"ОЧАЈНА САМ, СКОРО ДА НЕМАМО СЛОБОДНИХ МЕСТА" Директорка ковид болнице у Батајници алармирала Србију
"Тренутно је слободно пет места у полуинтензивној, десет на интензивној, а већ имамо листу чекања", навела је она.
Др Татјана Аџић Вукичевић алармирала је Србију рекавши да је очајна јер у ковид болници "Батајница" више скоро да нема места.
На дан када Кризни штаб заседа и одлучује о новим мерама, она је гостовала у Јутарњем програму Прве и рекла да се погоршања клиничких слика дешавају за пар минута и да је ситуација застрашујућа.
"ПРИМЕТИЛИ СМО НЕШТО ЧУДНО, НА ТО НИСМО БИЛИ СПРЕМНИ" Откривене нове последице короне, чешће погађају МЛАЂУ ПОПУЛАЦИЈУ
БРАТСКА ПОМОЋ И ПОДРШКА: У Србију стигла медицинска опрема из УАЕ
ОВЕ РУПЕ НИСУ ОД МЕТАКА, ВЕЋ ОД КОРОНЕ: Наша докторка објавила снимак плућа пацијента и за све има само једну поруку
- Радно време за нас не постоји од 4. децембра, ми смо највећа ковид болница у Европи и можемо да примимо више од 930 пацијената. Ситуација је толико алармантна, и толико критична, да је сваким даном све гора и гора. Ја не знам шта нас све држи будним, нас здравствене раднике, да и даље дајемо максимум од себе јер наши пацијенти немају нигде другде да се лече, они не могу у Швајцарску, на клинику Мејо, они морају да се лече у Србији - рекла је она.
- Тражила сам од лекара да ми доставе тачан број, колико је људи за 13 недеља легло код нас. У питању је 4.500 пацијената. Ми смо отворили још 11 интензивних нега, још 400 кревета сам пустила у рад. Ситуација је толико напета, пренапрегнута, да ја другу реч немам осим застрашујуће - рекла је др Аџић Вукичевић.
Тренутно је слободно пет места у полуинтензивној, десет на интензивној, а већ имамо листу чекања. Ноћас је било 44 пријема, преко дана 53, и сваког дана је тако.
- Ковид болница ради једним невероватно динамичним темпом, лекари различитих специјалности, има нас 15 пулмолога и ми смо најодговорнији за то што се дешава. За нагле промене терапије, клиничке слике, за стављање људи на асистирану вентилацију сад и одмах... Када завршим вашу емисију, идем даље у обилазак пацијената. У једној соби са 17 пацијената, мушких и женских, кренула сам редом. Млад пацијент, 1972. годиште, био је на високом протоку кисеоника, погледали смо снимак. Док смо обишли круг, он се толико погоршао да је био за интубацију - рекла је она.
- Ми примамо болеснике са тешким и средње тешким клиничким сликама, не можете таквог пацијента у Арену да пошаљете, или негде где нема могућности адекватне помоћи да би могао да дише - рекла је др Аџић Вукичевић.
- У контакту сам са члановима медицинског дела Кризног штаба. Ја сам за најоштрије мере, предлажем да се затворимо и да забранимо кретање као прошле године. То је грозно и мучно, бити закључан у кући али другог начина нема. Од 12. јануара имамо британски сој вируса, његов степен трансмисије је три пута већи него вуханског, његова пријемчивост за плућа је такође три пута већа, а можда самим тим и смртност. Ако имамо више од 35 одсто свих изолата британског соја, то говори више од речи. Нема више шале, ово мора да се најозбиљније схвати. Купујемо време, а немамо га. И маске морају да се носе и на отвореном, да се апелује на људе да се изврши широка вакцинација становништва. Средином јануара имали смо погодну ситуацију јер смо се за Нову годину и око Божића придржавали мера, а сада, када је наступила ова колективна хистерија са зимовањима на Златибору, Тари и Копаонику, када су се концерти одржали, када је допуштено да хиљаде одлазе на Задушнице, немам друге речи - рекла је она.
Када види снимке гужви са концерата или зимских дестинација, др Аџић Вукичевић каже да не схвата тај степен неодговорности.
- Према својим родитељима, деци, бакама, декама, ужас један! Ишла сам насумице међу пацијентима јуче, питам повремено, где сте се заразили? Питам баш човека, има око 75 година. Каже, не знам, када одем по новине или у радњу, носим маску. Али ћерка и унук су се вратили са зимовања - рекла је она.