ОПРЕЗ! ЕВО КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ ОТРОВНЕ ГЉИВЕ: Двоје деце је због њих већ у болници, а опасност вреба и са ПИЈАЦЕ
Неколико пацијената, међу којима и двоје деце, примљено је на Инфективно одељење ваљевске болнице због, срећом, лакшег тровања отровним гљивама.
Почетак лета сваке године доноси огроман ризик берачима гљива које сада, поготово после сезоне обилних падавина, бујају у шумама. Међутим, готово у сто одсто случајева догађа се да до тровања гљивама дође јер недовољно едуковани берачи мисле да су убрали, а потом и конзумирали јестиву гљиву, а заправо се ради о њиховим изузетно опасним двојницама.
Начелница Инфективног одељења болнице у Ваљеву др Снежана Арсенијевић потврдила је да су последњих дана збринули неколико пацијената, међу којима и два детета, због последица тровања гљивама, те да су срећом у питању била лакша тровања без тежих последица по здравље ових пацијената. Индикативно је, међутим, како је рекла др Арсенијевић, да су у питању били берачи који су се отровали заводницама, мислећи да беру јестиве лисичарке.
Дејану се губи сваки траг од како је отишао да бере печурке у шуми: Други нестанак за недељу дана у Прокупљу (ФОТО)
Водич за грађане чије су куће оштећене у поплавама: Ево шта прво треба да урадите и која документа су обавезна
На снази НАРАНЏАСТИ МЕТЕОАЛАРМ! Време опасно, а ево шта нас чека до краја недеље
- Због тога, заједно са Гљиварским друштвом Ваљево, упутили смо апел свим грађанима који беру и једу гљиве, као и продавцима гљива, да буду далеко прецизнији и обазривији при утврђивању њихове јестивости. Препорука је да грађани консултују стручњаке и добре познаваоце, а уколико имају симптоме тровања, да се што пре јаве лекару – каже др Арсенијевић.
Председник Гљиварског друштва Драгић Томић истиче да се гљивама најчешће не трују почетници у брању или прави познаваоци гљива, већ они који гљиве годинама скупљају на одређеним местима. То је, међутим, заблуда јер, како каже, једне сезоне ту гљиве могу бити јестиве, а већ следеће ту могу расти њихове отровне двојнице.
- Јестиве лисичарке расту испод лишћа, док сличне отровне заводнице, којима је већ било тровања и претходних година, расту бусенасто на пањевима. Уместо јестиве зелене зеке, врло лако се може убрати зелена пупавка. Честа, кобна замена су и дивљи шампињони и пупавка, који су исти када се погледају одозго. Али пупавка увек има беле листиће, а шампињони никада немају беле већ су у младости они прво розикасти, а са старошћу полако тамне и буду као чоколада. Рудњача која је јестива пак меша се са ушиљеном отровном пупавком. За оне који не знају, веома ризичне су бисерке јер се лако могу заменити врло отровним пантеровком. Код пантеровке, међутим, месо је увек бело, док код бисерке поцрвени - објашњава Томић најчешће кобне замене јестивих гљива са отровним двојницама, посебно упозоравајући на зелену пупавку, врло опасну гљиву која расте на свим местима и чија је смртоносна количина тек 20 грама.
Лечење од тровања гљивама јако је скупо. Замена крви због тешког тровања зеленом пупавком која се обавља искључиво на ВМА, на пример, кошта од 3.000 до 5.000 евра.
ОПРЕЗ! Од козметичких третмана може да се ОСЛЕПИ: Министарство издало УПОЗОРЕЊЕ и УПУТСТВО за грађане!
СРБИЈО ПОМОЗИ! Мали Филип је ВЕЗАН ЗА КРЕВЕТ, има шесторо браће и сестара који су ГЛАДНИ СВАКИ ДАН
Туга Светомира Антонијевића, којем је украдено 18.000 евра: Живи у планини, има још два литра уља, мало соли и нешто брашна
Опасност вреба и са тезги
Сем опасности у брању, како упозорава председник Гљиварског друштва, треба обратити пажњу и на куповину гљива на пијацама, јер су се тровања ранијих година дешавала након што би на пијачним тезгама биле купљене отровне печурке за које су продавци тврдили да су јестиве!
- Гљиве у Србији су, наиме, законом потпуно нерегулисано подручје, од тога ко може да их скупља и ко контролише убране гљиве, до тога ко може да их продаје на пијаци. Продају гљива може да спречи само комунална инспекција ако продавце уочи на месту које није дозвољено за трговину, док за бербу гљива није надлежна ниједна инспекција. Неопходно је зато системско уређење, као што је, на пример, продаја сира и кајмака – сматра Томић.