Neofyton: Дуално образовање кључна идеја за развој индустрије Србије
"Мада на увођењу дуалног образовања радимо већ шест година и од јесени ће он и законски бити у пуној примени у школама..."
Дуално образовање је кључна идеја за развој читаве индустрије у Србији, па и нашег сектора, истакао је генерални директор и власник новосадске фирме Neofyton Зоран Тадић на конференцији и интерактивној радионици која је у овој компанији окупила најзначајније произвођаче пластике и актере спровођења процеса дуалног образовања у Србији.
Учесници скупа у организацији Привредне коморе Србије (ПКС), у сарадњи са трговинским оделјењем амбасаде Аустрије и компанијом Neofyton упознати су са моделом дуалног стручног образовања и одредбама Закона који је ове године ступио на снагу. Компаније су указале на своје потребе за кадровима, непохони утицај на доношење наставног плана и програма за образовне профиле у свом сектору и низ ствари које би у процесу стручног образовања требало модификовати да би се ишло у корак са захтевим времена и новим технологијама.
- Фирме које се баве производњомом пластичних производа за ово се припремају већ три године и због тога се за ову радионицу пријавило чак 12 компанија, које запошљавају 2.000 људи и годишње држави плате пет милиона евра пореза, рекао је Тадић, који дуално образовање види као могућност да се великом броју младих људи помогне да изаберу занимање.
- Мада у Србији велика већина младих, па и њихови родитељи, желе факултетско образовање, чињеница је да је 85 одсто радне снаге средњошколски кадар, те су он тиме и носиоци развоја државе, рекао је власник Neofytona. Указао је на циљ конференције и “митинг римајндера” који је уследио, да сви учесници у креирању овог типа образовања, схвате потребе индустрије пластике и прилагоде њима своје процедуре “како бисмо успели да за ове нове профиле заинтересујемо младе, да их затим брзо обучимо, као и да омогућимо квалитетну преквалификацију онима који више нису тако млади”.
Начелница Управе за образовање Града Новог Сада Лидија Томаш нагласила је да је администрација највећег војвођанског града и до сада била, а биће и убудуће адекватан партнер, како држави, тако и њеној привреди, у планирању уписне политике и да у складу с тим сваке године “ослушкује потребе”. Навела је последње податке према којима чак 56 послодаваца у Новом Саду жели да се укључи у реализацију дуалног образовања.
- Мада на увођењу дуалног образовања радимо већ шест година и од јесени ће он и законски бити у пуној примени у школама, још увек постоје нејасноће, погрешна тумачења, па и дезинформације, рекла је представница ПКС Ивана Ковачевић. О помоћи Аустрије на увиђењу дуалног у школски систем код нас говорила је представница Трговинског одељења аустријске амбасаде Марлене Бургшталер. Уз представнике компанија који су покренули и питање стипендирања, односа теорије и праксе, квалитета средњих стручних школа посебно машинских, законског оквира заштите ђака на пракси, чула се и реч директора школа укључених у дуални систем, који су навели да су средње стручне школе спремне и за преквалификацију старијих, односно дуално 18 плус на захтев индустрије пластике. Школе су затражиле и финансијску подршку компанија у набавку неопходне опреме за потпуно оспособљавање кадрова.