О ИСЦЕЛИТЕЉСКИМ МОЋИМА ОВОГ МАНАСТИРА ПРИЧАЈУ И НАРОДИ ДРУГИХ ВЕРА! У целости изграђен по жељи Светог Саве - догађају се чуда
Вековима јединствена светиња Манастир Милешева држи на окупу три културе и три народа.
Управо чињеница да се Милешевска епархија простире на тромеђи (Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина) чини ову светињу другачијом од осталих, а о исцелитељским моћима које се везују за сам Манастир Милешеву, као и за Светог Саву, причали су сви, па и народи других вера.
Поред тога што манастир краси најпознатија фреска "Белог анђела", која представља једно од највећих богатстава, како српске тако и европске културе, Милешева се може похвалити и бројним другим обележјима.
КВОТЕ КАЖУ – ТРАМП СЕ ВРАЋА? Бивши председник главни фаворит да сруши рекорд стар 130 ГОДИНА!
РОЂЕН И ОДРАСТАО КАО НЕВЕРНИК, А ОНДА ЈЕ ПОВЕРОВАО У ХРИСТА: Славимо преподобног Теодора Освећеног, био је ученик великог свеца
МЕСТО У КОМЕ СЕ ДОГАЂАЈУ ЧУДЕСНА ИСЦЕЉЕЊА! Ову светињу у Србији посети милион људи - игуман открио детаље
СПАСЕНА ОД ОГЊА
- Не знам колико сте о томе знали до сада, али Милешева је грађена као гробна црква Светог Саве. Он је свакодневно надгледао њену изградњу и фрескописање. Дакле, она је у целости саграђена по жељи Светог Саве, зато Милешева и данас одише својом непролазном лепотом. Турци јесу спалили мошти Светог Саве, али Свети Сава никада није отишао из Милешеве - прича владика милешевски Атанасије Ракита.
Додаје да се присуство духа Светог Саве и дан-данас осећа и да је управо он помогао да верници СПЦ у Црној Гори победе безбожничку власт. Владика истиче и посебност места названих Савин лакат и Савина вода.
- Светачки култ Саве је сметао Турцима јер су и локални муслимани веровали у исцелитељску моћ његових моштију. Вековима је српски народ испредао бројне легенде о свом омиљеном светитељу и те легенде су и данас живе и нарочито су присутне у пријепољском и пљеваљском крају. Једна од легенди каже да, када грешан човек приђе Савиној води, она престаје да тече из малог стеновитог отвора.
Лева рука Светог Саве, која је чудом спасена од спаљивања на Врачару, чува се и данас у Манастиру Милешеви, мада је било неких назнака да ће бити пребачена у Манастир Свете Тројице у Пљевљима.
БОЖЈИ БЛАГОСЛОВ
- Рука је у Милешеву донета пре десетак година из Манастира Свете Тројице, где је брижно чувана више стотина година. Тројички калуђери су ову руку откупили од Синан паше и сачували је до наших дана. Дали су за њу све благо које су имали. Сада је у Милешеви зато што је ту безбеднија - открива владика.
Он подсећа да се, поред руке, у манастиру налази и чудотворни жезал (штап) Светог Саве.
- У Цркви Свете Тројице у Пљевљима, која је такође под Милешевском епархијом, налази се и кивот овог светитеља, а обе светиње су тројички калуђери откупили од Синан паше. Надалеко је познато да жезал и кивот Светог Саве имају исцелитељске моћи, о чему су писали чак и средњовековни путописци. Ове реликвије су велики божји благослов за целу нашу епархију.
Владика истиче да је фреска "Белог анђела" једно од најлепших уметничких остварења у свету.
- Она је део композиције "Мироносице на Христовом гробу" и улога Белог анђела је у томе што најављује васкрсење Христово, како онда тако и сада. Оно је постало заштитни знак, не само Милешеве већ и целе Милешевске епархије, која се налази под крилима Белог анђела.