"Није хтела да остави пацијенте, потонула је као капетан брода" Огласила се ћерка преминуле докторке Дуде
Колеге имају само речи хвале за докторку Дуду.
-Моја мајка је свакога дана у сваку смену одлазила врло храбро, без дилеме, иако је знала, као и ја и отац, да је ризична група и да је у првим редовима у борби с вирусом- рекла је Ивана Вељић, ћерка бивше начелнице Инфективног одељења Опште болнице у Лесковцу Душанке Живковић (62), која је изгубила битку са вирусом корона.
Прва на фронту, лечила док је корона није сломила: Како је вирус однео омиљену лесковачку докторку Дуду?
ДР НЕСТОРОВИЋ ОТКРИВА: Ситуација је под контролом, данас одлука о ПОЛИЦИЈСКОМ ЧАСУ током ускршњих празника
ДАНАС ПОЧЕЛО ПОПЛОЧАВАЊЕ ОЛИМПИЈСКОГ БАЗЕНА У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Радове финансира ЕУ
Она је преминула 11. априла у болници "Драгиша Мишовић" у Београду.
Инфектолог Душанка - Дуда Живковић била је међу првима од 32 здравствена радника у Лесковцу заражена вирусом. Као болесник са дијабетесом, пребачена је у Београд, где је после десетак дана подлегла опакој болести. Од вируса је оболео и њен супруг, проф. др Драгољуб Живковић и он се лечи на Инфективној клиници у Београду и у стабилном је здравственом стању.
О родитељима је у Београду бринула и њихова јединица Ивана, кардиолог у Клиничком центру и докторант, млада мајка на коју је сада пао цео терет. Каже да је од првог дана појаве вируса у свету стрепила за своју мајку.
- Још када се вирус појавио у Кини, знала сам да ће стићи у Србију и знала сам да ће моја мајка бити у првим редовима. И отац и ја смо покушали да је упозоримо, али није хтела да остави своје колеге и своје пацијенте. Биле смо стално у контакту, причала ми је са великом бригом о првом зараженом који је доведен на инфективно одељење и касније како се разбуктава вирус, али ни тада ниједног момента није размишљала да остане код куће - прича Ивана, која је својим родитељима подарила унуку Катарину.
Смрт докторке која је две деценије водила Инфективно одељење и имала услове за одлазак у пензију потресла је грађане Лесковца, а посебно њене колеге, који предлажу да будући овдашњи здравствени центар понесе њено име.
- Пре три недеље на дежурству нам је причала да нас тежак и опасан посао очекује у овој пандемији. Каза, не устукну, и даде живот на олтар своје части и професионализма. Здравствени центар Лесковац мора овој жени јунаку дати име "Др Душанка Живковић" - сматра Миодраг Миладиновић, интерниста у лесковачкој болници.
И друге колеге кажу да је била одличан стручњак и још бољи човек.
- Њен одлазак је трагедија за нашу болницу. Она јесте хероина, колегиница коју сам посебно уважавао, најпре због њене стручности, потом што је била тихи друг, добра супруга, мајка и бака - каже директор болнице Небојша Димитријевић.
Доктор Александар Рангелов је пореди са капетаном брода:
- Дуду ћу памтити као капетана који је потонуо са својим бродом, као официра који је погинуо на бојном пољу спасавајући своје војнике, као мајку која се бацила у чељуст звери да би спасла своју децу - .
Колега и кућни пријатељ неуролог Ненад Здравковић каже да је докторка Живковић била лекар, мајка, супруга, бака, колегиница, дама коју ће Лесковац памтити.
Брачни пар Душанка и Драгољуб Живковић били су и иначе пар за углед. Њихова љубав почела је још у гимназијским данима у Лесковцу и крунисана је 10 година касније браком и рођењем ћерке јединице, касније поносом својих родитеља.
Драгољуб Живковић, редовни професор на Машинском факултету у Нишу, био је три године председник општине Лесковац, изабран на првим демократским изборима у Србији после 2000. године, када је Душанка већ неколико година била на челу Службе за инфектологију Опште болнице у Лесковцу, службе којој је дала све своје знање, на крају и – живот.
На Инфективном одељењу у Лесковцу заражени су, наиме, сви лекари и све помоћно особље, а овој немани засад одолева само један искуснији лекар, који је одбио да прокоментарише смрт своје колегинице уз образложење да сувише боли.
Тек после вести да је заражено цело инфективно одељење, у лесковачкој јавности је почео да се тражи кривац.
Док директор Димитријевић тврди да је баш то одељење имало сву неопходну опрему, рачунајући и скафандере, још пре него што је вирус стигао до Ниша, те да је за масовно оболевање крива медицинска сестра која је унела вирус, неки од лекара који траже анонимност кажу да "прича не стоји", те да није било довољно опреме. Потврду за такве тврдње нисмо добили од Дудине ћерке.
Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са корона вирусом: 064 8945 235.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут": 011 2684 566
ДОКТОР ЛАЂЕВИЋ УПОЗОРАВА: У опасности мушкарци између 50. и 65. година и то са овом израженом особином
Лабораторија у Батајници добила појачање: Робот као испомоћ у обради тестова за корона вирус
Др Тиодоровић: "Нормализација живота тек у јуну" - То се неће односити на ову категорију становништва
Пандемија из минута у минут: У свету расте број жртава корона вируса, више од половине је у Европи (ФОТО/ВИДЕО)
Чланице Привредне коморе Србије донирале ланч пакете за полицију