Ни дрога, ни цигарете, ни алкохол - много ГОРЕ! Ове ствари СВАКОДНЕВНО убијају МЛАДЕ У СРБИЈИ, а да то и не знају!
Деца у Србији масовно пуше наргиле, у којима има чак 15 пута више угљен-моноксида, катрана и других отровних састојака него у обичном дувану, упозоравају лекари!
Чак је и Светска здравствена организација указала на то да је сат времена дувања, колико обично траје једна сесија, горе него сто попушених цигарета!
Само у Београду регистрована су 44 наргила-бара, у којима запослени без икаквих провера дозвољавају улаз чак и деци млађој од 15 година, иако је то забрањено.
Штетно по здравље
Ова опасна забава, према речима лекара, може да изазове карцином плућа и ждрела, али и да утиче на кардиоваскуларне проблеме и ширење разних зараза. Докторка Клинике за пулмологију КЦ Србије Ика Пешић потврђује податке СЗО и напомиње да су млади у Србији у заблуди јер мисле да је наргила мање опасна него цигарета, а нису свесни колико угрожава здравље.
- Наргила је прави притајени убица, јер дување у ове справе делује безазлено, пошто су отрови замаскирани којекаквим сладуњавим аромама. А, у ствари, у њима има чак 15 пута више угљен-моноксида и катрана него у обичним цигаретама. Ту су и разни тешки метали и друге токсичне и канцерогене материје које изазивају пре свега рак плућа, уста и ждрела - упозорава др Пешић и додаје да то није једина опасност од ове лоше навике.
- Претерано конзумирање наргила може да prouzrrokuje инфаркт или мождани удар. А посебна опасност вреба из чињенице да се дим увлачи из преко посебног пластичног наставка, који се не мења баш редовно, па је препун вируса и бактерија. Зато од уста до уста могу да се пренесу заразе попут мономунклеозе, хепатитиса, херпеса или грипа - каже она.
Опасна забава
Специјалиста опште праксе др Бранка Грујић упозорава да наргила, иако није психоактивна супстанца, и те како изазива зависност и озбиљно нарушавање здравља младих.
- Чињеница је да је сат времена коришћења наргиле исто као 100 попушених цигарета више је него алармантна. Зато ме чуди да нико од надлежних не контролише како послују ови барови, у којима се деца несвесно трују. Дим је гушћи и јачи од оног у цигаретама, али има пријатан мирис, па многих нису ни свесни колико штетних материја из тог дувана улази у њихова плућа. Сви се правдају тиме да то није дрога. Али, јесте отров, канцерогена супстанца, која ствар азавиност после неког времена. Дакле, никако није безазлена - истиче др Грујић.
Према њеним речима, највећи проблем је што се овом "хобију" све више одају деца млађа од 15 година.
- Највише забрињава то што се све више наргила-барова отвара поред школа, па деца имају прилику да конзумирају ову опасну супстанцу од ујутру до касно у ноћ. Зато сматрам да би надлежне службе малолетницима морале да забране посећивање наргила-барова - сматра саговорница.
Нико у баровима не поштује забрану
Малолетницима је званично законом забрањен улаз у наргила-барове, али то правило нико не поштује, нити проверава да ли се спроводи. У једном од ових локала радници су рекли да муштеријама траже личне карте само ако је очигледно да немају 18 година.
- Када видимо да неко изгледа као да је на граници пунолетства, онда га пуштамо. таква је препорука. У почетку смо тражили личне карте, међутим, то више нико не поштује. једино ако видимо да дете очигледно нема 18 година, онда му кажемо да не може да уђе - објашњавају радници у једном наргила-бару у центру Београда.