НЕВИЂЕНА ДРАМА СРБА ЗАРОБЉЕНИХ У ЕНГЛЕСКОЈ: Нема хране и воде за око стотину наших возача на граници (ФОТО)
После појаве новог соја корона вируса у Енглеској, дошло до огромних проблема на граници
Процењује се да је око 10.000 возача камиона из целе Европе заробљено од понедељка код енглеске луке Довер након одлуке Француске да уведе обавезан негативан ПЦР тест због појаве мутираног корона вируса. Међу "заробљеним" камионџијама има око стотинак српских држављана који поручују да су гладни и уморни.
Како се током претходне недеље појавила вест да је у Енглеској откривен нови сој корона вируса који се преноси лакше него да сада, Француска је инсистирала да свако ко улази са острва има уредан негативан ПЦР налаз како би се спречио увоз "енглеске короне".
САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО! Премијерка Србије открила када планира да прогласи ПОБЕДУ НАД КОРОНОМ
СУТРА СЛАВИМО МАТЕРИЦЕ: Веселом обичају ВЕЗИВАЊА се посебно радују ДЕЦА, ево шта мајке треба да припреме
ДОЖИВЉАВАЈУ КАО ЛИЧНУ ДРАМУ СМРТ СВАКОГ ПАЦИЈЕНТА: Самохрана мајка дочарала како је на првој линији корона фронта
Колатерална штета у целој причи нашли су се возачи камиона који су остали заглављени код Довера чекајући на трајект који ће их преко Ламанша пребацити до француског Калеа, а одатле до жељених дестинација. Међу њима, нашло се доста возача камиона из наше земље који чекају да се њихова ситуација реши.
А њихова ситуација свакако није лака. Кажу да су гладни и уморни. Време им није наклоњено, нестало им је хране и воде, а немају ни интернет конекцију како би могли да одржавају контак с породицама али и да дођу до нових информација.
Игром случаја постао преводилац
Ипак и у овако екстремној ситуацији, трачак наде је био у хуманости људи који су се организовали да помогну једни другима. Тако је су се Мађари у Енглеској организовали да односе намирнице заробљеним возачима, а у помоћ око споразумавању са Србима је притекао Ренато Молнар који је и сам "заглављен", али у Немачкој.
Молнар каже да је видео да су се његови сународници који живе у Енглеској организовали да деле помоћ у храни, води и лековима, а онда је одлучио да ту информацију преведе на српски и подели у групама на Фејсбуку у којима су возачи са српског говорног подручја.
- Преводим коме треба помоћ. И ја сам у камиону без фамилије у Немачкој у Баварској. Говорим им где могу доћи до хране и воде. Јуче сам успео помоћи двојици људи да им донесу воду - рекао је Молнар.
Међу "заробљенима" налази се и Немања Каралић (30), родом из Ивањице, који је од понедељка буквално одсечен од света и тек чека да се укрца на брод.
- Овде је катастрофа. Сви путеви су затворени, све камионе усмеравају на локални аеродром Манстон, који више не може да их прими. На писти има сигурно око 10.000 возила. Осећамо се као затвореници. Хеликоптери нас само надлећу. Обезбеђује нас полиција и војска. Препуштени смо на милост и немилост, јер нити можемо даље, нити смемо да оставимо камионе. Нико нам не говори када ћемо да се тестирамо, интернет везе су јако лоше... Сви су љути, бесни, нервозни и огорчени... Много је хладно. Дува јак ветар и пада киша. Ту смо већ превише дуго. Тек јуче смо добили храну, воду, конзерве, хлеб... Не знамо до када ћемо остати заробљени. Што је најгоре, камиони и даље пристижу, а нема више игла где да падне - испричао је у очају Каралић.
Туча са полицијом
Како каже, ситуација је у једном моменту била драматична и напета. Дошло је прво до стравичне расправе, а онда и туче између камионџија и полицајаца. Срећом, страсти су се брзо смириле.
Немања каже да не види крај агонији, а највећи страх му је да неће стићи да са својом породицом проведе предстојеће новогодишње празнике.
- Не требамо нашим породицама, деци, женама, родитељима... Нисмо били целе године заједно, зашто бисмо били сада за празнике који нам долазе?! Ако сте заборавили, током ове године, у јеку највеће пандемије, захваљивали сте нам, аплаудирали и називали херојима. А пар месеци касније ово. Ми можда газимо пут крвав, али га газимо као јунаци - поручио је Каралић, бесан због одлуке француских власти.
Масовна тестирања
Како преноси АП, саобраћај је од јуче покренут. Масовно тестирање возача ради енглеска војска, а помажу им и француски ватрогасци.
Више од 700 камиона добило је дозволу да наставе пут од када је Француска пре два дана поново отворила границу за лица која имају негативан ПЦР тест.
Неки од њих блокирани су већ седам дана.
Британска железница организовала је поделу хране овим људима. Седам возова са храном кренуло је из Лондона у последњих 48 часова, а у акцији помаже и организација "Војска спаса".
Око 5.000 возача и даље не могу да крену кући и налазе се у својим возилима на затвореној деоници ауто-пута М20 и у самом Доверу.