РЕУМАТСКИ БОЛЕСНИЦИ НА УДАРУ ТЕМПЕРАТУРНИХ ШОКОВА! Временска прогноза је таква да је наредних седам дана једна ствар ОБАВЕЗНА ЗА СВЕ
Услед високих температура и високе влажности ваздуха може да дође и до топлотног удара.
У Србији се до петка очекује претежно сунчано, топло време уз могуће пљускове са грмљавином.
Максимална температура биће од 30 до 34 степена, а данас у Војводини, централним и источним крајевима стиже освежење са кишом.
Према најави РХМЗ прва два дана ове седмице биће нестабилна са пљусовима и грмљавином, док ће у осталим данима ова појава бити ретка. Лекари Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" упозоравају да услед високих температура и високе влажности ваздуха може да дође и до топлотног удара.
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) у биометеоролошкој прогнози упозорава на појачане тегобе код већине хронично оболелих пацијената те им се саветује опрезност. Главобоља и реуматски болови су очекивани као метеоропатске реакције.
Докторка у Заводу за ургентну медицину у Нишу Горица Радомировић рекла је да су у последња три дана имали око 670 прегледа у амбуланти, 250 интервенција на терену и више од 1.000 позива грађана, што је последица високих температура које сметају и здравим особама.
- Током високих температура повећана је влажност ваздуха и смањено струјење ваздуха, те се јављају различите манифестације од топлотних осипа и топлотне исцрпљености, па и до топлотног удара. То се најчешће дешава код хроничних пацијената и старијих особа - казала је др Радомировић за ТВ Хепи, преносе агенције. По топлом времену препоручила је шетње у ранијим или каснијим сатима, памучну, лагану гардеробу, као и унос веће количине течности.
И др Радмила Шехић саветује да да и здраве и оболеле особе треба физички и ментално да се поштеде додатних напора, да избегавају да буду напољу у најтоплијем делу дана.
- Исхрана треба да буде лагана уз свеже воће и поврће. Обавезан је унос течности, посебно воде. Треба се хидрирати помало, континуирано, док облачење треба да буде примерено - лагани, лепршави материјали, а не синтетика и чврсте тканине, припијена и тесна одећа која не дозвољава расхлађивање тела и знојење, чиме се додатно прегрева организам. Препоручљиво је затамњивање просторија, као и повремено прављење промаје. Клима је неопходна у савремено доба, али у соби не би требало да буде више од шест до седам степени разлике у односу на спољашњу температуру.
Високе температуре утичу на пад крвног притиска, па се може десити да чак и млади људи који су дуже време били изложени високим температурама осете малаксалост, слабост, вртоглавицу... Могућа је и сунчаница, а као најозбиљнија компликација јавља се топлотни удар, који представља слом целог нашег центра за терморегулацију - навела је др Шехић за Курир.
Извор: Србија Данас/АЛО!/Сузана Трајковић/М.А.