ОПАСНА ИГРА МЕЂУ ДЕЦОМ У СРБИЈИ: Гуше се док се не онесвесте, а од смрти их дели НЕКОЛИКО СЕКУНДИ
"Игра дављења" је узела маха!
Међу основцима у Србији све је популарнија веома опасна „игра дављења“, чији је циљ да једно дете гуши друго све док га не онесвести! Интернет је препун стравичних снимака на којима клинци умало умиру после дављења, а Хитна помоћ је због ове смртоносне забаве већ неколико пута интервенисала у нашим школама.
НОВА БИЗАРНА ИГРА ХАРА МЕЂУ МЛАДИМА: Дечак (12) се убио док је снимао КАКО СЕ ГУШИ (ФОТО)
Бизарна игра стигла је у Србију из САД преко Француске, а њена поента је да онај кога даве издржи толико дуго да изгуби свест. Ако не издржи „изгубио је“ и испада из игре. Цео ритуал се снима и поставља на Јутјуб и друштвене мреже, а дешавало се да се цео ритуал заврши трагично.
Опасно по живот
Докторка Невенка Димитријевић истиче да је нова игрица већ неко време популарна међу основцима у Србији.
- Радим са децом тог узраста, па од њих сазнам каквим се опасним стварима баве. Тако сам сазнала за „игру дављања“, која се обично игра за време одмора или после школе. Поента нове игре је да дечаци и девојчице даве једни друге и да што дуже издрже без даха. Када дође до падања у несвест, игра је завршена и прелази се на друге учеснике. Да ствар буде гора, они све то снимају телефонима и каче на друштвене мреже. Према речима мојих колега у неким школама, Хитна помоћ је већ неколико пута морала да интервенише због ове лудости – објашњава др Димитријевић.
СТРАВИЧАН СНИМАК КРУЖИ ИНТЕРНЕТОМ: Деца глуме како НОЖЕМ нападају израелске војнике (ВИДЕО)
Према њеним речима, било је случајева да су лекари у последњем тренутку спасавали животе деце.
- У тренутку када се дете онесвести услед недостатка ваздуха, буквално га секунде деле од смрти. Намерно заустављање дисања, које обично траје око 45 секунди у игрици, обуставља рад срца и доток кисеоника до мозга! То је разлог због којег долази до падања у несвест и престанка пулса. Уколико се дете одмах не положи хоризонтално и не пружи му се прва помоћ, може доћи и до смрти – упозорава др Димитријевић.
Страдало на стотине младих
Европски истраживачки институти спровели су истраживање, које је показалода 419 анализираних видео снимака у којима деца играју „игру дављења“ имају више од 22 милиона прегледа.
- Подаци говоре да је на десетине тинејџера широм Британије, Аустралије, Канаде и Америке изгубило живот играјући ову болесну игру. Само у Француској у последње три године умрло је више од 60 децеод последице „игре гушења“. Чак 82 одсто деце у основним школама чуло је за ову игру, и то углавном од другова који ту игру сматрају забавном – наводи се у истраживању.
Председница удружења „Родитељ“ Драгана Ћорић каже да се ова пошаст појавила међу децом у Србији пре годину дана, а да се сада вратила и озбиљно раширила.
Живот није игрица
- Нажалост, овај „изазов“ се накратко појавио прошле године међу децом, али према подацима које имам, опет је популаран, вратио се у још већој мери. Ситуација је озбиљна и деца морају да науче да лајкови, коментари и популарност на друштвеним мрежама нису вредни њиховог живота. Свакако велику одговорност овде имају и родитељи, јер морају да знају шта им деца раде у слободно време и шта каче на своје профиле - наглашава Ћорићева.
Дечји психолог Бранка Тишма сматра да је нова "игра дављења" још један доказ да наша деца не знају да раздвоје стваран живот од виртуелног.
ЈЕЗИВЕ СЦЕНЕ! Дечаци се у игри заглавили у бетонском пролазу, а ватрогасци учинили немогуће (ВИДЕО)
- Развој интернета, друштвених мрежа, богата филмска индустрија са Запада, ријалити програми, све то погубно утиче на развој и понашање деце. Најугроженија су деца до 15 година, јер су подложни манипулацији, доказивању у друштву, праћењу трендова и поистовећивању са виртуалним јунацима, не мислећи о последицама – прича Тишма.