЧЕСТВУЈЕ У КЛИНИЧКОМ ИСПИТИВАЊУ КИНЕСКЕ ВАКЦИНЕ? Лончар открио да ли смо испунили услове за то
ИЗГЛЕДА НЕВЕРОВАТНО! Колико њих се заиста опоравило? Погледајте како су се Срби лечили од рака 1930. године (ФОТО)
Свако јутро је, како је рекао, у Ургентном центру како би добио комплетну слику о епидемиолошкој ситуацији у Србији.
- Имам извештај из свих установа у Србији о томе шта се дешавало претходне ноћи: колико је било пацијената, колико операција, колико транспорта и слично. Дођу људи које саслушам, који имају своје проблеме. Нема дана да нисам отишао у Ургентни центар. То је основ да бисте имали преглед ситуације у министарству које водим. Овај ресор је тешко другачије водити, није могуће да одете у Немањину и да чекате да се ресор сам од себе води. Морате да чујете пацијенте, да причате и с пацијентима у операционој сали, после у визити са оперисаним пацијентима. Сакупљате све те податке и онда створите слику како све изгледа. Нема онога ташна, машна и возе вас у министарство - рекао је Лончар.
Стиже нова опрема за болнице
Према његовим речима, увелико се ради на реконструкцијама здравствених установа и набавци неопходне медицинске опреме како "бисмо спремно дочекали нови талас корона вируса".
- У најкраћем могућем периоду набавићемо 10 до 12 скенера. Мислим да ће већ следеће недеље бити расписане набавке за болнице у Србији. То је врло битно за све грађане наше земље. Покушаћемо да набавимо и рентген апарате да будемо што спремнији. С друге стране, реконструкција КЦС би требало да буде готова за мање од годину дана, надам се. Пре дан-два сам обишао радове, то велелепно изгледа већ сада. Болница је започета седамдесетих година и сада ће бити једна од најбољих болница у Србији и шире - рекао је министар.
Након КЦС, обнова центара у Новом Саду и Крагујевцу
Према његовим речима, биће обновљени и Клинички центри у Новом Саду, касније и у Крагујевцу.
- Паралелно обнављано болнице, амбуланте, наваљамо опрему, санитете. То је нешто што се није радило децнијама. Захваљујући томе, ми имамо овакве резултате са короном. Жао ми је што људи врло брзо забораве да се пре доласка ове власти уопште није улагало. Имали сте тоалете који нису имали врата, да не причамо о томе да прозори нису могли да се затварају у елитним београдским болницама. Нисмо имали тоалете, излоацију, додатно су морале грејалице да се доносе у собе, да се људи греју - додао је.
О састанку с потписницима петиције "Уједињени против ковида"
Лончар се осврнуо и на састанак са потписницима петиције "Уједињени против ковида" који је био пре неколико дана.
- То су лекари као што сам и ја лекар. Најбоље је да међусобно разговарамо, не постоји ниједан проблем који се не може решити разговором. Договор је да добијемо доказ за те људе за које тврде да су смењени, план је да добијемо решење да је то тако и онда од понедељка идемо у анализу - подвукао је министар.
Фале нам анестезиолози, радиолози, педијатри и хирурзи
Много младих лекара је, додао је, запослено у последњих неколико месеци.
- Не можемо младима да дамо специјализацију ако имамо вишка у тој области. Имамо, рецимо, више од 30 одсто ендокринолога у КСЦ, а већина студената жели да буде ендокринолог. Некада нећемо моћи да изађемо у сусрет свима. Фале нам анестезиолози, радиолози, једним делом педијатри, хирурзи. Ако је игде било повећања плате било је у здравству и са тиме ће се наставити - рекао је Лончар и признао је да му недостаје хирургија и Ургентни центар.
Не крије, каже, да је грешио у последње четири године.
- Само ако не радите ништа, не можете да погрешите. Грешио сам око избора кадрова и око неких других ствари. Кад некоме дате неку функцију тек тада видите какви су, али грешке и постоје да би се исправљале. Битно је и на време приметити грешке и онда их што пре исправити - речи су министра.
Није се адекватно одреаговало у Новом Пазару
На питање каква је ситуација у Новом Пазару, он објашњава да је тамо било озбиљног непоштовања свих мера и због тога велики број новозаражених у кратком периоду.
- Да ли се одреаговало на адекватан начин? Не баш, признајем. Али смо послали људе из Крагујевца и других места, додатну опрему и све смо ставили под контролу. Све остало што се дешавало била је политика. Политика мора да остане испред капије болнице - нагласио је министар.