ОПАСНЕ ЧЕСТИЦЕ ПРОНАЂЕНЕ НА 30 ЛОКАЦИЈА У СРБИЈИ! Стручњак упозорава: Налазе се у ОВИМ производима, будите пажљиви
Проф. др Александра Буха Ђорђевић приближила је тему о ПФАС хемикалијама, па је рекла у којим се производима она налази.
ПФАС је хемикалија која се налази у малтене свим производима које су отпорне на воду и масноћу, а има и те како неповољан утицај на човеков организам.
Ове опасне токсичне честице пронађене су на чак 30 локација у Србији.
ОВО СУ СИМПТОМИ КРАКЕНА КОЈИ ХАРА СРБИЈОМ! Чекаонице домова здравља пуне, ево да ли је опасан нови сој корона вируса
"ПОСТ НИЈЕ ДИЈЕТА" Одговори на питања која муче вернике: Најлакше је да се одрекнемо нечег на пар недеља, а шта кад се заврши?
ЗБОГ НАТПИСА НА ОВОМ СРПСКОМ СПОМЕНИКУ ЉУДИ СЕ КРСТЕ: Нећете веровати шта је написано на њему (ВИДЕО)
Проф. др Александра Буха Ђорђевић из Факултета за фармацију у Београду, приближила је тему о ПФАС хемикалијама, па је рекла у којим се производима она налази.
- ПФАС хемикалије су полифлуороалкил супстанце, а оне броје преко 8.000 различитих једињења, а свима је заједничко постојање везе између угљеника и флора, која се сматра једном од најјачих веза у природи, па су самим тим изузетно отпорни у животној средини, па су тако добиле назив вечне хемикалије. Користе се у бројним индустријама, улазе у састав многих потрошачких производа који се свакодневно користе - започела је Ђорђевић, па је открила који су то конкретно производи:
- То је пре свега тефлонско посуђе. Потом су то теписи, намештај који се сматрају отпорни на воду и масне мрље. Такође се налазе у омотима за брзу храну, управо јер одбија маст и онда папир не може да буде масан. Такође их има у козметичким производима као што је конац за зубе, неки шампони, дуготрајна шминка...
Након истраживања која су направљена поводом токсичних супстанци, Европа је реаговала, а Ђорђевић је открила у ком смеру то иде.
- Охрабрује то што се европска агенција за хемикалије огласила и предложила да се целој групи тих хемикалија уради рестрикција, односно да се њихова употреба ограничи на меру која је есенцијална. Уколико се такав предлог нешто одобри, са производњом ПФАС хемикалија би се престало 2026. године, а до тад нам преостаје да будемо свесни хемикалије и где се оне све налазе и умањимо употребу. ПФАС изазива многе поремећаје у нашем организму као нпр пад имунитета, проблеми са метаболизмом...