ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Ови симптоми показују да ваша ЈЕТРА отказује! Уз пет намирница потпуно ОЧИСТИТЕ највећу жлезду
Јетра је највећа жлезда у људском телу, у којој око 300 милијарди ћелија јетреног ткива, званих хепатоцит, обављају више од 500 различитих физиолошких функција, од којих су многе неопходе за одржавање живота.
- Њено значење се још више испољава у различитим болестима у којима узрочници на разне начине могу оштетити њену грађу и функцију и довести до обољења - упозорава проф. др сц. Душко Кардум, гастро-ентеролог-хепатолог из Завода за гастроентерологију КБ-а Дубрава. Додаје да болести јетре могу захватити све њене делове - јетрене ћелије, жучне канале, крвне и лимфне судове. Најчешће болести јетре су алкохолна и вирусна болест јетре, масна јетра и оштећење јетре лековима.
ОГЛАСИО СЕ АНОУ ДЕБАО: Ево шта је у свом видео обраћању поручио Србима (ФОТО/ВИДЕО)
РАДНИЦА БЕОГРАДСКЕ ПЕКАРЕ ШОКИРАЛА: Стидим се што сам део ПРЕВАРЕ, само кифле су сигурне! Ћутим да не изгубим посао
САВ БОЛ И ЖРТВА МАЈКЕ У ЈЕДНОЈ СЛИЦИ: Мали Деспот спава у Тиршовој, мама се не одваја од њега ни ноћу (ФОТО)
Симптоми болести јетре:
- Умор и мањак енергије и генерално лоше стање организма
- Успорена пробава, повремене мучнине и повраћање
- Проблеми с кожом (свраб и промена боје коже, односно жућкасти тен)
- Болови у подручју стомака, испод десног ребреног лука
- Таложење масноћа око струка
Здрава дијета, довољно воде и кретање за здравље јетре
- Здрава дијета за здраву јетру подразумева пијење једне до две литре воде на дан, свакодневну физичку активност и велике количине поврћа, посебно тамнозеленог, као што су радич, рукола, раштан и слично, као и воће, посебно јабука, крушака и других воћака које су богате пектином. У исхрани свакако треба да буду заступљене житарице, грашак, пасуљ, грахорице, ораси и семенке. Медитерански тип исхране, богат маслиновим уљем и рибом, врло је добар јер су маслиново уље и риба сигурни чувари јетре - истиче проф. др Кардум.
Топ пет намирница за јетру
Тамнозелено лиснато поврће - блитва, купус, раштан и слично поврће изузетно су богати хлорофилом и бројним антиоксидансима који делују као "чистачи јетре" и суделују у очувању ћелија јетре.
Горко поврће - артичоке, шпаргле, цикорија, радич, рукола, маслачак, броколи, купус, кељ и карфиол садрже глукозинолате који повећавају ензимску активност јетре и њену способност да неутралише деловање токсичних материја.
Коренасто поврће - првенствено шаргарепа, цвекла и пешун садрже биолошки активне материје и микронутријенте који појачавају деловање ензима битних за елиминацију токсина из јетре. Стога се саветује њихова употреба у изради свежих домаћих сокова.
Свеже воће - стручњаци највише препоручују воће богато пектином, као што су јабуке, крушке и бобичасто воће, који између осталог утичу на снижење холестерола у крви.
Цитруси - садрже веће количине витамина Ц, за које се сматра да подстичу производњу жучи, а тиме и отапање штетних материја и њихову елиминацију. Исто тако убрзава разградњу масти код оболелих од масне јетре.