Од крвавог масакра до роштиљања у природи: Зашто славимо ПРВИ МАЈ?
Иако су прве асоцијације на празновање Првог маја, међународног празника рада - роштиљање, опијање и ленчарење, истина је да је повод за обележавање овог датума који се слави од 1889. био далеко од поменутих категорија.
Био је то празник којим су припадници и симпатизери радничког покрета, барем у почетку, обележавали сећање на своје жртве које су припадници покрета поднели како би се изборили за већа радна права.
Идеја заправо потиче из 1884. кад су водећи амерички синдикати, по угледу на канадске другове, тражили доношење закона којим би се установило осмочасовно радно време.
Дирљива прича из дома Васиљевића ће вас одушевити: Погледајте какву необичну другарицу имају Тодор и Урош (ВИДЕО)
КОНОБАРИ СА МАСКАМА, ОБАВЕЗНА ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА УЛАЗУ: Србија ће једино на овај начин моћи у кафиће од понедељка
Пошто тражени закон није ступио на снагу кад је требало, до 1. маја 1886, организован је масовни штрајк у САД, који је у Чикагу попримио драстичне мере кулминирајући крвавим масакром на Тргу Хејмаркет.
Шта се тачно догодило, никад није детаљно утврђено. Према званичној верзији, неко је усред протеста бацио бомбу на полицајце, након чега је полиција наредила да се штрајкачи разиђу.
Уследила је до тада невиђена пуцњава. Бомба је на месту убила једног полицајца, укупно их је страдало осам, а број погинулих радника никада није објављен.
Све се збило за невероватних пет минута: седам радника је након протеста осуђено на смрт, а суђење које је уследило окарактерисано је својевремено као "највећи подбачај америчког правосуђа".
Процесуирани су углавном немачки анархисти и организатори радничке борбе, међу којима је тражена и особа која је на Тргу бацила бомбу. Тужиоци су убрзо признали да ниједан од окривљених није бацио бомбу.
Мистериозни бомбаш никада није откривен, а радници су претпоставили да иза целе "ујдурме" стоје послодавци. Једна од најпопуларнијих теза из тог времена била је да је бомбу бацио или неки од полицајаца или неко из злогласне Пинкертонове агенције, како би се штрајкачи приказали у што лошијем светлу, легализовао њихов прогон и напослетку минирало деловање радничког покрета.
У минулом веку овај празник се позиционирао пре свега као анархистички и социјалистички датум, те је баш у тим круговима познат и као Међународни дан радника, односно Празник рада.
Мало је познато да је прва капиталистичка земља која је славила Први мај била Хитлерова Немачка, да су сви фашисти, осим нациста репресивно забрањивали прославу овог датума, као и да за разлику од бивших комунистичких земаља, у Италији и Француској не заобилазе да организују протесте на овај дан.
За наше поднебље уз овај празник везује се обичај такозваног првомајског уранка. Реч је о светковини која се састоји у томе да се 1. маја порани у природу или чак да се оде дан раније и уз логорску ватру проведе ноћ.
Најчешће се током уранка спрема неко јело у котлићу или на роштиљу. Међу Србима је овај празник веома распрострањен. Готово сваки град у Србији има своја традиционална првомајска излетишта, а најчешће су то зелене површине изван града.
У Северној и Централној Европи, ноћ уочи првог маја се назива Валпургина ноћ (по светој Валпурги). То је прослава плодности, приликом које се пева и пије до дуго у ноћ и пале се ватре.
КАДА ЋЕМО МОЋИ НА СВАДБЕ И РОЂЕНДАНЕ? Несторовић рекао датум, важиће ова СТРОГА ПРАВИЛА
КОШУТЊАК ЈЕ ЗА 1. МАЈ ПРАЗАН: Ипак, овај СРАМОТАН ПРИЗОР из прелепе природе ће вам се згадити (ФОТО)
ХИТ СНИМАК! НИКО ДРУГИ, САМО СРБИЈА: Кинескиња рекла ОВО о нашој држави, а коментари нису престали да се ређају
Сви гледају ову ФИЛИПИНКУ НА ТИКТОКУ, а нико није видео слику на вратима - ИМА ВЕЗЕ СА СРБИЈОМ (ВИДЕО)
СВАКА ЧАСТ! Пензионер Ђорђе прешао више од два милиона корака за време карантина