ОБАВЕЗНО ПРОВЕРИТЕ ОВО ПРЕ НЕГО ШТО КРЕНЕТЕ НА ПУТОВАЊЕ: Ако нисте платили казну за паркинг - вратиће вас са границе
Уколико планирате да путујете ван граница земље, најбоље да проверите да ли сте уписани у Регистар неплаћених казни, јер може да вам се догоди да вас врате са границе.
Ко није платио казну, по Закону, не може да добије или обнови нека документа,
возачку или саобраћајну дозволу, а најгоре што може да се деси јесте да вас врате са границе када кренете на путовање. Иако је још пре шест година отворен Регистар неплаћених казни и даље се дешавају непријатна изненађења.Непријатна ситуација се догодила и Срђану Карићу који је дошао да региструје ауто, након чега је открио да има неплаћене казне за прекорачење брзине.
ОТКРИО РАЗЛОГЕ ЗБОГ КОЈИХ СЕ ВРАТИО У СПЛИТ: Прва исповест Ненада Периша након одласка из Београда - СРЦЕ ДА ПУКНЕ ОД ТУГЕ
Најважније градилиште у Београду, Србији и региону: Грађани добијају нови здравствени објекат
ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ ТРИ СВЕЦА: Велики дан - за срећу, мир и благостање у кући данас прочитајте ову молитву
- Десило ми се да сам променио адресу, нормално пријавио се на другој адреси, међутим то није регистровано у систему. Мени су казне стизале на стару адресу, ја то нисам могао да подигнем и када сам био у ситуацији да је требало да продужим регистрацију нисам могао - каже Карић.
У овлашћеном сервису за технички преглед и регистрацију аутомобила кажу да се често дешава да се возачи непријатно изненаде када им саопште да се у систему појавила блокада због неплаћених казни и да због тога не могу да им издају регистрациону налепницу.
- Могу да буду казне и за непрописно паркирање, може да буде прекорачење брзине, може да буде било који саобраћајни прекршај, значи ако нису на време измирили своје обавезе и уколико имају блокаду морају да иду у МУП да сами прво реше, па онда да добију налепницу - објашњава Живко Марковић из Агенције за регистрацију возила.
Догађало се током лета да целе породице у аутомобилима буду враћане са граничних прелаза због неплаћених казни од неколико хиљада динара. Један од разлога је и то што комунална милиција, саобраћајна полиција и "Паркинг сервис" већ скоро две године не остављају казне за непрописно паркирање на шофершајбнама аутомобила.
Ако не могу на лицу места да уруче казну прекршиоцу, то чине искључиво слањем обавештења о прекршајном налогу на кућну адресу власника аутомобила.
- Тамо стоји да морате да подигнете то решење било преко интернета, било непосредно и ако га не подигнете после рока од 15 дана он производи правно дејство - каже адвокат Александар Радивојевић.
Било да сте пронашли обавештење у сандучету или не, прекршајни налог ступа на снагу после 15 дана. Од тог момента у року од осам дана могуће је платити упола мању казну, али најчешће они који не виде обавештење пропусте и ову шансу. Како би се избегле непријатности, препорука за све је да провере да ли се налазе у "Регистру неплаћених казни и других новчаних износа" на сајту Министарства правде.
- Подаци се уносе од стране писарнице Прекршајног суда у Београду, они се уносе на дневном нивоу, уносе само казне и новчане санкције из правоснажних осуђујућих пресуда, на исти тај начин на дневном нивоу уколико је нека казна плаћена она се брише из регистратора - наводи судија Прекршајног суда у Београду Ђуро Павлица.
Други начин да возач провери да ли постоји нека казна за коју не зна, јесте да са личном картом оде на шалтер писарнице Прекршајног суда у Београду и тражи листинг предмета на своје име. У Прекршајном суду у Београду кажу да тренутно имају хиљаде предмета због саобраћајних прекршаја.