НЕВИДЉИВИ СОЈ ОМИКРОНА СТИГАО У РЕГИОН: Нови "стелт" вирус два пута заразнији, огласио се др Тиодоровић
Мутације и промене вируса нису ништа необично, што смо могли да видимо кроз сојеве корона вируса - алфа, бета, делта и сада омикрон соја.
Оно што јавност често збуњује су подваријанте неког соја, па је тако својевремено делта сој имао и своју "сестру" делта плус, сој који, рецимо, није регистрован у нашој земљи.
Иако је делта и даље у циркулацији, омикрон је свакако постао доминантан, међутим, оно што све интригира је нови подсој омиркона, такозвани "стелт", као и то колико је опасан и шта нам он доноси.
Држава напунила новчанике грађана: Пензионерима више од 50.000 динара и ТУ НИЈЕ КРАЈ!
НИШ ПОНОВО ОБОРИО РЕКОРД: Корона букти на југу Србије, број заражених прешао 1.100
КОРОНА НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА ДИВЉА У СРБИЈИ: Више од 17.000 новозаражених, велики број преминулих особа
Ова нова подваријанта регистрована је у Хрватској, али и у Словенији, те се намеће питање важно за нас, шта нам доноси ова нова варијанта уколико се појави на нашим просторима.
Наиме, подваријанта са ознаком БА2, популарно назван "стелт" или невидљиви омикрон, према информацијама које нам долазе из неких земаља, заразнији је до два пута од првобитне варијанте омикрона. Иако о омикрону долазе опречне информације, оно што је засигурно је да је свакако нови сој, или пак подваријанта, заразнији облик, с тим што између прве у друге варијанте омикрона нема драстичног повећања када је заражавање у питању, па се закључак намеће сам, стелт је скоро идентичан првом облику, па су и симптоми слични, ако не и потпуно исти, као код омикрона.
На питање медија шта нам доноси омикрон, односно подваријанта овог соја који се зове "стелт", епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић одговара да наука није ријалити програм, и да се ствари одвијају по биолошким законима. Што се тиче "стелта" и генерално омикрона, професор каже, пажњу треба усмерити на нешто конкретније, као што је поштовање епидемиолошких мера, а не на нагађање.
- Сада имамо информацију да је подваријанта омикрона у Хрватској, па добро, можемо је открити и ми овде, и ту нема ничег спорног. Проблем је што нема јасне слике о том соју, немају је и они који су међу првима открили омикрон сој. Немамо ни конкретно нешто из Велике Британије, ни из Шведске, нити било шта на основу чега ћемо донети неки закључак и рећи то је тако. Мој савет је да се не треба бавити тиме, него се суздржавати скупова, придржавати се мера, и наравно посветити се вакцинацији. То је једини исправан пут у доба када смо суочени са епидемијом, објашњава професор Тиодоровић.
Стелт је до сада регистрован у 40 земаља, Велика Британија пријавила је девет одсто, а САД осам одсто случајева ковида изазваних вирусом БА2. Оно што је став свестке научне јавности, да је потребно време како би се утврдило више о овом подсоју.
Оно што знамо је да БА.1 чини 98,8 одсто секвенцираних случајева који су достављени јавној бази података за праћење вируса ГИСАИД од 25. јануара. Међутим, неколико земаља извештава о недавном повећању случајева БА.2, према Светској здравственој организацији (СЗО). Како пише "Гардијан" поред БА.1 и БА.2, СЗО ту су још две подваријанте, - БА.1.1.529 и БА.3, генетски блиско повезани, али свакако за нас мање важни.
Иако смо глобално посматрано, после стишавања делте, имали кратко "примирје" док је омикрон на светском нивоу подигао бројке заражених највише од почетка епидемије.
Професор Сешадри Васан, истраживач вакцине против ковида из Аустралијске агенције за науку, ЦСИРО, рекао је да је анализа ГИСАИД-а показала да је од 27. јануара пријављено 10.811 секвенци БА.2 из целог света, али 90 % секвенци долази из три земље: Данске (8.357), Индије (711) и Велике Британије (607).
- До сада, докази наших колега у Данској показују да, иако би ова подваријанта могла брже да се шири, нема доказа да изазива озбиљније симптоме. Због тога је важно да останемо мирни и да наставимо са постојећим мерама као што су вакцинисање и придржавање социјалног дистанцирања, маски и локалних смерница - рекао је он.