ОБИЧАЈИ У НОЋИ УОЧИ ВИДОВДАНА: Посебни РИТУАЛИ ЗА ЖЕНЕ - три ствари стављају под ЈАСТУК, а онда изговарају ОВЕ РЕЧИ!
Сутра се прославља Видовдан, велики празник СПЦ и значајан датум у српској историји, који се празнује радно.
Између осталог, Видовдан важи и за дан прорицања и гатања, најчешће уз помоћ траве вид, познате у народу и као видац, видић, видовка или видовчица. Један вековима стар ритуал изводио се управо у ноћи пре Видовдана…
Манифестација "Сомборски котлић": Роквићи одушевили, награду за најбољи паприкаш добио Томислав Јокић (ВИДЕО)
НОСИМО ЈЕ КАО МОДНИ ДЕТАЉ, а то је сасвим погрешно! Зашто се стварно носи БРОЈАНИЦА и то баш на ЛЕВОЈ РУЦИ?
У ЛАЗАРЕВОМ ГРАДУ ВЕНЧАЊЕ ПО ЦАРСКИМ, СРЕДЊОВЕКОВНИМ ОБИЧАЈИМА: Дворска трпеза, гађање јабуке и узбуђење на врхунцу
Наиме, верује се да видова трава, која се од давнина сматрала биљком за гатање, девојкама у сан доводи будућег мужа. Али, и удате жене требало би да опробају трик са видовом травом. Пошто око Видовдана расту две врсте травчица: видовчица - јакоцрвеног и малог цвета и модра вида, сличног цвета. Треба их пронаћи обе, убрати и ставити под јастук. Удате жене, шта сањају те ноћи то ће им се и десити.
Међутим, за девојке важи друго веровање. Оне би требало да видову траву, парче хлеба и мало соли да ставе под јастук. Пре него што легну, треба да изговоре:
"Виде, Виде! Тако ти соли и хлеба, земље и неба, кажи ми ко ће ми бити суђен. Нека ми изађе на сан."
Према народним веровањима видова трава помоћи ће младим неудатим девојкама да кроз врло кратко време упознају будућег мужа.
Пре спавања, треба и да изговоре: "Свети Виде невиђени, дођи драги суђени, дођи ноћас у мој сан, дођи на мој први састанак." Те девојке, како се верује, ће већ у наредних неколико дана упознати будућег мужа.
Једна верзија ове бајалице спомиње и детелину са четири листа: "Ако је далеко - ево му детелина од четири крила нека к’ мени долети". Такође, верује се да на Видовдан треба устати пре зоре и, гледајући према Сунцу, рећи: "Ој Видо, ој Видовдане, дај ми вид док сам жив!"
На Видовдан се гледа и какво је време - ако овог дана буде ведро, сву одећу треба изнети напоље да се проветри и напуни добром енергијом. Ако буде облачно, потребно је прекрстити облаке, па ће и киша која падне бити благотворна и добра за усеве.
Тек 1892. године Српска православна црква је Видовдан први пут унела као празник у своје календаре, стављајући га у заграду иза пророка Амоса и кнеза Лазара, чије је култове неговала. Због тога што се најважнији догађај у српској историји у минулих шест векова, Косовски бој, одиграо на Видовдан 1389. године, преплићу се историјска збиља и народни обичаји и веровања, па се косовски мит, као најразговетнији знак српске народне свести, развијао упоредо с паганским култовима старог словенског божанства Вида.